The World Medal Rankings – Detailed

NUP_171788_3775.jpg

As part of our Research Files, here’s a ranked list of every single gymnast who has won a worlds medal from the very first WAG competition in 1934 up to the present day. This list is our more in-depth chart that includes every medal in detail, but if you’re looking for something simpler, you can check out the basic list instead.

In those instances where more than one athlete has the same number of total medals, the first tiebreaker is the number of gold medals, then the number of silver medals. Where two or more athletes have exactly the same number of gold, silver and bronze medals, the ranking is shown as a tie and the athletes are shown in alphabetical order.

Rank Athlete Nation Medals Event Year
1 Svetlana Khorkina Russia 20 Uneven Bars Sabae 1995
Uneven Bars San Juan 1996
All-Around Lausanne 1997
Uneven Bars Lausanne 1997
Uneven Bars Tianjin 1999
All-Around Ghent 2001
Vault Ghent 2001
Uneven Bars Ghent 2001
All-Around Anaheim 2003
Vault Brisbane 1994
Uneven Bars Brisbane 1994
All-Around Sabae 1995
Balance Beam Lausanne 1997
Floor Exercise Lausanne 1997
Team Lausanne 1997
Team Tianjin 1999
Team Ghent 2001
Team Dortmund 1994
Floor Exercise Tianjin 1999
Floor Exercise Ghent 2001
2 Gina Gogean Romania 15 Vault Brisbane 1994
Team Dortmund 1994
Floor Exercise Sabae 1995
Team Sabae 1995
Vault San Juan 1996
Floor Exercise San Juan 1996
Balance Beam Lausanne 1997
Floor Exercise Lausanne 1997
Team Lausanne 1997
All-Around Birmingham 1993
Floor Exercise Birmingham 1993
Balance Beam Birmingham 1993
Floor Exercise Brisbane 1994
Vault Sabae 1995
Vault Lausanne 1997
3 Simone Biles United States 14 All-Around Antwerp 2013
Floor Exercise Antwerp 2013
All-Around Nanning 2014
Balance Beam Nanning 2014
Floor Exercise Nanning 2014
Team Nanning 2014
All-Around Glasgow 2015
Balance Beam Glasgow 2015
Floor Exercise Glasgow 2015
Team Glasgow 2015
Vault Antwerp 2013
Vault Nanning 2014
Balance Beam Antwerp 2013
Vault Glasgow 2015
4 Larisa Latynina Soviet Union 13 All-Around Moscow 1958
Vault Moscow 1958
Uneven Bars Moscow 1958
Balance Beam Moscow 1958
Team Moscow 1958
All-Around Prague 1962
Floor Exercise Prague 1962
Team Prague 1962
Floor Exercise Moscow 1958
Vault Prague 1962
Balance Beam Prague 1962
Team Dortmund 1966
Uneven Bars Prague 1962
5 Lavinia Milosovici Romania 13 Vault Indianapolis 1991
Uneven Bars Paris 1992
Balance Beam Birmingham 1993
Team Dortmund 1994
Team Sabae 1995
Vault Birmingham 1993
All-Around Brisbane 1994
Floor Exercise Brisbane 1994
Balance Beam Indianapolis 1991
Team Indianapolis 1991
Vault Brisbane 1994
All-Around Sabae 1995
Floor Exercise San Juan 1996
6 Ludmilla Tourischeva Soviet Union 11 All-Around Ljubljana 1970
Floor Exercise Ljubljana 1970
Team Ljubljana 1970
All-Around Varna 1974
Balance Beam Varna 1974
Floor Exercise Varna 1974
Team Varna 1974
Uneven Bars Ljubljana 1970
Vault Varna 1974
Vault Ljubljana 1970
Uneven Bars Varna 1974
7 Nellie Kim Soviet Union 11 Team Varna 1974
Vault Strasbourg 1978
Floor Exercise Strasbourg 1978
Team Strasbourg 1978
All-Around Fort Worth 1979
All-Around Strasbourg 1978
Balance Beam Fort Worth 1979
Floor Exercise Fort Worth 1979
Team Fort Worth 1979
Balance Beam Varna 1974
Vault Fort Worth 1979
8 Yelena Shushunova Soviet Union 11 Vault Montreal 1985
Team Montreal 1985
Vault Rotterdam 1987
Floor Exercise Rotterdam 1987
All-Around Montreal 1985
Floor Exercise Montreal 1985
All-Around Rotterdam 1987
Balance Beam Rotterdam 1987
Team Rotterdam 1987
Balance Beam Montreal 1985
Uneven Bars Rotterdam 1987
9 Oksana Chusovitina Soviet Union, Germany, Uzbekistan 11 Floor Exercise Indianapolis 1991
Team Indianapolis 1991
Vault Anaheim 2003
Vault Indianapolis 1991
Vault Ghent 2001
Vault Melbourne 2005
Vault Tokyo 2011
Vault Paris 1992
Vault Birmingham 1993
Vault Debrecen 2002
Vault Aarhus 2006
10 Aliya Mustafina Russia 11 All-Around Rotterdam 2010
Team Rotterdam 2010
Balance Beam Antwerp 2013
Vault Rotterdam 2010
Uneven Bars Rotterdam 2010
Floor Exercise Rotterdam 2010
All-Around Antwerp 2013
Uneven Bars Antwerp 2013
Balance Beam Nanning 2014
Floor Exercise Nanning 2014
Team Nanning 2014
11 Eva Bosakova Czechoslovakia 11 Floor Exercise Moscow 1958
Balance Beam Prague 1962
All-Around Rome 1954
Balance Beam Rome 1954
Floor Exercise Rome 1954
All-Around Moscow 1958
Uneven Bars Moscow 1958
Team Moscow 1958
Uneven Bars Prague 1962
Team Prague 1962
Team Rome 1954
12 Daniela Silivas Romania 10 Balance Beam Montreal 1985
Uneven Bars Rotterdam 1987
Floor Exercise Rotterdam 1987
Team Rotterdam 1987
Uneven Bars Stuttgart 1989
Balance Beam Stuttgart 1989
Floor Exercise Stuttgart 1989
Team Montreal 1985
Team Stuttgart 1989
All-Around Rotterdam 1987
13 Simona Amanar Romania 10 Team Dortmund 1994
Vault Sabae 1995
Team Sabae 1995
Vault Lausanne 1997
Team Lausanne 1997
Team Tianjin 1999
Vault San Juan 1996
All-Around Lausanne 1997
Vault Tianjin 1999
Floor Exercise Tianjin 1999
14 Vera Caslavska Czechoslovakia 10 Vault Prague 1962
All-Around Dortmund 1966
Vault Dortmund 1966
Team Dortmund 1966
Team Moscow 1958
All-Around Prague 1962
Team Prague 1962
Balance Beam Dortmund 1966
Floor Exercise Dortmund 1966
Floor Exercise Prague 1962
15 Alicia Sacramone United States 10 Floor Exercise Melbourne 2005
Team Stuttgart 2007
Vault Rotterdam 2010
Team Tokyo 2011
Vault Aarhus 2006
Team Aarhus 2006
Floor Exercise Stuttgart 2007
Team Rotterdam 2010
Vault Melbourne 2005
Vault Stuttgart 2007
16 Ecaterina Szabo Romania 10 Floor Exercise Budapest 1983
Team Rotterdam 1987
Vault Budapest 1983
Uneven Bars Budapest 1983
Team Budapest 1983
Vault Montreal 1985
Balance Beam Montreal 1985
Team Montreal 1985
All-Around Budapest 1983
Balance Beam Rotterdam 1987
17 Svetlana Boginskaya Soviet Union 9 All-Around Stuttgart 1989
Floor Exercise Stuttgart 1989
Team Stuttgart 1989
Balance Beam Indianapolis 1991
Team Indianapolis 1991
Team Rotterdam 1987
All-Around Indianapolis 1991
Vault Paris 1992
Balance Beam Rotterdam 1987
Shannon Miller United States 9 All-Around Birmingham 1993
Uneven Bars Birmingham 1993
Floor Exercise Birmingham 1993
All-Around Brisbane 1994
Balance Beam Brisbane 1994
Uneven Bars Indianapolis 1991
Team Indianapolis 1991
Team Dortmund 1994
Team Sabae 1995
19 Maxi Gnauck East Germany 9 Uneven Bars Fort Worth 1979
Vault Moscow 1981
Uneven Bars Moscow 1981
Balance Beam Moscow 1981
Uneven Bars Budapest 1983
All-Around Fort Worth 1979
Team Fort Worth 1979
Team Moscow 1981
Team Buapest 1983
20 Nastia Liukin United States 9 Uneven Bars Melbourne 2005
Balance Beam Melbourne 2005
Balance Beam Stuttgart 2007
Team Stuttgart 2007
All-Around Melbourne 2005
Floor Exercise Melbourne 2005
Uneven Bars Aarhus 2006
Team Aarhus 2006
Uneven Bars Stuttgart 2007
21 Tamara Manina Soviet Union 8 Vault Rome 1954
Floor Exercise Rome 1954
Team Rome 1954
Team Moscow 1958
Team Prague 1962
Vault Moscow 1958
All-Around Moscow 1958
Vault Prague 1962
Andreea Raducan Romania 8 Floor Exercise Tianjin 1999
Team Tianjin 1999
Balance Beam Ghent 2001
Floor Exercise Ghent 2001
Team Ghent 2001
Balance Beam Tianjin 1999
All-Around Ghent 2001
Vault Ghent 2001
23 Vlasta Dekanova Czechoslovakia 7 All-Around Budapest 1934
Team Budapest 1934
All-Around Prague 1938
Vault Prague 1938
Balance Beam Prague 1938
Parallel Bars Prague 1938
Team Prague 1938
24 Helena Rakoczy Poland 7 All-Around Basel 1950
Vault Basel 1950
Balance Beam Basel 1950
Floor Exercise Basel 1950
Uneven Bars Basel 1950
All-Around Rome 1954
Uneven Bars Rome 1954
25 Elena Zamolodchikova Russia 7 Vault Tianjin 1999
Vault Debrecen 2002
Team Tianjin 1999
Team Ghent 2001
Vault Anaheim 2003
All-Around Tianjin 1999
Team Aarhus 2006
26 Emilia Eberle Romania 7 Floor Exercise Fort Worth 1979
Team Fort Worth 1979
Team Strasbourg 1978
Uneven Bars Strasbourg 1978
Balance Beam Strasbourg 1978
Floor Exercise Strasbourg 1978
Uneven Bars Fort Worth 1979
27 Cheng Fei China 6 Vault Melbourne 2005
Vault Aarhus 2006
Floor Exercise Aarhus 2006
Team Aarhus 2006
Vault Stuttgart 2007
Team Stuttgart 2007
28 Chellsie Memmel United States 6 Uneven Bars Anaheim 2003
Team Anaheim 2003
All-Around Melbourne 2005
Uneven Bars Melbourne 2005
Balance Beam Melbourne 2005
Team Aarhus 2006
29 Natalia Kuchinskaya Soviet Union 6 Uneven Bars Dortmund 1966
Balance Beam Dortmund 1966
Floor Exercise Dortmund 1966
All-Around Dortmund 1966
Team Dortmund 1966
Vault Dortmund 1966
30 Aurelia Dobre Romania 6 All-Around Rotterdam 1987
Balance Beam Rotterdam 1987
Team Rotterdam 1987
Team Stuttgart 1989
Vault Rotterdam 1987
Floor Exercise Rotterdam 1987
31 Olga Korbut Romania 6 Vault Varna 1974
Team Varna 1974
All-Around Varna 1974
Uneven Bars Varna 1974
Balance Beam Varna 1974
Floor Exercise Varna 1974
32 Cristina Bontas Romania 6 Floor Exercise Indianapolis 1991
Vault Stuttgart 1989
Team Stuttgart 1989
Floor Exercise Stuttgart 1989
All-Around Indianapolis 1991
Team Indianapolis 1991
33 Zinaida Voronina Soviet Union 6 Team Ljubljana 1970
Team Dortmund 1966
Floor Exercise Dortmund 1966
All-Around Ljubljana 1970
Uneven Bars Ljubljana 1970
Floor Exercise Ljubljana 1970
34 Rebecca Bross United States 6 All-Around London 2009
Balance Beam Rotterdam 2010
Team Rotterdam 2010
Uneven Bars London 2009
All-Around Rotterdam 2010
Uneven Bars Rotterdam 2010
35 Steffi Kraker East Germany 6 Vault Strasbourg 1978
Team Strasbourg 1978
Vault Fort Worth 1979
Team Fort Worth 1979
Vault Moscow 1981
Team Moscow 1981
36 Olga Mostepanova Soviet Union 5 Balance Beam Budapest 1983
Team Budapest 1983
Team Montreal 1985
All-Around Budapest 1983
Floor Exercise Budapest 1983
Elena Mukhina Soviet Union 5 All-Around Strasbourg 1978
Floor Exercise Strasbourg 1978
Team Strasbourg 1978
Uneven Bars Strasbourg 1978
Balance Beam Strasbourg 1978
38 Kim Zmeskal United States 5 All-Around Indianapolis 1991
Balance Beam Paris 1992
Floor Exercise Paris 1992
Team Indianapolis 1991
Floor Exercise Indianapolis 1991
39 Beth Tweddle Great Britain 5 Uneven Bars Aarhus 2006
Floor Exercise London 2009
Uneven Bars Rotterdam 2010
Uneven Bars Anaheim 2003
Uneven Bars Melbourne 2005
40 Lilia Podkopayeva Ukraine 5 All-Around Sabae 1995
Vault Sabae 1995
Balance Beam Brisbane 1994
Uneven Bars Sabae 1995
Balance Beam Sabae 1995
Erika Zuchold East Germany 5 Vault Ljubljana 1970
Balance Beam Ljubljana 1970
Vault Dortmund 1966
All-Around Ljubljana 1970
Team Ljubljana 1970
42 Dina Kochetkova Russia 5 Floor Exercise Brisbane 1994
Balance Beam San Juan 1996
All-Around Brisbane 1994
Uneven Bars Brisbane 1994
Team Dortmund 1994
43 Kyla Ross United States 5 Team Nanning 2014
All-Around Antwerp 2013
Uneven Bars Antwerp 2013
Balance Beam Antwerp 2013
All-Around Nanning 2014
44 Yao Jinnan China 5 Uneven Bars Nanning 2014
Balance Beam Tokyo 2011
Team Nanning 2014
All-Around Tokyo 2011
Team Tokyo 2011
45 Vanessa Ferrari Italy 5 All-Around Aarhus 2006
Floor Exercise Antwerp 2013
Uneven Bars Aarhus 2006
Floor Exercise Aarhus 2006
All-Around Stuttgart 2007
Sui Lu China 5 Balance Beam Tokyo 2011
Floor Exercise Tokyo 2011
Floor Exercise London 2009
Team Rotterdam 2010
Team Tokyo 2011
47 Catalina Ponor Romania 5 Balance Beam Anaheim 2003
Floor Exercise Anaheim 2003
Team Anaheim 2003
Balance Beam Melbourne 2005
Team Stuttgart 2007
48 Keiko Ikeda Japan 5 Uneven Bars Dortmund 1966
Balance Beam Prague 1962
Team Prague 1962
All-Around Dortmund 1966
Team Dortmund 1966
49 Oksana Omelianchik Soviet Union 4 All-Around Montreal 1985
Floor Exercise Montreal 1985
Team Montreal 1985
Team Rotterdam 1987
50 Matylda Palfyeva Czechoslovakia 4 Team Prague 1938
Floor Exercise Prague 1938
Parallel Bars Prague 1938
All-Around Prague 1938
51 Ksenia Afanasyeva Russia 4 Team Rotterdam 2010
Floor Exercise Tokyo 2011
Team Tokyo 2011
Floor Exercise Glasgow 2015
Nadia Comaneci Romania 4 Balance Beam Strasbourg 1978
Team Fort Worth 1979
Vault Strasbourg 1978
Team Strasbourg 1978
Maria Filatova Soviet Union 4 Team Strasbourg 1978
Team Moscow 1981
Team Fort Worth 1979
All-Around Moscow 1981
Viktoria Komova Russia 4 Uneven Bars Tokyo 2011
Uneven Bars Glasgow 2015
All-Around Tokyo 2011
Team Tokyo 2011
Ann-Sofi Pettersson Sweden 4 Team Basel 1950
Vault Rome 1954
All-Around Basel 1950
Uneven Bars Basel 1950
56 Polina Astakhova Soviet Union 4 Team Moscow 1958
Team Prague 1962
Team Dortmund 1966
Uneven Bars Moscow 1958
Irina Pervuschina Soviet Union 4 Uneven Bars Prague 1962
Team Prague 1962
Floor Exercise Prague 1962
All-Around Prague 1962
Aly Raisman United States 4 Team Tokyo 2011
Team Glasgow 2015
Team Rotterdam 2010
Floor Exercise Tokyo 2011
59 Stella Zakharova Soviet Union 4 Team Moscow 1981
Vault Fort Worth 1979
Team Fort Worth 1979
Vault Moscow 1981
60 Mo Huilan China 4 Balance Beam Sabae 1995
Uneven Bars Sabae 1995
Team Sabae 1995
Team Lausanne 1997
Tatiana Nabieva Russia 4 Team Rotterdam 2010
Uneven Bars Tokyo 2011
Team Tokyo 2011
Team Nanning 2014
62 Elena Davydova Soviet Union 4 Team Moscow 1981
Floor Exercise Moscow 1981
All-Around Moscow 1981
Uneven Bars Moscow 1981
Larisa Petrik Soviet Union 4 Team Ljubljana 1970
Team Dortmund 1966
Balance Beam Dortmund 1966
Balance Beam Ljubljana 1970
64 Gabriele Faehnrich East Germany 4 Uneven Bars Montreal 1985
Team Budapest 1983
Team Montreal 1985
Team Rotterdam 1987
65 Lavinia Agache Romania 4 Vault Budapest 1983
Uneven Bars Budapest 1983
Team Budapest 1983
Balance Beam Budapest 1983
Dominique Dawes United States 4 Uneven Bars Birmingham 1993
Balance Beam Birmingham 1993
Team Dortmund 1994
Balance Beam San Juan 1996
67 Ludmila Ezhova Russia 4 Balance Beam Ghent 2001
Team Ghent 2001
Uneven Bars Debrecen 2002
Balance Beam Anaheim 2003
Larisa Iordache Romania 4 All-Around Nanning 2014
Floor Exercise Nanning 2014
Floor Exercise Antwerp 2013
All-Around Glasgow 2015
Jiang Yuyuan China 4 Team Stuttgart 2007
All-Around Rotterdam 2010
Team Rotterdam 2010
Team Tokyo 2011
Elena Produnova Russia 4 Team Lausanne 1997
Team Tianjin 1999
All-Around Lausanne 1997
Floor Exercise Lausanne 1997
71 Dagmar Kersten East Germany 4 Uneven Bars Montreal 1985
All-Around Montreal 1985
Vault Montreal 1985
Team Montreal 1985
72 Olga Bicherova Soviet Union 3 All-Around Moscow 1981
Team Moscow 1981
Team Budapest 1983
Natalia Ilienko Soviet Union 3 Floor Exercise Moscow 1981
Team Moscow 1981
Team Budapest 1983
Shawn Johnson United States 3 All-Around Stuttgart 2007
Floor Exercise Stuttgart 2007
Team Stuttgart 2007
Madison Kocian United States 3 Team Nanning 2014
Uneven Bars Glasgow 2015
Team Glasgow 2015
McKayla Maroney United States 3 Vault Tokyo 2011
Team Tokyo 2011
Vault Antwerp 2013
Claudia Presecan Romania 3 Team Dortmund 1994
Team Sabae 1995
Team Lausanne 1997
Natalia Yurchenko Soviet Union 3 All-Around Budapest 1983
Team Budapest 1983
Team Montreal 1985
79 Gabby Douglas United States 3 Team Tokyo 2011
Team Glasgow 2015
All-Around Glasgow 2015
Olesya Dudnik Soviet Union 3 Vault Stuttgart 1989
Team Stuttgart 1989
Balance Beam Stuttgart 1989
Alexandra Marinescu Romania 3 Team Sabae 1995
Team Lausanne 1997
Balance Beam San Juan 1996
Galina Rudko Soviet Union 3 All-Around Rome 1954
Team Rome 1954
Uneven Bars Rome 1954
83 Maria Olaru Romania 3 All-Around Tianjin 1999
Team Tianjin 1999
Vault Tianjin 1999
Jordyn Wieber United States 3 All-Around Tokyo 2011
Team Tokyo 2011
Balance Beam Tokyo 2011
85 Eugenia Golea Romania 3 Team Rotterdam 1987
Team Montreal 1985
Vault Rotterdam 1987
Tatiana Gutsu Soviet Union 3 Team Indianapolis 1991
Uneven Bars Indianapolis 1991
Balance Beam Indianapolis 1991
Huang Huidan China 3 Uneven Bars Antwerp 2013
Uneven Bars Nanning 2014
Team Nanning 2014
Karin Janz East Germany 3 Uneven Bars Ljubljana 1970
Vault Ljubljana 1970
Team Ljubljana 1970
Ma Yanhong China 3 Uneven Bars Fort Worth 1979
Uneven Bars Moscow 1981
Team Moscow 1981
Lauren Mitchell Australia 3 Floor Exercise Rotterdam 2010
Balance Beam London 2009
Floor Exercise London 2009
Sofia Muratova Soviet Union 3 Team Moscow 1958
Vault Moscow 1958
Balance Beam Moscow 1958
Henrietta Onodi Hungary 3 Vault Paris 1992
Vault Indianapolis 1991
Floor Exercise Paris 1992
93 Deng Linlin China 3 Balance Beam London 2009
Balance Beam Rotterdam 2010
Team Rotterdam 2010
Hong Un Jong North Korea 3 Vault Nanning 2014
Vault Glasgow 2015
Vault Antwerp 2013
Agnes Keleti Hungary 3 Uneven Bars Rome 1954
Team Rome 1954
Balance Beam Rome 1954
Gertrude Kolar Uneven Bars 3 Uneven Bars Basel 1950
Vault Basel 1950
All-Around Basel 1950
Natalia Shaposhnikova Soviet Union 3 Team Strasbourg 1978
Team Fort Worth 1979
All-Around Strasbourg 1978
98 He Kexin China 3 Uneven Bars London 2009
Team Rotterdam 2010
Team Tokyo 2011
Kui Yuanyuan China 3 Floor Exercise San Juan 1996
Balance Beam Lausanne 1997
Team Lausanne 1997
Tatiana Lysenko Soviet Union 3 Team Indianapolis 1991
Floor Exercise Paris 1992
All-Around Birmingham 1993
Melita Ruhn Romania 3 Team Fort Worth 1979
All-Around Fort Worth 1979
Floor Exercise Fort Worth 1979
Daria Spiridonova Russia 3 Uneven Bars Glasgow 2015
Uneven Bars Nanning 2014
Team Nanning 2014
Olga Strazhova Soviet Union 3 Team Stuttgart 1989
All-Around Stuttgart 1989
Uneven Bars Stuttgart 1989
Keiko Tanaka Japan 3 Balance Beam Rome 1954
Balance Beam Moscow 1958
Floor Exercise Moscow 1958
105 Jana Bieger United States 3 All-Around Aarhus 2006
Floor Exercise Aarhus 2006
Team Aarhus 2006
Natalia Ziganshina Russia 3 All-Around Ghent 2001
Team Ghent 2001
Vault Debrecen 2002
107 Angelika Hellmann East Germany 3 Team Ljubljana 1970
Team Varna 1974
All-Around Varna 1974
Meng Fei China 3 Team Sabae 1995
Uneven Bars Lausanne 1997
Team Lausanne 1997
Steliana Nistor Romania 3 All-Around Stuttgart 2007
Balance Beam Stuttgart 2007
Team Stuttgart 2007
Betty Okino United States 3 Team Indianapolis 1991
Uneven Bars Paris 1992
Balance Beam Indianapolis 1991
Kerri Strug United States 3 Team Indianapolis 1991
Team Dortmund 1994
Team Sabae 1995
112 Sandra Izbasa Romania 3 Balance Beam Aarhus 2006
All-Around Aarhus 2006
Team Stuttgart 2007
Liu Xuan China 3 Team Sabae 1995
Balance Beam San Juan 1996
Team Lausanne 1997
Maria Neculita Romania 3 Balance Beam Paris 1992
Team Indianapolis 1991
Floor Exercise Paris 1992
Yang Yilin China 3 Team Stuttgart 2007
Uneven Bars Stuttgart 2007
Team Rotterdam 2010
116 Huang Qiushuang China 3 Team Rotterdam 2010
Uneven Bars Tokyo 2011
Team Tokyo 2011
Ulrike Klotz East Germany 3 Floor Exercise Montreal 1985
Team Montreal 1985
Team Rotterdam 1987
118 Loredana Boboc Romania 2 Team Tianjin 1999
Team Ghent 2001
Nadia Hategan Romania 2 Team Dortmund 1994
Team Sabae 1995
Courtney Kupets United States 2 Uneven Bars Debrecen 2002
Team Anaheim 2003
Elena Piskun Belarus 2 Vault Birmingham 1993
Uneven Bars San Juan 1996
Ksenia Semenova Russia 2 Uneven Bars Stuttgart 1997
Team Rotterdam 2010
Dumitrita Turner Romania 2 Vault Fort Worth 1979
Team Fort Worth 1979
Corina Ungureanu Romania 2 Team Lausanne 1997
Team Tianjin 1999
Hollie Vise United States 2 Uneven Bars Anaheim 2003
Team Anaheim 2003
126 Svetlana Baitova Soviet Union 2 Team Stuttgart 1989
Team Rotterdam 1987
Anna Dementyeva Russia 2 Team Rotterdam 2010
Team Tokyo 2011
Fan Yilin China 2 Uneven Bars Glasgow 2015
Team Glasgow 2015
He Ning China 2 Team Aarhus 2006
Team Stuttgart 2007
Lidiya Kalinina Soviet Union 2 Team Moscow 1958
Vault Moscow 1958
Olga Karasyova Soviet Union 2 Team Ljubljana 1970
Floor Exercise Ljubljana 1970
Natalia Laschenova Soviet Union 2 Team Stuttgart 1989
All-Around Stuttgart 1989
Carly Patterson United States 2 Team Anaheim 2003
All-Around Anaheim 2003
Celestina Popa Romania 2 Team Rotterdam 1987
Team Montreal 1985
Bridget Sloan United States 2 All-Around London 2009
Team Rotterdam 2010
Zdenka Vjerzimirskova Czechoslovakia 2 Team Prague 1938
All-Around Prague 1938
Marilena Vladarau Romania 2 Team Fort Worth 1979
Team Strasbourg 1978
Camelia Voinea Romania 2 Team Rotterdam 1987
Team Montreal 1985
Annelore Zinke East Germany 2 Uneven Bars Varna 1974
Team Varna 1974
140 Evy Berggren Sweden 2 Team Basel 1950
Vault Rome 1954
Lyubov Burda Soviet Union 2 Team Ljubljana 1970
Vault Ljubljana 1970
Andreea Cacovean Romania 2 Team Sabae 1995
Uneven Bars Birmingham 1993
Fan Di China 2 Uneven Bars Stuttgart 1989
Team Stuttgart 1989
Elena Gomez Spain 2 Floor Exercise Debrecen 2002
Floor Exercise Anaheim 2003
Maria Gorokhovskaya Soviet Union 2 Team Rome 1954
Floor Exercise Rome 1954
Ivana Hong United States 2 Team Stuttgart 2007
Balance Beam London 2009
Ling Jie China 2 Balance Beam Tianjin 1999
Uneven Bars Tianjin 1999
Maggie Nichols United States 2 Team Glasgow 2015
Floor Exercise Glasgow 2015
Ana Porgras Romania 2 Balance Beam Rotterdam 2010
Uneven Bars London 2009
Bohumila Rimnacova Czechoslovakia 2 Team Dortmund 1966
Team Ljubljana 1970
Elvira Saadi Soviet Union 2 Team Varna 1974
Floor Exercise Varna 1974
Tasha Schwikert United States 2 Team Anaheim 2003
Team Ghent 2001
Rusudan Sikharulidze Soviet Union 2 Team Varna 1974
Floor Exercise Varna 1974
MyKayla Skinner United States 2 Team Nanning 2014
Vault Nanning 2014
Boriana Stoyanova Bulgaria 2 Vault Budapest 1983
Floor Exercise Budapest 1983
Dörte Thümmler East Germany 2 Uneven Bars Rotterdam 1987
Team Rotterdam 1987
Zhang Nan China 2 Team Aarhus 2006
All-Around Anaheim 2003
158 Bai Yawen China 2 Balance Beam Nanning 2014
Team Nanning 2014
Oana Ban Romania 2 Balance Beam Debrecen 2002
Team Anaheim 2003
Chen Siyi China 2 Team Nanning 2014
Team Glasgow 2015
Chen Yongyan China 2 Balance Beam Moscow 1981
Team Moscow 1981
Laura Cutina Romania 2 Team Budapest 1983
Team Montreal 1985
Ji Liya China 2 Floor Exercise Sabae 1995
Team Sabae 1995
Margit Kalocsai Hungary 2 All-Around Budapest 1934
Team Budapest 1934
Yevgeniya Kuznetsova Russia 2 Team Lausanne 1997
Team Tianjin 1999
Li Shanshan China 2 Balance Beam Stuttgart 2007
Team Stuttgart 2007
Richarda Schmeisser East Germany 2 Team Ljubljana 1970
Team Varna 1974
Shang Chunsong China 2 Team Nanning 2014
Team Glasgow 2015
Tan Jiain China 2 Team Nanning 2014
Team Glasgow 2015
170 Elena Grosheva Russia 2 Team Lausanne 1997
Team Dortmund 1994
Viktoria Karpenko Ukraine 2 All-Around Tianjin 1999
Team Tianjin 1999
Alexandrine Lemoine France 2 Team Basel 1950
Vault Basel 1950
Dominique Moceanu United States 2 Balance Beam Sabae 1995
Team Sabae 1995
Marja Nutti Italy 2 Balance Beam Basel 1950
Team Basel 1950
Jaycie Phelps United States 2 Team Dortmund 1994
Team Sabae 1995
Eugenia Popa Romania 2 Team Stuttgart 1989
Team Indianapolis 1991
Gabriela Potorac Romania 2 Team Stuttgart 1989
Balance Beam Stuttgart 1989
Hana Ricna Czechoslovakia 2 Balance Beam Budapest 1983
Uneven Bars Montreal 1985
Christine Schmitt East Germany 2 Team Ljubljana 1970
Balance Beam Ljubljana 1970
Koko Tsurumi Japan 2 Uneven Bars London 2009
All-Around London 2009
Wu Jiani China 2 Team Moscow 1981
Balance Beam Moscow 1981
Zhou Duan China 2 Vault Lausanne 1997
Team Lausanne 1997
183 Jade Barbosa Brazil 2 All-Around Stuttgart 2007
Vault Rotterdam 2010
Bi Wenjing China 2 Uneven Bars Lausanne 1997
Team Lausanne 1997
Oksana Fabrichnova Russia 2 Balance Beam Brisbane 1994
Team Dortmund 1994
Regina Grabolle East Germany 2 Balance Beam Fort Worth 1979
Team Fort Worth 1979
Katie Heenan United States 2 Uneven Bars Ghent 2001
Team Ghent 2001
Astrid Heese East Germany 2 Team Budapest 1983
Team Rotterdam 1987
Silvia Hindorff East Germany 2 Team Strasbourg 1978
Team Fort Worth 1979
Martina Jentsch East Germany 2 Team Montreal 1985
Team Rotterdam 1987
Licia Macchini Italy 2 Balance Beam Basel 1950
Team Basel 1950
Taniko Mitsukuri Japan 2 Uneven Bars Dortmund 1966
Team Dortmund 1966
Mirela Pasca Romania 2 Team Indianapolis 1991
Uneven Bars Paris 1992
Olga Roschupkina Ukraine 2 Balance Beam Tianjin 1999
Team Tianjin 1999
Monette Russo Australia 2 Team Anaheim 2003
All-Around Melbourne 2005
Janina Skyrlinska Poland 2 All-Around Budapest 1934
Team Budapest 1934
197 Svetlana Agapova Soviet Union 1 Team Strasbourg 1978
Tatiana Arzhannikova Soviet Union 1 Team Strasbourg 1978
Irina Baraksanova Soviet Union 1 Team Montreal 1985
Alyssa Baumann United States 1 Team Nanning 2014
Nina Bocharova Soviet Union 1 Team Rome 1954
Raisa Borisova Soviet Union 1 Team Moscow 1958
Vera Cerna Czechoslovakia 1 Balance Beam Fort Worth 1979
Sabrina Cojocar Romania 1 Team Ghent 2001
Daiane Dos Santos Brazil 1 Floor Exercise Anaheim 2003
Brenna Dowell United States 1 Team Glasgow 2015
Nina Dronova Soviet Union 1 Team Varna 1974
Rodica Dunca Romania 1 Team Fort Worth 1979
Fan Ye China 1 Balance Beam Anaheim 2003
Marcia Frederick United States 1 Uneven Bars Strasbourg 1978
Tatiana Frolova Soviet Union 1 Team Budapest 1983
Rozalia Galiyeva Soviet Union 1 Team Indianapolis 1991
Terin Humphrey United States 1 Team Anaheim 2003
Carmen Ionescu Romania 1 Team Ghent 2001
Andreea Isarescu Romania 1 Team Tianjin 1999
Natalia Kalinina Soviet Union 1 Team Indianapolis 1991
Kim Gwang Suk North Korea 1 Uneven Bars Indianapolis 1991
Vera Kolesnikova Soviet Union 1 Team Montreal 1985
Jindra Kostalova Czechoslovakia 1 Team Dortmund 1966
Maria Krajcirova Czechoslovakia 1 Team Dortmund 1966
Iryna Krasnianska Ukraine 1 Balance Beam Aarhus 2006
Jana Kubickova Czechoslovakia 1 Team Dortmund 1966
Ekaterina Kurbatova Russia 1 Team Rotterdam 2010
Tamara Lazakovich Soviet Union 1 Team Ljubljana 1970
Li Ya China 1 Team Aarhus 2006
Ionela Loaies Romania 1 Team Dortmund 1994
Ashton Locklear United States 1 Team Nanning 2014
Luo Li China 1 Uneven Bars Brisbane 1994
Daniela Maranduca Romania 1 Team Dortmund 1994
Pang Panpan China 1 Team Aarhus 2006
Maria Paseka Russia 1 Vault Glasgow 2015
Samantha Peszek United States 1 Team Stuttgart 2007
Elena Polevaya Soviet Union 1 Team Moscow 1981
Ashley Postell United States 1 Balance Beam Debrecen 2002
Ingrid Sandahl Sweden 1 Team Basel 1950
Galina Sarabidze Soviet Union 1 Team Rome 1954
Elena Sazonenkova Soviet Union 1 Team Stuttgart 1989
Jaroslava Sedlackova Czechoslovakia 1 Team Dortmund 1966
Albina Shishova Soviet Union 1 Team Budapest 1983
Silvia Stroescu Romania 1 Team Ghent 2001
Mirela Tugurlan Romania 1 Team Lausanne 1997
Andreea Ulmeanu Romania 1 Team Ghent 2001
Sabrina Vega United States 1 Team Tokyo 2011
Kayla Williams United States 1 Vault London 2009
Shayla Worley United States 1 Team Stuttgart 2007
Zhou Zhuoru China 1 Team Aarhus 2006
247 Irene Abel East Germany 1 Team Varna 1974
Svetlana Bakhtina Russia 1 Team Lausanne 1997
Mirela Barbalata Romania 1 Team Budapest 1983
Yulia Belokobylsakaya Russia 1 Team Tokyo 2011
Amanda Borden United States 1 Team Dortmund 1994
Michelle Campi United States 1 Team Indianapolis 1991
Mackenzie Caquatto United States 1 Team Rotterdam 2010
Diana Chelaru Romania 1 Floor Exercise Rotterdam 2010
Amy Chow United States 1 Team Dortmund 1994
Elena Dolgopolova Russia 1 Team Lausanne 1997
Ginette Durand France 1 Team Basel 1950
Renske Endel Netherlands 1 Uneven Bars Ghent 2001
Alexandra Eremia Romania 1 Team Anaheim 2003
Lacramioara Filip Romania 1 Team Stuttgart 1989
Larissa Fontaine United States 1 Team Dortmund 1994
Heike Gerisch East Germany 1 Team Varna 1974
Anca Grigoras Romania 1 Team Strasbourg 1978
Hilary Grivich United States 1 Team Indianapolis 1991
Erzsebet Gulyas-Köteles Hungary 1 Team Rome 1954
Elena Gurova Soviet Union 1 Team Rotterdam 1987
Hong Su Jong North Korea 1 Vault Stuttgart 2007
Huang Mandan China 1 Uneven Bars Tianjin 1999
Daniele Hypolito Brazil 1 Floor Exercise Ghent 2001
Yuliya Inshina Russia 1 Team Tokyo 2011
Brandy Johnson United States 1 Vault Stuttgart 1989
Kang Yun Mi North Korea 1 Vault Anaheim 2003
Ariella Käslin Switzerland 1 Vault London 2009
Natasha Kelley United States 1 Team Aarhus 2006
Alice Kertesz Hungary 1 Team Rome 1954
Olga Kharlova Soviet Union 1 Team Dortmund 1966
Tereza Kocis Yugoslavia 1 Floor Exercise Basel 1950
Anna Kovaliova Russia 1 Team Tianjin 1999
Mattie Larson United States 1 Team Rotterdam 2010
Florica Leonida Romania 1 Team Anaheim 2003
Li Cuiling China 1 Team Moscow 1981
Li Yifang China 1 Balance Beam Paris 1992
Ekaterina Lobaznyuk Russia 1 Team Tianjin 1999
Mao Yanling China 1 Team Sabae 1995
Mao Yi China 1 Team Glasgow 2015
Andreea Munteanu Romania 1 Team Anaheim 2003
Elena Naimushina Soviet Union 1 Team Fort Worth 1979
Marilena Neacsu Romania 1 Team Strasbourg 1978
Marianne Noack East Germany 1 Team Ljubljana 1970
Edit Perenyi Hungary 1 Team Rome 1954
Oana Petrovschi Romania 1 Uneven Bars Debrecen 2002
Ashley Priess United States 1 Team Aarhus 2006
Qiao Ya China 1 Team Sabae 1995
Simona Renciu Romania 1 Team Budapest 1983
Cathy Rigby United States 1 Balance Beam Ljubljana 1970
Bärbel Röhrich East Germany 1 Team Varna 1974
Monica Rosu Romania 1 Team Anaheim 2003
Mihaela Stanulet Romania 1 Team Budapest 1983
Ludmila Svedova Czechoslovakia 1 Team Moscow 1958
Natalia Tereschenko Soviet Union 1 Team Fort Worth 1979
Tatiana Tuzhikova Soviet Union 1 Team Rotterdam 1987
Teodora Ungureanu Romania 1 Team Strasbourg 1978
Verona van de Leur Netherlands 1 Floor Exercise Debrecen 2002
Jeanette Vogelbacher France 1 Team Basel 1950
Wang Yan China 1 Team Glasgow 2015
Wen Jia China 1 Team Moscow 1981
Sanne Wevers Netherlands 1 Balance Beam Glasgow 2015
Xiao Sha China 1 Team Stuttgart 2007
Ye Linlin China 1 Team Sabae 1995
Maria Zassypkina Russia 1 Team Ghent 2001
Zhu Zheng China 1 Team Moscow 1981
312 Belinda Archer Australia 1 Team Anaheim 2003
Mary Beth Arnold United States 1 Team Sabae 1995
Agnes Banfai Hungary 1 Team Varna 1974
Mohini Bhardwaj United States 1 Team Ghent 2001
Natalia Bobrova Russia 1 Floor Exercise Birmingham 1993
Sona Brazdova Czechoslovakia 1 Team Ljubljana 1970
Alena Chadimova Czechoslovakia 1 Team Rome 1954
Chen Cuiting China 1 Team Stuttgart 1989
Monika Csaszar Hungary 1 Team Varna 1974
Becky Downie Great Britain 1 Team Glasgow 2015
Ellie Downie Great Britain 1 Team Glasgow 2015
Daniela Druncea Romania 1 Team Stuttgart 2007
Aniko Ducza Hungary 1 Balance Beam Prague 1962
Youna Dufournet France 1 Vault London 2009
Jacqui Dunn Australia 1 Team Anaheim 2003
Marta Egervari Hungary 1 Team Varna 1974
Claudia Fragapane Great Britain 1 Team Glasgow 2015
Jana Fuhrmann East Germany 1 Team Montreal 1985
Ludivine Furnon France 1 Floor Exercise Sabae 1995
Jasuko Furuyama Japan 1 Team Dortmund 1966
Zoja Grantcharova Bulgaria 1 Floor Exercise Moscow 1981
Andreea Grigore Romania 1 Team Stuttgart 2007
Anna Grudko Russia 1 Team Aarhus 2006
Vanda Hadarean Romania 1 Team Indianapolis 1991
Suzanne Harmes Netherlands 1 Floor Exercise Melbourne 2005
Ruby Harrold Great Britain 1 Team Glasgow 2015
Elyse Hopfner-Hibbs Canada 1 Balance Beam Aarhus 2006
Nataliya Horodny Ukraine 1 Team Tianjin 1999
Hiroko Ikenada Japan 1 Team Dortmund 1966
Natalia Ivanova Russia 1 Team Dortmund 1994
Kerstin Jacobs East Germany 1 Team Moscow 1981
Kathy Johnson United States 1 Floor Exercise Strasbourg 1978
Mitsuko Kandori Japan 1 Team Dortmund 1966
Danielle Kelly Australia 1 Team Anaheim 2003
Maria Kharenkova Russia 1 Team Nanning 2014
Svetlana Klyukina Russia 1 Team Aarhus 2006
Ekaterina Kramarenko Russia 1 Team Nanning 2014
Luba Krasna Czechoslovakia 1 Team Ljubljana 1970
Teresa Kulikowski United States 1 Team Sabae 1995
Heike Kunhardt East Germany 1 Team Strasbourg 1978
Elena Lebedeva Russia 1 Team Dortmund 1994
Li Yan China 1 Team Stuttgart 1989
Annett Lindner East Germany 1 Team Moscow 1981
Hana Liskova Czechoslovakia 1 Team Ljubljana 1970
Ma Ying China 1 Team Stuttgart 1989
Zsuzsa Matulai Hungary 1 Team Varna 1974
Julianne McNamara United States 1 Uneven Bars Moscow 1981
Krisztina Medveczky Hungary 1 Team Varna 1974
Laura Micheli Italy 1 Team Basel 1950
Ashley Miles United States 1 Team Ghent 2001
Polina Miller Russia 1 Team Aarhus 2006
Stephanie Moorhouse Australia 1 Team Anaheim 2003
Diana Morawe East Germany 1 Team Budapest 1983
Zsuzsa Nagy Hungary 1 Team Varna 1974
Marianna Nemethova Czechoslovakia 1 Team Ljubljana 1970
Kiyoko Ono Japan 1 Team Prague 1962
Cerasela Patrascu Romania 1 Romania Stuttgart 2007
Anna Pavlova Russia 1 Team Aarhus 2006
Bozena Perdykulova Czechoslovakia 1 Vault Varna 1974
Elena Petrosanu Romania 1 Team Moscow 1958
Phan Thi Ha Thanh Vietnam 1 Vault Tokyo 2011
Annia Portuondo Cuba 1 Vault San Juan 1996
Kristina Pravdina Russia 1 Team Aarhus 2006
Klaudia Rapp East Germany 1 Team Rotterdam 1987
Silvia Rau East Germany 1 Team Budapest 1983
Stefania Reindlowa Poland 1 Floor Exercise Basel 1950
Katharina Rensch East Germany 1 Team Fort Worth 1979
Evgenia Roschina Russia 1 Team Dortmund 1994
Pauline Schäfer Germany 1 Balance Beam Glasgow 2015
Bettina Schieferdecker East Germany 1 Team Budapest 1983
Birgit Senff East Germany 1 Team Moscow 1981
Isabelle Severino France 1 Uneven Bars San Juan 1996
Samantha Sheehan United States 1 Floor Exercise Debrecen 2002
Liubov Sheremeta Ukraine 1 Floor Exercise San Juan 1996
Taki Shibuya Japan 1 Team Dortmund 1966
Toshido Shirasu Japan 1 Team Prague 1962
Inga Shkarupa Ukraine 1 Team Tianjin 1999
Kelly Simm Great Britain 1 Team Glasgow 2015
Allana Slater Australia 1 Team Anaheim 2003
Alla Sosnitskaya Russia 1 Team Nanning 2014
Karola Sube East Germany 1 Team Fort Worth 1979
Sun Xiaojiao China 1 Balance Beam Ghent 2001
Birgit Süss East Germany 1 Team Strasbourg 1978
Tracee Talavera United States 1 Balance Beam Moscow 1981
Tan Sixin China 1 Team Tokyo 2011
Elena Teodorescu Romania 1 Team Moscow 1958
Olga Teslenko Ukraine 1 Team Tianjin 1999
Donielle Thompson United States 1 Team Sabae 1995
Rachel Tidd United States 1 Team Ghent 2001
Amy Tinkler Great Britain 1 Team Glasgow 2015
Marcela Vachova Czechoslovakia 1 Team Ljubljana 1970
Cassy Vericel France 1 Floor Exercise Stuttgart 1970
Jana Vogel East Germany 1 Team Montreal 1985
Franka Voigt East Germany 1 Team Moscow 1981
Wang Wenjing China 1 Team Stuttgart 1989
Yang Bo China 1 Team Stuttgart 1989
Tatiana Yarosh Ukraine 1 Team Tianjin 1999
Irina Yarotska Ukraine 1 Balance Beam Debrecen 2002
Tabitha Yim United States 1 Team Ghent 2001
Advertisements

6 thoughts on “The World Medal Rankings – Detailed

    • Yes, at some worlds. I didn’t include them because they’re not part of the ‘official’ list of medalists, but in some years they do receive medals. Conversely, gymnasts who are on a team but don’t compete ARE part of the official medalist list, because they were technically on the team, so girls like Ashley Priess in 2006 and Alicia Sacramone in 2010 and Brenna Dowell in 2015 may have not competed or contributed a score, but they are still officially medalists in the eyes of the FIG. 2015 is a good example because neither Brenna nor MyKayla Skinner competed and they both physically received medals, but only Brenna is recognized as being a medalist because she was ‘on the team’ and MyKayla wasn’t. #LetsMakeThisAsConfusingAsPossible

      Like

      • Sacramone competed BB and VT i 2010….did you mean 2011 when she was injured?

        Skinner calls herself a 3x World Medalist on her Twitter account Team GoldX2 and VT Bronze.

        Like

        • Yeah, I meant 2011 for Sacramone!

          And yeah, Skinner has three medals because she received one for 2015 even though she was the alternate. She can (and should) call herself a 3x world medalist because she has three world medals…but in official medal counts, alternate medals aren’t included so officially, she’s a 2x world medalist.

          Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s