2019 Portuguese Super Finals Results

The 2019 Portuguese Super Finals were held on June 9 in Guimaraes, Portugal.

Senior Elite Vault Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Beatriz Cardoso ACROCM 4.2 9.000 13.200 13.200
4.4 8.900 -0.1 13.200
2 Mariana Marianito LGC 4.0 8.850 12.850 13.025
4.2 9.000 13.200
3 Mariana Pitrez ACROCM 4.0 8.700 12.700 12.725
4.1 8.650 12.750
4 Rafaela Ferreira SPCP 4.0 8.750 12.750 12.625
3.7 8.800 12.500

Senior Elite Bars Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Filipa Martins ACROCM 5.5 8.000 13.500
2 Rafaela Ferreira SPCP 4.3 7.850 12.150
3 Mariana Pitrez ACROCM 4.5 6.550 11.050
4 Beatriz Cardoso ACROCM 4.4 6.200 10.600
5 Mariana Marianito LGC 3.6 5.650 9.250

Senior Elite Beam Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Filipa Martins ACROCM 4.9 7.400 12.300
2 Mariana Pitrez ACROCM 4.9 7.200 12.100
3 Mariana Marianito LGC 4.9 6.750 11.650
4 Beatriz Cardoso ACROCM 4.5 6.750 11.250
5 Rafaela Ferreira SPCP 4.2 6.800 11.000

Senior Elite Floor Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Filipa Martins ACROCM 5.0 7.900 12.900
2 Rafaela Ferreira SPCP 4.4 7.850 12.250
3 Mariana Marianito LGC 4.4 7.700 12.100
4 Beatriz Cardoso ACROCM 4.6 7.400 12.000
5 Mariana Pitrez ACROCM 4.6 7.300 11.900

Senior Vault Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Beatriz Aguas ACROCM 3.7 8.300 -0.1 11.900 11.925
3.0 8.950 11.950
2 Leonor Sousa SPCP 3.5 8.600 -0.1 12.000 11.700
2.8 8.600 11.400
3 Rita Franca SPCP 3.7 8.000 -0.1 11.600 11.475
2.8 8.550 11.350
4 Iris Goncalves UDRZA 2.8 8.700 11.500 11.375
2.4 8.850 11.250
5 Carolina Almeida SPCP 3.7 8.400 -0.1 12.000 11.100
2.0 8.500 -0.3 10.200
6 Matilde Castanheira GCP 2.0 7.850 -1.0 8.850 10.525
3.0 9.200 12.200

Senior Bars Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Carolina Almeida SPCP 1.3 7.900 9.200
2 Beatriz Aguas ACROCM 1.1 7.450 8.550
3 Leonor Sousa SPCP 1.0 7.300 8.300
4 Rita Franca SPCP 1.5 6.400 7.900
5 Rafaela Alexandra Ferreira SPCP 1.9 5.900 7.800
6 Iris Goncalves UDRZA 1.0 6.750 7.750

Senior Beam Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Beatriz Aguas ACROCM 3.3 7.250 10.550
2 Carolina Almeida SPCP 3.2 6.600 9.800
3 Iris Goncalves UDRZA 3.0 6.550 9.550
4 Leonor Sousa SPCP 3.6 5.600 9.200
5 Rita Franca SPCP 3.1 5.600 8.700
6 Matilde Castanheira GCP 3.3 4.650 7.950

Senior Floor Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Carolina Almeida SPCP 3.4 7.050 10.450
2 Leonor Sousa SPCP 3.4 6.800 10.200
3 Rita Franca SPCP 3.6 6.600 10.200
4 Matilde Castanheira GCP 3.6 6.850 -0.3 10.150
5 Beatriz Aguas ACROCM 3.3 6.750 10.050
6 Iris Goncalves UDRZA 2.9 6.300 9.200

Junior Elite Vault Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Francisca Cancela LGC 4.2 9.350 13.550 13.425
4.0 9.300 13.300
2 Benedita Guimaraes GCP 4.2 9.000 13.200 12.750
4.0 8.300 12.300
3 Ines Soalhaes ACROCM 3.7 8.650 12.350 12.250
3.5 8.650 12.150
4 Lia Sobral SPCP 3.5 8.750 -0.3 11.950 12.000
3.3 8.750 12.050
5 Mafalda Costa SPCP 3.5 7.850 11.350 11.675
3.3 8.700 12.000

Junior Elite Bars Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Maria Mendes GCP 3.4 7.300 10.700
2 Francisca Cancela LGC 3.7 6.900 10.600
3 Ines Soalhaes ACROCM 2.8 7.600 10.400
4 Mafalda Costa SPCP 2.7 7.600 10.300
5 Lia Sobral SPCP 3.4 6.650 10.050
6 Benedita Guimaraes GCP 1.6 7.850 9.450

Junior Elite Beam Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Maria Mendes GCP 4.8 7.500 12.300
2 Ines Soalhaes ACROCM 4.2 7.450 11.650
3 Mafalda Costa SPCP 4.7 6.550 11.250
4 Francisca Cancela LGC 4.4 6.700 11.100
5 Lia Sobral SPCP 4.2 6.150 10.350
6 Benedita Guimaraes GCP 3.1 6.300 9.400

Junior Elite Floor Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Francisca Cancela LGC 4.3 7.650 11.950
2 Mafalda Costa SPCP 4.1 7.700 11.800
3 Lia Sobral SPCP 4.1 7.650 -0.3 11.450
4 Ines Soalhaes ACROCM 3.3 7.100 10.400
5 Benedita Guimaraes GCP 4.2 6.050 -0.1 10.150

Junior Vault Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Maria Moreira ACROCM 3.7 8.850 12.550 12.450
3.5 8.850 12.350
2 Joana Carvalho GCP 3.5 8.400 11.900 11.925
3.0 8.950 11.950
3 Noemia Conceicao CGOB 3.5 8.400 11.900 11.575
3.3 8.050 -0.1 11.250
4 Marta Abrunhosa LGC 3.5 7.950 -0.3 11.150 11.250
2.8 8.550 11.350
5 Catarina Almeida GCP 3.0 8.500 -0.1 11.400 11.225
2.8 8.350 -0.1 11.050
6 Leonor Barbosa SPCP 2.8 8.600 11.400 11.000
2.0 8.600 10.600

Junior Bars Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Leonor Rocha GCP 2.7 7.850 10.550
2 Maria Moreira ACROCM 1.5 7.800 9.300
3 Ana Alexandrino SPCP 1.7 6.700 8.400
4 Noemia Conceicao CGOB 1.9 6.100 8.000
5 Joana Carvalho GCP 1.3 6.300 7.600
6 Leonor Barbosa SPCP 1.0 6.400 7.400

Junior Beam Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Leonor Rocha GCP 3.9 7.450 11.350
2 Maria Moreira ACROCM 3.5 7.050 10.550
3 Leonor Barbosa SPCP 3.3 6.250 9.550
4 Ana Pinto ACROCM 2.6 6.300 8.900
5 Joana Carvalho GCP 3.8 4.600 8.400
6 Leonor Gouveia UDRZA 2.8 4.550 7.350

Junior Floor Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Maria Moreira ACROCM 3.5 7.100 10.600
2 Leonor Barbosa SPCP 3.1 7.400 10.500
3 Ana Pinto ACROCM 2.5 7.300 9.800
4 Catarina Almeida GCP 3.3 6.400 9.700
5 Joana Carvalho GCP 3.2 6.200 9.400
6 Noemia Conceicao CGOB 3.1 6.150 -0.8 8.450

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s