2019 Gymnastics Calendar

Welcome to the 2019 gymnastics calendar on The Gymternet, where you can find all men’s and women’s international and domestic elite meets listed chronologically. For more information for each meet including full schedules, streaming info, and related articles, click through to the coverage guides linked below. All coverage guides will be updated a week or two before the meet. To see coverage from other seasons, check out our coverage archive.

Date Meet Location
Jan 18-20 RD761 Junior International Cup Katy, Texas
Jan 19 Top 12 Series 5 (MAG) France
Jan 31-Feb 3 Buckeye National Qualifier Columbus, Ohio
Feb 1-3 Elite Canada Gatineau, Canada
Feb 1-3 Houston National Invitational Houston, Texas
Feb 2 Reykjavik International Games Reykjavik, Iceland
Feb 2 Top 12 Series 6 (MAG) France
Feb 9 WOGA Classic Frisco, Texas
Feb 9 Liukin Invitational Frisco, Texas
Feb 10-11 Gliders National Qualifier Covina, California
Feb 13-17 World Champion’s National Qualifier Houston, Texas
Feb 15-17 Winter Cup Challenge Las Vegas, Nevada
Feb 16 Top 12 Series 3 France
Feb 16 Top 12 Semi-Final I (MAG) France
Feb 21-24 Melbourne World Cup Melbourne, Australia
Feb 23 1st Italian Serie A Busto Arsizio, Italy
Feb 23-24 Welsh Championships Cardiff, Wales
Feb 23-24 Scottish Championships Perth, Scotland
Mar 1-2 Icelandic Team Championships Reykjavik, Iceland
Mar 1-3 English Championships Ilford, England
Mar 1-3 Turkish Championships Mersin, Turkey
Mar 2 American Cup Greensboro, North Carolina
Mar 2 Austrian Team Open Linz, Austria
Mar 2 Top 12 Semi-Finals France
Mar 2 Top 12 Semi-Final II (MAG) France
Mar 2 1st Bundesliga (MAG) Germany
Mar 2-3 City of Jesolo Trophy Jesolo, Italy
Mar 2-3 Danish Championships Copenhagen, Denmark
Mar 2-3 1st Bundesliga Dillenburg, Germany
Mar 3-7 Ukrainian Championships Kropyvnytskyi, Ukraine
Mar 4-10 Russian Championships Penza, Russia
Mar 7-9 KPAC National Qualifier Charlotte, North Carolina
Mar 8-10 International Gymnix Montreal, Canada
Mar 9-10 Hungarian National League Championships Budapest, Hungary
Mar 9-10 2nd Bundesliga (MAG) Germany
Mar 14-15 Lithuanian Championships Vilnius, Lithuania
Mar 14-17 Baku World Cup Baku, Azerbaijan
Mar 14-17 British Championships Liverpool, England
Mar 15-17 DTB Team Challenge Stuttgart, Germany
Mar 15-17 University of Calgary International Cup Calgary, Canada
Mar 15-16 Polish Men’s Cup Gdansk, Poland
Mar 15-17 Polish Women’s Cup Nysa, Poland
Mar 16-17 Stuttgart World Cup Stuttgart, Germany
Mar 16-17 Icelandic Championships Reykjavik, Iceland
Mar 20-23 Doha World Cup Doha, Qatar
Mar 23 Birmingham World Cup Birmingham, England
Mar 23-24 1st Norwegian FIG Meet Sotra, Norway
Mar 28-31 Stella Zakharova Cup Kiev, Ukraine
Mar 29-31 Unni & Haralds Trophy Oslo, Norway
Mar 30 2nd Italian Serie A Padova, Italy
Mar 30-31 Elek Matolay Memorial Kiskunfelegyhaza, Hungary
Apr 5 International Junior Team Cup Berlin, Germany
Apr 7 Tokyo World Cup Tokyo, Japan
Apr 10-14 European Championships Szczecin, Poland
Apr 25-27 European Games Test Event Minsk, Belarus
Apr 26-27 Top 12 Finals Rouen, France
Apr 26-28 All-Japan Championships Chofu, Japan
Apr 26-28 Italian Gold Championships Mortara, Italy
Apr 26-28 Polish Championships Katowice, Poland
Apr 27-28 International GymSport Porto, Portugal
Apr 27-28 Danish Junior Championships Copenhagen, Denmark
Apr 27-28 3rd Bundesliga Germany
May 3-5 Indian Championships Pune, India
May 4 3rd Italian Serie A Italy
May 6-11 Russian Junior Men’s Championships Penza, Russia
May 8-13 Chinese Championships Zhaoqing, China
May 11 GK Championships Mosfellsbaer, Iceland
May 11 Korean National Team Selection Cheongju, South Korea
May 11-12 2nd Bundesliga Ulm, Germany
May 13-18 Russian Junior Championships Penza, Russia
May 18-19 NHK Trophy Chofu, Japan
May 18-19 Nordic Junior Championships Västerås, Sweden
May 18-19 Nordic Junior Men’s Championships Halmstad, Sweden
May 19-21 Zhaoqing Challenge Cup Zhaoqing, China
May 20-Jun 4 Australian Championships Melbourne, Australia
May 21-26 Canadian Championships Ottawa, Canada
May 23-26 Osijek Challenge Cup Osijek, Croatia
May 24-26 Finnish Championships Turku, Finland
May 25 Zueri-Oberland Cup Uster, Switzerland
May 25-26 German Junior Championships Bretten, Germany
May 30-Jun 2 Koper Challenge Cup Koper, Slovenia
Jun 1-2 Belgian Championships Libramont, Belgium
Jun 1-2 Norwegian Junior Championships Sotra, Norway
Jun 1-2 Gym Festival Trnava Trnava, Slovakia
Jun 1-3 Parkettes National Qualifier Allentown, Pennsylvania
Jun 1-3 Singapore Open Singapore
Jun 7-9 Auburn National Qualifier Auburn, Washington
Jun 8-9 FIT Challenge Ghent, Belgium
Jun 8-9 French Championships Saint Brieuc, France
Jun 10-14 Ukrainian Individual Championships Kropyvnytskyi, Ukraine
Jun 12-15 Junior Asian Cup Ulaanbaatar, Mongolia
Jun 13-16 Asian Championships Ulaanbaatar, Mongolia
Jun 13-16 Israeli Championships Israel
Jun 18-19 Korea Cup Jeju, South Korea
Jun 20-22 American Classic TBD
Jun 21-30 European Games Minsk, Belarus
Jun 24-30 Junior World Championships Györ, Hungary
Jun 26-27 Swedish Championships Malmö, Sweden
Jun 28-29 Norwegian Championships Stavanger, Norway
Jul 5-15 Summer Universiade Napoli, Italy
Jul 13-14 Greek Championships Thessaloniki, Greece
Jul 17-20 Elite Canada (MAG) Langley, Canada
Jul 19 Hopes Championships TBD
Jul 20 U.S. Classic TBD
Jul 20-28 European Youth Olympic Festival Baku, Azerbaijan
Jul 26-Aug 11 Pan American Games Lima, Peru
Aug 3-4 German Championships Berlin, Germany
Aug 8-11 U.S. Championships Kansas City, Missouri
Aug 26-Sep 1 Russian Cup Penza, Russia
Aug 30-Sep 1 Mersin Challenge Cup Mersin, Turkey
Sep 6-8 Szombathely Challenge Cup Szombathely, Hungary
Sep 13 Italian Championships Italy
Sep 14-15 Paris Challenge Cup Paris, France
Sep 19-22 Guimaraes Challenge Cup Guimaraes, Portugal
Sep 19-23 RomGym Trophy Bucharest, Romania
Oct 4-13 World Championships Stuttgart, Germany
Nov 2-3 3rd Bundesliga Buchholz, Germany
Nov 16-17 4th Bundesliga Potsdam, Germany
Nov 21-24 Cottbus World Cup Cottbus, Germany
Advertisements