2014 Voronin Cup Results

Capture

The 2014 Mikhail Voronin Cup concluded with event finals this evening at the Sportcomplex Olympiyskiy in Moscow, Russia.

Ekaterina Kramarenko of Russia won the all-around yesterday, December 16, with a score of 55.65, an easy victory over teammates Kristina Kruglikova in second (52.85) and Irina Sazonova in third (52.1).

Maria Paseka, who missed World Championships due to injury, won the vault gold with a 14.55, narrowly edging out Ksenia Afanasyeva, who earned a 14.5. Kramarenko was best on bars (14.75) and beam (14.4) while Afanasyeva earned the floor gold with a 14.8, a huge score considering she’s only just coming back from injury. She actually earned a 15 on the event in qualifications, so with a little more time to heal and prepare, you can definitely count her in to fight for a spot on the floor podium at Worlds next year.

Former Russian Anna Pavlova, now competing for Azerbaijan, had a pretty successful outing in Moscow as well, placing fourth in the all-around with a 51.7 before medaling on all four events in finals. Pavlova picked up the silver on beam after earning a 13.5, and then bronze medals on vault (13.25), bars (12.75), and floor (12.8). Teammate Yuliya Inshina also brought home a medal, earning the bronze on beam with a solid 13.0.

Afanasyeva, Paseka, and Pavlova on the vault podium

The Russians also dominated the junior field, with Anastasiya Ilyankova winning gold with a 55.25, Darya Skryipnik winning silver with a 54.85, and Ekaterina Sokova winning bronze with a 53.8. Sokova was also best on vault (13.875), beam (13.45), and floor (13.9) during event finals, while teammate Natalia Kapitonova won the bars gold with a 14.45.

In the team competition, all-around champions Kramarenko and Ilyankova were paired together to earn a 110.9, defeating the second place team from Dynamo by over seven points.

It wasn’t as exciting a competition as fans were hoping without the presence of Russia’s biggest stars, but veterans Paseka, Afanasyeva, and Kramarenko did an exceptional job bringing home the gold. Full results are below.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Nation VT UB BB FX AA
1 Ekaterina Kramarenko Russia 14.050 14.550 13.250 13.800 55.650
2 Kristina Kruglikova Russia 14.200 11.900 13.250 13.500 52.850
3 Irina Sazonova Russia 13.600 13.300 13.200 12.000 52.100
4 Anna Pavlova Azerbaijan 13.550 12.900 12.800 12.450 51.700
5 Ekaterina Shtronda Russia 13.300 11.350 13.500 12.800 50.950
6 Dominiqua Belanyi Iceland 12.750 12.533 12.600 12.600 50.483
7 Yuliya Inshina Azerbaijan 13.700 10.950 12.150 12.150 48.950
8 Janerke Duysek Kazakhstan 12.050 10.150 14.100 12.550 48.850
9 Valentina Shohina Russia 13.650 10.100 11.800 12.800 48.350
10 Ksenia Artemova Russia 12.950 11.750 11.750 11.050 47.500
11 Aleksandra Rascic Serbia 12.400 11.900 10.850 12.350 47.500
12 Tangsholpan Kenzhakyn Kazakhstan 13.300 10.000 11.750 10.900 45.950
13 Ominakhon Halilova Uzbekistan 12.650 7.700 12.150 12.850 45.350
14 Nato Dzidziguri Georgia 12.200 7.550 11.600 12.500 43.850
15 Anastasija Zulina Latvia 12.200 9.100 10.000 11.700 43.000
16 Maria Paseka Russia 14.900 14.350 13.100 42.350
17 Yelena Goloveshkina Turkmenistan 11.450 6.500 8.450 9.200 35.600
18 Tamar Eyal Israel 12.350 8.500 10.350 31.200
19 Ksenia Afanasyeva Russia 15.050 15.000 30.050

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Nation Score
1 Maria Paseka Russia 14.550
2 Ksenia Afanasyeva Russia 14.500
3 Anna Pavlova Azerbaijan 13.250
4 Nato Dzidziguri Georgia 12.400

Senior Bars Final Results

Rank Athlete Nation Score
1 Ekaterina Kramarenko Russia 14.750
2 Maria Paseka Russia 14.050
3 Anna Pavlova Azerbaijan 12.750
4 Dominiqua Belanyi Iceland 12.400
5 Aleksandra Rascic Serbia 11.500
6 Yuliya Inshina Azerbaijan 10.700
7 Janerke Duysek Kazakhstan 10.500
8 Anastasija Zulina Latvia 5.050

Senior Beam Final Results

Rank Athlete Nation Score
1 Ekaterina Kramarenko Russia 14.400
2 Anna Pavlova Azerbaijan 13.500
3 Yuliya Inshina Azerbaijan 13.000
4 Ekaterina Shtronda Russia 12.450
5 Dominiqua Belanyi Iceland 12.300
6 Janerke Duysek Kazakhstan 12.200
7 Ominakhon Halilova Uzbekistan 12.150
8 NAto Dzidziguri Georgia 10.800

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Nation Score
1 Ksenia Afanasyeva Russia 14.800
2 Ekaterina Kramarenko Russia 12.950
3 Anna Pavlova Azerbaijan 12.800
4 Ominakhon Halilova Uzbekistan 12.600
5 Nato Dzidziguri Georgia 12.550
6 Dominiqua Belanyi Iceland 12.500
7 Janerke Duysek Kazakhstan 12.500
8 Aleksandra Rascic Serbia 10.850

Junior All-Around Results

Rank Athlete Nation VT UB BB FX AA
1 Anastasiya Ilyankova Russia 13.700 13.800 14.350 13.400 55.250
2 Darya Skryipnik Russia 13.850 13.900 13.450 13.650 54.850
3 Ekaterina Sokova Russia 13.600 12.250 13.600 14.350 53.800
4 Natalia Kapitonova Russia 13.250 14.400 11.750 14.050 53.450
5 Monica Sileoni Finland 13.550 12.400 12.950 13.600 52.500
6 Natallia Yakubava Belarus 12.800 12.750 13.450 13.250 52.250
7 Viktoria Gazeeva Russia 13.300 13.050 10.250 13.600 50.200
8 Polina Spirina Russia 13.500 11.700 12.000 12.950 50.150
9 Lucie Perdreau France 13.250 12.050 12.900 11.900 50.100
10 Tira Kia Kuitunen Finland 12.850 11.850 12.450 12.250 49.400
11 Sanna Veerman Netherlands 13.200 11.900 12.300 11.700 49.100
12 Magda Robakidze Georgia 13.400 9.900 12.450 13.200 48.950
13 Turdikhon Islomova Uzbekistan 13.100 10.300 12.350 12.900 48.650
14 Anastasiya Kuznecova Russia 12.650 10.450 12.600 12.750 48.450
15 Elena Guseva Russia 13.700 10.600 11.500 12.250 48.050
16 Valeryia Tsekhmistrenka Belarus 12.300 10.000 12.050 13.150 47.500
17 Isa Maassen Netherlands 13.950 9.750 10.750 12.800 47.250
18 Margarita Vamakova Russia 12.650 10.850 12.200 11.100 46.800
19 Olga Sanjiyeva Kazakhstan 13.500 11.700 9.850 11.400 46.450
20 Anna Circene Latvia 12.350 8.700 12.200 12.000 45.250
21 Anastasiya Kuzmicheva Russia 13.000 9.700 10.100 11.700 44.500
22 Dejana Kuzmanovic Serbia 12.700 9.150 9.850 12.400 44.100
23 Tekla Thordis Thorarensen Iceland 12.650 9.050 10.200 11.950 43.850
24 Inga Sigurdardottir Iceland 12.600 8.950 10.300 11.300 43.150
25 Maysa Kuliyeva Turkmenistan 11.200 2.850 9.700 9.900 33.650
26 Noa Nizan Israel 12.000 7.900 8.000 27.900

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Nation Score
1 Ekaterina Sokova Russia 13.875
2 Isa Maassen Netherlands 13.775
3 Anastasiya Ilyankova Russia 13.750
4 Olga Sanjiyeva Kazakhstan 13.600
5 Lucie Perdreau France 13.050
6 Turdikhon Islomova Uzbekistan 13.025
7 Magda Robakidze Georgia 12.750
8 Sanna Veerman Netherlands 12.700

Junior Bars Final Results

Rank Athlete Nation Score
1 Natalia Kapitonova Russia 14.450
2 Darya Skryipnik Russia 13.850
3 Natallia Yakubava Belarus 12.650
4 Sanna Veerman Netherlands 12.500
5 Lucie Perdreau France 12.100
6 Monica Sileoni Finland 12.050
7 Tira Kia Kuitunen Finland 11.850
8 Olga Sanjiyeva Kazakhstan 11.650

Junior Beam Final Results

Rank Athlete Nation Score
1 Ekaterina Sokova Russia 13.450
2 Anastasiya Ilyankova Russia 13.100
3 Magda Robakidze Georgia 12.700
4 Monica Sileoni Finland 12.400
5 Turdikhon Islomova Uzbekistan 12.250
6 Natallia Yakubava Belarus 12.000
7 Lucie Perdreau France 11.950
8 Tira Kia Kuitunen Finland 11.900

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Nation Score
1 Ekaterina Sokova Russia 13.900
2 Isa Maassen Netherlands 13.300
3 Monica Sileoni Finland 13.150
4 Natalia Kapitonova Russia 13.000
5 Turdikhon Islomova Uzbekistan 13.000
6 Valeryia Tsekhmistrenka Belarus 12.900
7 Natallia Yakubava Belarus 12.850
8 Magda Robakidze Georgia
Advertisements

4 thoughts on “2014 Voronin Cup Results

  1. Pingback: GymNews - 20 ianuarie 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s