2017 Gymnastics Calendar

Welcome to the 2017 gymnastics calendar on The Gymternet, where you can find all women’s international and domestic elite meets listed chronologically. For more information for each meet including full schedules, streaming info, and related articles, click through to the coverage guides linked below. All coverage guides will be updated a week or two before the meet.

For previous meets, check out our calendars from the 2015 and 2016 elite seasons.

ARTISTIC GYMNASTICS – UPCOMING

Date Meet Location
Mar 30-Apr 2 Stella Zakharova Cup Kiev, Ukraine
Mar 31-Apr 2 Spanish Cup Guadalajara, Spain
Apr 1-2 City of Jesolo Trophy Jesolo, Italy
Apr 1-2 Danish Championships Kastrup, Denmark
Apr 3-8 Russian Junior Championships Penza, Russia
Apr 7 English Championships Loughborough, England
Apr 7-9 Japanese Championships Tokyo, Japan
Apr 8 London World Cup London, England
Apr 8 2nd Italian Serie A Rome, Italy
Apr 8 Eva Bosakova Memorial Prague, Czech Republic
Apr 8-9 2nd Norwegian FIG Meet Oslo, Norway
Apr 8-9 Iceland Tournament TBD
Apr 19-23 European Championships Cluj Napoca, Romania
Apr 29-30 Norwegian Junior Championships Oslo, Norway
Apr 29-30 Vårpokalen TBD
May 1-9 Chinese Championships Wuhan, China
May 5-7 GK Championships Kopavogur, Iceland
May 6 3rd Italian Serie A Ancona, Italy
May 6-7 Swedish Championships TBD
May 12-14 Koper World Challenge Cup Koper, Slovenia
May 12-14 Finnish Championships Jyväskylä, Finland
May 13 Vera Caslavska Cup Decin, Czech Republic
May 13-14 Irish Championships Dublin, Ireland
May 18-21 Osijek World Challenge Cup Osijek, Croatia
May 19 Maccabi Championships TBD
May 19-21 Nordic Championships Oslo, Norway
May 20-21 1st Bundesliga Waging am See, Germany
May 20-26 Australian Championships Melbourne, Australia
May 23-28 Canadian Championships Montreal, Quebec
May 25-28 IAG SportEvent Hertogenbosch, Netherlands
May 26 Israeli Association Cup TBD
May 26-28 Spanish Cup Madrid, Spain
May 26-28 Polish Championships Warsaw, Poland
May 27 GymnEschtic Cup Esch-sur-Alzette, Luxemburg
May 27-28 Belgian Championships Libramont, Belgium
May 27-28 French Championships Ponts de Cé, France
Jun 3-4 Gym Festival Trnava Trnava, Slovakia
Jun 3-8 German Championships TBD
Jun 10-11 Swiss Junior Championships Utzenstorf, Switzerland
Jun 10-11 Flanders International Team Challenge Ghent, Belgium
Jun 13-19 Chinese Junior Championships Weinan, China
Jun 16-17 Dutch Championships Rotterdam, Netherlands
Jun 17-18 Czech Championships Ostrava, Czech Republic
Jun 17-18 Guimaraes International Guimaraes, Portugal
Jun 21 Israeli Championships TBD
Jun 22-Jul 8 Central American Sports Festival Guatemala City, Guatemala
Jun 23-25 Norwegian Championships Rogaland, Norway
Jul 4-18 Maccabiah Games Israel
Jul 7 Hopes Classic Huntsville, Texas
Jul 8 American Classic Huntsville, Texas
Jul 10-16 Spanish Championships Madrid, Spain
Jul 23-30 European Youth Olympic Festival Göyr, Hungary
Jul 27-29 Hopes Championships Hoffman Estates, Illinois
Jul 27-29 U.S. Classic Hoffman Estates, Illinois
Aug 3-6 Brazilian Championships Sao Paulo, Brazil
Aug 15-20 U.S. Championships Anaheim, California
Aug 19-29 Summer Universiade Taipei City, Taiwan
Aug 21-27 Russian Cup Ekaterinburg, Russia
Aug 31-Sep 7 Chinese National Games Tianjin, China
Aug TBD Pan American Championships Lima, Peru
Sep 2-3 Italian Championships Perugia, Italy
Sep 7-10 Brazilian Junior Championships Sao Paulo, Brazil
Sep 8-10 Szombathely World Challenge Cup Szombathely, Hungary
Sep 9 German Worlds Trials TBD
Sep 16 4th Italian Serie A TBD
Sep 16-17 Paris World Challenge Cup Paris, France
Sep 16-17 Swiss Championships Bülach, Switzerland
Sep 16-17 3rd Norwegian FIG Meet Oslo, Norway
Sep 17-18 Junior Japan International Yokohama, Japan
Sep 29-Oct 8 South American Youth Games Chile
Sep TBD Junior South American Championships Mar Del Plata, Argentina
Oct 2-8 World Championships Montreal, Quebec
Oct 14-15 2nd Bundesliga Heidenheim, Germany
Oct 21-22 Northern European Championships Faroe Islands
Oct 17-24 Chinese Individual Championships TBD
Nov 1-5 Brazilian Apparatus Championships Sao Paulo, Brazil
Nov 2-4 Olympic Hopes Cup Liberec, Czech Republic
Nov 11 Sokol Brno Grand Prix Brno, Czech Republic
Nov 11 3rd Bundesliga Dresden, Germany
Nov 18-19 Norwegian Finals Rogaland, Norway
Nov 23-26 Cottbus World Cup Cottbus, Germany
Dec 1 British Espoir Championships Guildford, England
Dec 2-3 Bundesliga Semifinals Ludwigsburg, Germany
Dec 8-10 Barborka Cup Zabrze, Poland
Dec 9-10 Bundesliga Finals TBD
Dec TBD South American Championships Cochabamba, Bolivia

ARTISTIC GYMNASTICS – COMPLETED

Date Meet Champions
Jan 14-15 Hong Kong Open Championships, Ma On Shan, Hong Kong Senior AA: Ng Tsz Ching
Junior AA: Sy Wing Yu
Feb 2-5 Elite Canada, Halfax, Nova Scotia, Canada Senior AA: Jade Chrobok
Senior VT: Shallon Olsen
Senior UB: Jessica Dowling
Senior BB: Megan Phillips
Senior FX: Jade Chrobok, Megan Roberts
Junior AA: Ana Padurariu
Junior VT: Ana Padurariu
Junior UB: Ana Padurariu
Junior BB: Ana Padurariu
Junior FX: Ana Padurariu
Feb 4 Reykjavik International Games, Reykjavik, Iceland Senior AA: Eythora Thorsdottir (NED)
Junior AA: Irina Komnova (RUS)
Feb 10-12 Nadia Comaneci Invitational, Oklahoma City, Oklahoma, United States Senior AA: Laurie-Lou Vézina (CAN)
Junior AA: Laura Iacob (ROU)
Feb 10-12 Brestyan’s National Qualifier, Las Vegas, Nevada, United States Senior AA: Abby Paulson
Junior AA: Konnor McClain
Feb 16-18 Winter Cup, Las Vegas, Nevada, United States AA: Yul Moldauer
FX: Eddie Penev
PH: Alex Naddour
SR: Yul Moldauer
VT: Anthony McCallum
PB: Yul Moldauer
HB: Chris Brooks
Feb 17-19 WOGA Classic, Frisco, Texas, United States Senior AA: Kiko Kuwajima (JPN)
Junior AA: Angelina Simakova (RUS)
Feb 22-25 Melbourne World Cup, Melbourne, Australia WAG VT: Wang Yan (CHN)
WAG UB: Liu Tingting (CHN)
WAG BB: Liu Tingting (CHN)
WAG FX: Emily Little (AUS)
MAG FX: Kenzo Shirai (JPN)
MAG PH: Krisztian Berki (HUN)
MAG SR: Wu Guanhua (CHN), Zou Jingyuan (CHN)
MAG VT: Kenzo Shirai (JPN)
MAG PB: Zou Jingyuan (CHN)
MAG HB: Kenzo Shirai (JPN)
Feb 25 1st Italian Serie A, Turin, Italy AA: Giorgia Villa
Mar 1-5 Russian Championships, Kazan, Russia AA: Natalia Kapitonova
VT: Seda Tutkhalyan
UB: Daria Spiridonova, Natalia Kapitonova
BB: Viktoria Trykina, Seda Tutkhalyan
FX: Lilia Akhaimova
Mar 4 American Cup, Newark, New Jersey, United States WAG AA: Ragan Smith (USA)
MAG AA: Yul Moldauer (USA)
Mar 4 German National Team Cup, Heilbronn, Germany AA: Tabea Alt
Mar 4 Czech Control Meet, Brno, Czech Republic AA: Adela Merkova
Mar 4-5 Greek Championships, Thessaloniki, Greece Senior AA: Argyro Afrati
Senior VT: Argyro Afrati
Senior UB: Argyro Afrati
Senior BB: Argyro Afrati
Senior FX: Ioanna Xoulogi
Junior AA: Elvira Katsari
Junior VT: Evelina Magia
Junior UB: Georgia Ananiadou
Junior BB: Evelina Magia, Georgia Ananiadou
Junior FX: Georgia Ananiadou
Mar 4-5 Scottish Championships, Perth, Scotland Senior AA: Shannon Archer
Senior VT: Shannon Archer
Senior UB: Isabella Tolometti
Senior BB: Shannon Archer
Senior FX: Shannon Archer
Junior AA: Ellie Russell
Junior VT: Ellie Breadner
Junior UB: Kacey Morrison
Junior BB: Kacey Morrison
Junior FX: Megan Morrison
Mar 10-12 International Gymnix Senior AA: Hitomi Hatakeda (JPN)
Senior VT: Shallon Olsen (CAN)
Senior UB: Hitomi Hatakeda (JPN)
Senior BB: Hitomi Hatakeda (JPN)
Senior FX: Hitomi Hatakeda (JPN)
Senior TF: Canada
Junior AA: Maile O’Keefe (USA)
Junior VT: Emma Malabuyo (USA)
Junior UB: Gabby Perea (USA)
Junior BB: Gabby Perea (USA)
Junior FX: Maile O’Keefe & Gabby Perea (USA)
Junior TV: United States
Mar 11-12 1st Norwegian FIG Meet Senior AA: Julie Søderstrøm
Senior VT: Karoline Bjerk
Senior UB: Martine Skregelid
Senior BB: Julie Søderstrøm
Senior FX: Victoria Bøe
Junior AA: Julie Madsø
Mar 11-12 France Top 12 Championships AA: Louise Vanhille (FRA)
Mar 11-15 Singapore Championships Senior AA: Nadine Joy Nathan
Senior VT: Kelsie Muir
Senior UB: Colette Chan
Senior BB: Kelsie Muir
Senior FX: Colette Chan
Junior AA: Josephine Mei Ng
Junior VT: Gemma Mollison
Junior UB: Nydia Heng Han Xuan
Junior BB: Lim Sze
Junior FX: Lim Sze
Mar 16-19 Baku World Cup WAG VT: Oksana Chusovitina (UZB)
WAG UB: Diana Varinska (UKR)
WAG BB: Catalina Ponor (ROU)
WAG FX: Catalina Ponor (ROU)
MAG FX: Tomas Kuzmickas (LTU)
MAG PH: Weng Hao (CHN)
MAG SR: Eleftherios Petrounias (GRE)
MAG VT: Christopher Remkes (AUS)
MAG PB: Liu Rongbing (CHN)
MAG HB: Naoto Hayasaka (JPN)
Mar 17-19 DTB Pokal Team Challenge WAG TF: Russia
MAG TF: Russia
Mar 17-19 Icelandic Team Championships AA: Agnes Suto
Mar 18 Austrian Team Open AA: Jasmin Mader (AUT)
Mar 18 Czech Euros Test AA: Vendula Merkova
VT: Lucie Jirikova
UB: Vendula Merkova
BB: Vendula Merkova
FX: Vendula Merkova
Mar 18-19 Stuttgart World Cup WAG AA: Tabea Alt (GER)
MAG AA: Oleg Verniaiev (UKR)
Mar 22-25 Doha World Cup WAG VT: Oksana Chusovitina (UZB)
WAG UB: Luo Huan (CHN)
WAG BB: Liu Tingting (CHN)
WAG FX: Liu Tingting (CHN)
MAG FX: Tang Chia-Hung (TPE)
MAG PH: Krisztian Berki (HUN)
MAG SR: Artur Tovmasyan (ARM)
MAG VT: Le Thanh Tung (VIE)
MAG PB: Zou Jingyuan (CHN)
MAG HB: Xiao Ruoteng (CHN)
Mar 24-26 British Championships Senior AA: Ellie Downie
Senior VT: Ellie Downie
Senior UB: Ellie Downie
Senior BB: Phoebe Turner
Senior FX: Maisie Methuen
Junior AA: Taeja James
Junior VT: Taeja James
Junior UB: Taeja James
Junior BB: Amelie Morgan
Junior FX: Taeja James
Mar 24-26 Unni & Haralds Trophy Senior AA: Julie Søderstrøm
Senior VT: Martine Skregelid
Senior UB: Solveig Berg
Senior BB: Solveig Berg
Senior FX: Julie Søderstrøm
Junior AA: Edel Fosse
Junior VT: Edel Fosse
Junior UB: Edel Fosse
Junior BB: Edel Fosse
Junior FX: Julie Madsø
Mar 25-26 Sainté Gym Cup Senior AA: Léanne Bourgeois (FRA)
Junior AA: Alessia Canali (ITA)
Advertisements