2019 Larisa Latynina Cup Results

The 2019 Larisa Latynina Cup was held from December 1 through December 5 in Obninsk, Russia.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Nation VT UB BB FX AA
1 Varvara Zubova Russia 13.633 11.466 13.133 13.500 51.732
2 Nour El  Mahdawy Egypt 13.300 10.933 12.466 12.900 49.599
3 Eleonora Afanasyeva Russia 13.100 10.200 12.133 12.067 47.500
4 Marija Ribalcenko Latvia 13.000 11.333 9.600 12.234 46.167
5 Brina Plevcak Slovenia 12.166 9.366 11.200 11.800 44.532
6 Samaa Gohar Egypt 12.000 11.000 9.500 11.133 43.633
7 Gaja Zabnikar Slovenia 12.100 7.566 12.000 10.866 42.532
8 Elena Eremina Russia —— 12.066 13.500 —— 25.566

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total Average
1 Varvara Zubova Russia 4.6 8.900 13.500 13.350
4.4 8.800 13.200
2 Eleonora Afanasyeva Russia 4.6 8.650 -0.1 13.150 12.975
4.2 8.900 -0.3 12.800
3 Nour El Mahdaway Egypt 4.6 7.900 -0.3 12.200 12.225
3.7 8.550 12.250
4 Brina Plevcak Slovenia 4.0 8.150 12.150 12.125
3.7 8.400 12.100
5 Gaja Zabnikar Slovenia 3.5 8.400 11.900 10.075
2.0 8.250 10.250

Senior Bars Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Elena Eremina Russia 4.9 7.550 12.450
2 Varvara Zubova Russia 5.2 6.750 11.950
3 Marija Ribalcenko Latvia 4.3 7.600 11.900
4 Sama Gonar Egypt 4.4 7.350 11.750
5 Nour El Mahdawy Egypt 4.4 7.050 11.450
6 Brina Plevcak Slovenia 1.1 8.100 9.200
7 Gaja Zabnikar Slovenia 1.2 7.450 8.650

Senior Beam Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Elena Eremina Russia 4.8 8.500 13.300
2 Varvara Zubova Russia 5.3 7.400 12.800
3 Nour El Mahdawy Egypt 4.8 7.600 12.400
4 Gaja Zabnikar Slovenia 4.5 7.100 11.600
5 Brina Plevcak Slovenia 4.0 7.500 11.500
6 Sama Gonar Egypt 4.3 6.100 10.400

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Varvara Zubova Russia 5.1 8.000 13.100
2 Nour El Mahdawy Egypt 4.5 7.700 12.200
3 Brina Plevcak Slovenia 4.5 7.350 11.850
4 Gaja Zabnikar Slovenia 4.1 7.650 11.750
5 Sama Gonar Egypt 3.9 7.600 11.500
6 Eleonora Afanasyeva Russia 4.2 7.150 -0.3 11.050

Junior All-Around Results

Rank Athlete Nation VT UB BB FX AA
1 Anastasiya Savitskaya Belarus 13.133 11.400 13.200 12.900 50.633
2 Anastasiya Smantsar Belarus 13.066 12.033 12.200 12.133 49.432
3 Zala Trtnik Slovenia 12.633 10.033 12.600 12.266 47.532
4 Anna Silnova Uzbekistan 12.800 9.966 12.133 11.734 46.633
5 Roksana Sharipova Uzbekistan 13.100 8.533 11.333 12.200 45.166
6 Mariam Omar Egypt 12.066 9.700 11.333 11.533 44.632
7 Katsiaryna Smuraha Belarus 10.400 9.300 12.500 11.100 43.300
8 Jana Dessouky Egypt 11.000 9.933 10.800 11.533 43.266
9 Tia Pavlin Zakovsek Slovenia 10.866 9.700 11.266 11.133 42.965
10 Sabine Cinovska Latvia 12.533 8.066 9.400 11.067 41.066
11 Mariam Khairy Egypt 11.933 7.100 8.300 11.333 38.666
12 Nitzan Steinberg Israel 12.366 4.133 9.700 10.400 36.599
13 Neta Leshem Israel 11.200 —— 10.133 10.333 31.666
14 Neta Rotem Israel 11.233 —— 7.366 10.066 28.665
15 Nada Awad Egypt —— 7.066 —— —— 7.066

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total Average
1 Roksana Sharipova Uzbekistan 4.6 8.600 13.200 13.200
4.8 8.400 13.200
2 Anastasiya Smantsar Belarus 4.0 8.900 12.900 12.800
4.0 8.700 12.700
3 Anna Silnova Uzbekistan 4.0 8.800 12.800 12.600
3.7 8.700 12.400
4 Zala Trtnik Slovenia 4.0 8.700 12.700 12.275
3.3 8.550 11.850
5 Jana Dessouky Egypt 3.5 8.700 12.200 12.275
3.7 8.650 12.350
6 Mariam Khairy Egypt 3.7 8.500 12.200 12.050
3.5 8.500 -0.1 11.900
7 Katsiaryna Smuraha Belarus 3.7 8.200 11.900 11.675
3.5 8.250 -0.3 11.450

Junior Bars Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Anastasiya Savitskaya Belarus 4.5 7.750 12.250
2 Anastasiya Smantsar Belarus 4.4 7.500 11.900
3 Zala Trtnik Slovenia 3.5 7.550 11.050
4 Jana Dessouky Egypt 4.0 6.600 10.600
5 Sabine Cinovska Latvia 4.1 6.500 10.600
6 Mariam Omar Egypt 3.6 5.950 9.550
7 Anna Silnova Uzbekistan 2.0 5.600 7.600
8 Tia Pavlin Zakovsek Slovenia 1.0 6.950 -4.0 3.950

Junior Beam Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Zala Trtnik Slovenia 4.8 7.800 12.600
2 Anastasiya Savitskaya Belarus 5.0 7.600 12.600
3 Anna Silnova Uzbekistan 4.9 7.400 12.300
4 Mariam Omar Egypt 4.5 7.350 11.850
5 Katsiaryna Smuraha Belarus 4.3 7.400 11.700
6 Roksana Sharipova Uzbekistan 5.0 6.550 11.550
7 Tia Pavlin Zakovsek Slovenia 4.2 7.250 11.450
8 Jana Dessouky Egypt 4.6 5.200 9.800

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Zala Trtnik Slovenia 4.5 7.600 12.100
2 Anna Silnova Uzbekistan 4.5 7.250 11.750
3 Roksana Sharipova Uzbekistan 4.6 7.200 -0.1 11.700
4 Mariam Omar Egypt 4.6 7.100 11.700
5 Anastasiya Smantsar Belarus 4.4 7.000 11.400
6 Jana Dessouky Egypt 4.1 7.100 11.200
7 Anastasiya Savitskaya Belarus 4.5 6.550 11.050
8 Tia Pavlin Zakovsek Slovenia 3.5 6.950 10.450

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s