2020 Russian Men’s Championships Results

The 2020 Russian Men’s Championships were held from October 28 through November 1 in Penza, Russia.

Senior All-Around Final Results

Rank Athlete Team FX PH SR VT PB HB AA Total
1 Aleksandr Kartsev Central 13.850 13.150 13.225 13.950 14.300 13.450 81.925 164.100
2 Viktor Britan Central 14.000 12.450 13.000 13.350 13.925 12.675 79.400 159.750
3 Artem Pleshkin Volga 13.800 12.525 13.225 14.550 13.450 12.325 79.875 159.725
4 Oleg Stepko Siberian 12.475 12.550 12.300 14.200 14.200 12.775 78.500 159.300
5 Nikolai Kishkilev Moscow 13.475 12.550 11.675 13.900 12.400 13.000 77.000 157.400
6 Boris Lozhkin Southern 13.400 13.025 12.425 13.175 13.550 12.550 78.125 156.025
7 Andrei Lagutov Siberian 13.400 12.050 12.925 12.975 12.450 13.025 76.825 155.325
8 Yuri Busse St. Petersburg 13.700 11.550 13.100 14.100 9.575 13.150 75.175 155.150
9 Ildar Yuskayev Volga 12.500 12.875 13.375 13.525 11.925 11.850 76.050 153.075
10 Daniil Monakhov St. Petersburg 13.525 13.700 11.500 12.975 12.975 12.925 77.600 152.325
11 Makhammadumar Mamadaliev Moscow 14.100 11.875 12.350 13.350 12.600 11.700 75.975 152.250
12 Ivan Gerget Siberian 13.500 9.350 12.450 13.775 11.825 12.350 73.250 151.575
13 Ivan Tsvetkov Central 12.225 11.925 12.275 13.000 12.925 12.275 74.625 151.400
14 Ivan Shestakov Central 12.325 13.075 12.600 12.925 11.925 12.400 75.250 151.375
15 Ivan Sivkov Central 13.850 12.100 12.200 12.925 12.525 11.975 75.575 151.050
16 Sergei Eltsov Southern 12.650 11.825 11.600 12.825 14.275 11.350 74.525 150.700
17 Aleksei Usachev Southern 12.625 11.375 11.550 12.675 12.500 10.675 71.400 146.600
18 Roman Lebedev Moscow 13.150 11.275 11.950 13.050 12.350 10.500 72.275 146.100
19 Oleg Stupkin Volga 13.550 10.400 13.575 13.150 10.850 9.800 71.325 145.575
20 Denis Ignatyev Central 12.850 11.250 12.200 13.500 12.450 11.625 73.875 144.450
21 Sergei Goglov Volga 10.625 10.275 11.900 13.525 12.550 11.950 70.825 144.175
22 Semyon Vasilev Ural 11.950 11.600 9.325 12.950 11.550 11.600 68.975 140.450
23 Zhavokhir Mirzokulov Moscow 12.750 9.800 10.950 11.725 12.700 11.150 69.075 139.825
24 Sergei Korytnikov Southern 10.450 11.050 10.625 13.575 12.275 9.225 67.200 137.175
25 Andrei Sedykh Ural 11.850 10.050 4.650 12.900 11.325 11.400 62.175 131.075
26 Evgeniy Otradnov Ural 11.625 9.800 3.550 12.775 11.525 10.700 59.975 127.225
27 Dmitriy Shaklein Ural 12.075 10.100 4.600 12.075 11.550 10.750 61.150 124.950
28 Mikhail Khudchenko Volga —— —— —— —— —— —— —— 74.950
29 Nikita Letnikov Siberian —— —— —— —— —— —— —— 74.375
30 Aleksei Kosyanov Moscow —— —— —— —— —— —— —— 73.375
31 Grigoriy Klimentyev Northwestern/Volga —— —— 13.175 —— —— —— 13.175 26.425

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Ivan Sivkov Central 13.866
2 Daniil Ivanov St. Petersburg 13.700
3 Aleksei Usachev Southern 13.466
4 Yuri Busse St. Petersburg 13.400
5 Ivan Elkin Volga 13.233
6 Oleg Stepko Siberian 13.200
7 Artem Pleshkin Volga 12.833
8 Nikolai Kishkilev Moscow 11.100

Senior Pommels Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Ivan Shestakov Central 13.966
2 Ildar Yuskayev Volga 13.266
3 Oleg Stepko Siberian 12.900
4 Daniil Monakhov St. Petersburg 12.266
5 Boris Lozhkin Southern 12.200
6 Denis Tovpinets St. Petersburg 12.166
7 Ilya Kibartas Central 12.066
8 Denis Yurov Siberian 11.166

Senior Rings Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Denis Ablyazin Volga/Moscow 14.600
2 Oleg Stupkin Volga 14.066
3 Ilya Kibartas Central 13.600
4 Grigoriy Klimentev Northwestern/Volga 13.200
5 Boris Lozhkin Southern 12.633
6 Artem Pleshkin Volga 12.500
7 Aleksandr Kartsev Central 11.866
8 Ivan Shestakov Central 11.266

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Team Vault 1 Vault 2 Average
1 Artem Pleshkin Volga 14.600 13.566 14.083
2 Ivan Elkin Volga 14.266 13.866 14.066
3 Vladislav Novokshonov Central 13.900 14.133 14.016
4 Yuri Busse St. Petersburg 12.900 14.000 13.450
5 Aleksei Usachev Southern 12.666 14.133 13.399
6 Daniil Timokhin Central 13.600 13.000 13.300
7 Aleksei Ryabov Siberian 13.433 12.900 13.166
8 Artem Kozlov Volga 12.900 12.266 12.583

Senior P-Bars Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Aleksandr Kartsev Central 14.166
2 Sergei Eltsov Southern 13.933
3 Daniil Monakhov St. Petersburg 13.333
4 Viktor Britan Central 13.266
5 Artem Pleshkin Volga 13.266
6 Nikolai Kishkilev Moscow 12.700
7 Ivan Gerget Siberian 11.533
8 Yuri Busse St. Petersburg 10.233

Senior High Bar Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Sergei Eltsov Southern 13.800
2 Aleksandr Kartsev Central 13.766
3 Ivan Gerget Siberian 13.466
4 Andrei Lagutov Siberian 12.966
5 Viktor Britan Central 12.566
6 Yuri Busse St. Petersburg 12.033
7 Ilya Kibartas Central 11.966
8 Nikolai Kishkilev Moscow 10.566

Senior Team Final Results

Rank Team FX PH SR VT PB HB Total
1 CENTRAL (Viktor Britan, Aleksandr Kartsev, Ilya Kibartas, Vladislav Novokshonov) 40.650 38.600 41.025 41.750 40.825 40.100 242.950
2 SIBERIAN (Ivan Gerget, Andrei Lagutov, Nikita Letnikov, Oleg Stepko) 40.175 37.950 39.625 40.075 39.775 40.275 237.875
3 VOLGA (Mikhail Khudchenko, Artem Pleshkin, Oleg Stupkin, Ildar Yuskayev) 40.625 36.225 41.600 41.500 38.450 35.750 234.150
4 MOSCOW (Nikolai Kishkilev, Aleksei Kosyanov, Roman Lebedev, Makhammadumar Mamadaliev) 40.125 35.275 38.375 41.225 40.650 37.200 232.850
5 ST. PETERSBURG (Yuri Busse, Daniil Ivanov, Daniil Monakhov, Denis Tovpinets) 39.775 39.600 36.650 39.800 40.000 35.400 231.225
6 CENTRAL 2 (Denis Ignatyev, Ivan Shestakov, Ivan Sivkov, Ivan Tsvetkov) 39.800 37.800 39.525 39.050 37.600 36.425 230.200
7 SOUTHERN (Sergei Eltsov, Boris Lozhkin, Aleksandr Ponomaryov, Aleksei Usachev) 38.900 37.125 38.150 39.650 38.700 37.775 229.300
(-1.0 ND)
8 URAL (Evgeniy Otradnov, Andrei Sedykh, Dmitriy Shaklein, Semyon Vasilev) 37.025 33.275 27.975 39.275 36.950 33.700 207.200
(-1.0 ND)

Senior Qualification Results

Rank Athlete Team FX PH SR VT PB HB AA
1 Aleksandr Kartsev Central 13.600 12.925 13.775 14.025 14.125 13.725 82.175
2 Oleg Stepko Siberian 13.675 13.450 13.125 14.100 13.125 13.325 80.800
3 Nikolai Kishkilev Moscow 13.675 12.125 12.975 14.200 14.350 13.075 80.400
4 Viktor Britan Central 13.900 12.450 13.250 13.775 13.900 13.075 80.350
5 Yuri Busse St. Petersburg 13.725 12.875 13.200 13.975 13.325 12.875 79.975
6 Artem Pleshkin Volga 13.650 12.575 13.500 14.350 13.575 12.200 79.850
7 Andrei Lagutov Siberian 13.225 12.400 13.400 13.000 13.375 13.100 78.500
8 Ivan Gerget Siberian 13.275 12.100 13.100 12.725 13.275 13.850 78.325
9 Boris Lozhkin Southern 13.100 13.175 13.525 13.150 13.025 11.925 77.900
10 Ildar Yuskayev Volga 12.675 13.350 13.675 13.700 11.650 11.975 77.025
11 Ivan Tsvetkov Central 13.000 12.175 12.900 13.050 12.850 12.800 76.775
12 Makhammadumar Mamadaliev Moscow 13.625 11.500 12.800 13.250 13.125 11.975 76.275
13 Sergei Eltsov Southern 12.075 11.825 12.150 12.950 13.275 13.900 76.175
14 Ivan Shestakov Central 13.075 13.850 13.525 12.975 11.975 10.725 76.125
15 Aleksei Ryabov Siberian 13.150 11.900 12.425 13.600 12.025 12.575 75.675
16 Ivan Sivkov Central 13.725 11.775 12.375 13.025 12.650 11.925 75.475
17 Aleksei Usachev Southern 13.725 11.975 12.475 13.550 12.400 11.075 75.200
18 Mikhail Khudchenko Volga 13.925 9.975 13.775 13.450 13.050 10.775 74.950
19 Daniil Monakhov St. Petersburg 12.275 13.150 10.300 12.100 14.175 12.725 74.725
20 Nikita Letnikov Siberian 12.675 11.325 12.525 12.975 12.025 12.850 74.375
21 Oleg Stupkin Volga 13.050 10.300 14.150 13.350 11.825 11.575 74.250
22 Roman Lebedev Moscow 12.825 10.650 12.600 13.100 13.175 11.475 73.825
23 Aleksei Kosyanov Moscow 12.300 11.650 10.500 13.775 13.000 12.150 73.375
24 Sergei Goglov Volga 12.800 9.700 11.775 13.400 12.875 12.800 73.350
25 Semyon Vasilev Ural 12.675 11.750 10.325 13.550 11.600 11.575 71.475
26 Zhavokhir Mirzokulov Moscow 12.800 9.975 10.600 13.100 13.075 11.200 70.750
27 Denis Ignatyev Central 11.825 9.375 13.100 12.475 12.100 11.700 70.575
28 Aleksandr Ponomaryov Southern 11.400 11.975 10.975 12.300 11.550 11.950 70.150
29 Sergei Korytnikov Southern 12.375 10.450 10.500 12.925 12.275 11.450 69.975
30 Andrei Sedykh Ural 11.875 11.475 9.025 12.625 12.700 11.200 68.900
31 Evgeniy Otradnov Ural 12.450 10.050 8.625 13.100 12.575 10.450 67.250
32 Vladislav Novokshonov Central 13.150 12.050 —— 13.950 12.450 12.450 64.050
33 Dmitriy Shaklein Ural 11.900 8.700 8.475 12.125 11.675 10.925 63.800
34 Denis Tovpinets St. Petersburg —— 13.575 13.150 13.075 12.500 9.800 62.100
35 Ilya Kibartas Central —— 13.225 14.000 —— 12.800 13.300 53.325
36 Daniil Ivanov St. Petersburg 13.775 10.575 —— 12.750 12.500 —— 49.600
37 Stanislav Khegai Moscow —— 11.375 5.825 —— 11.825 11.200 40.225
38 Daniil Timokhin Central 11.275 —— 12.500 13.925 —— —— 37.700
39 Daniil Matveyev St. Petersburg —— 9.500 11.075 —— 10.625 —— 31.200
40 Ivan Elkin Volga 13.900 —— —— 14.125 —— —— 28.025
41 Artem Kozlov Volga —— 10.475 —— 13.075 —— —— 23.550
42 Denis Yurov Siberian —— 13.150 6.600 —— —— —— 19.750
43 Denis Ablyazin Volga/Moscow —— —— 14.475 —— —— —— 14.475
44 Grigoriy Klimentyev Northwestern/Volga —— —— 13.250 —— —— —— 13.250
45 Ilya Zaika Central —— —— 13.175 —— —— —— 13.175
46 Maksim Khodykin Central/Northwestern —— —— 13.175 —— —— —— 13.175

Junior All-Around Final Results

Rank Athlete Team FX PH SR VT PB HB AA Total
1 Timofey Prostakov St. Petersburg 13.200 13.125 13.575 13.625 13.650 12.725 79.900 157.900
2 Ivan Antonikhin Central 13.125 12.575 12.975 11.850 12.550 12.050 75.125 152.575
3 Danil Lobach Southern 13.600 12.625 12.500 14.475 12.325 11.200 76.725 151.375
4 Valentin Beskhmelnitsyn Volga 13.275 11.975 13.050 13.425 12.925 11.650 76.300 150.025
5 Igor Grunichev Siberian 12.975 12.000 11.925 12.225 12.825 12.375 74.325 148.125
6 Ivan Zavrichko Moscow 12.400 9.375 11.800 13.725 13.325 9.875 70.500 147.225
7 Daniil Perstnyov St. Petersburg 12.500 12.525 11.925 13.025 12.575 11.100 73.650 146.550
8 Vladislav Vedenin Southern 13.225 11.450 12.175 13.025 12.675 12.475 75.025 145.875
9 Pavel Sirota Moscow 12.175 11.425 11.750 12.475 12.625 12.200 72.650 145.800
10 Denis Brusenskiy Central 12.725 12.125 11.925 12.675 12.175 12.300 73.925 144.650
11 Arkadiy Poltev Moscow Oblast 12.250 12.525 12.325 11.150 12.400 11.375 72.025 144.225
12 Vladislav Lukyanov Volga 12.650 12.450 12.050 12.175 11.350 8.950 69.625 143.375
13 Ivan Karasev Central 12.125 10.350 12.325 13.725 11.550 12.150 72.225 143.300
14 Maksim Vladimirov Central 11.650 10.825 11.725 11.775 11.550 12.425 69.950 142.025
15 Dmitriy Tsitsyura St. Petersburg 12.675 12.100 11.250 11.800 12.225 12.100 72.150 140.775
16 Dmitriy Abramov Siberian 12.400 10.125 9.875 12.950 11.950 11.200 68.500 139.950
17 Nikita Ivanov Siberian 12.800 12.250 11.475 11.825 11.250 11.625 71.225 139.150
18 Boris Nikolayev Central 12.275 10.925 11.575 12.025 11.975 10.950 69.725 138.900
19 Dmitriy Laryushkin Southern 12.700 9.075 10.575 12.775 12.475 11.125 68.725 138.400
20 Dzhabrail Selimov Volga 13.075 10.500 9.875 13.175 11.900 11.900 70.425 138.300
21 Dmitriy Shishkov St. Petersburg 12.150 12.525 10.775 12.700 11.775 9.450 69.375 136.925
22 Matvey Vasilev St. Petersburg 11.550 10.600 10.175 12.625 12.450 10.600 68.000 136.125
23 Dobrynya Yevtukhov Southern 11.300 10.575 11.275 13.175 11.725 11.050 69.100 136.075
24 Roman Buchkin Central 12.525 9.800 9.875 11.875 11.125 11.225 66.425 135.375
25 Dmitriy Pokachalov Volga 12.425 9.400 10.000 13.000 11.200 8.425 64.450 134.825
26 Nikita Kartayev Volga 11.975 10.075 10.725 12.025 11.325 10.525 66.650 134.575
27 Stepan Tishunin Moscow 12.175 9.350 10.850 12.750 12.075 10.925 68.125 133.700
28 Ivan Skhurov Volga 12.475 10.950 10.950 12.800 9.000 11.600 67.775 133.650
29 Denis Svidinskiy Siberian 12.250 10.225 10.475 12.950 10.675 11.650 68.225 132.700
30 Yegor Ipatov Volga 10.475 8.975 9.925 13.125 12.050 9.875 64.425 130.675
31 Nikita Guskov Moscow Oblast 11.200 8.925 10.450 12.300 11.650 11.075 65.600 130.450
32 Roman Khasanov Moscow 11.925 10.625 11.250 12.600 8.425 10.500 65.325 129.000
33 Kirill Sanin Central 12.400 8.950 10.450 11.175 11.600 10.825 65.400 125.800
34 Nikita Morozov Moscow 12.025 7.675 9.175 12.175 9.875 10.325 61.250 119.925
35 Evgeniy Pashkin Volga/Ural —— —— 12.925 —— 12.125 11.625 36.675 74.225

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Timofey Prostakov St. Petersburg 12.666
2 Ivan Karasev Central 12.600
3 Dzhabrail Selimov Volga 12.566
4 Igor Grunichev Siberian 12.366
5 Vladislav Vedenin Southern 11.366
6 Nikita Ivanov Siberian 10.700
7 Ivan Zavrichko Moscow 10.466
8 Ivan Antonikhin Central 9.700

Junior Pommels Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Danil Lobach Southern 12.800
2 Daniil Perstnyov St. Petersburg 12.633
3 Denis Brusenskiy Central 12.566
4 Vladislav Lukyanov Volga 12.566
5 Ivan Antonikhin Central 12.366
6 Dmitriy Shishkov St. Petersburg 12.233
7 Vladislav Vedenin Southern 12.066
8 Arkadiy Poltev Moscow Oblast 11.466

Junior Rings Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Timofey Prostakov St. Petersburg 13.033
2 Valentin Beskhmelnitsyn Volga 12.800
3 Dzhabrail Selimov Volga 12.600
4 Ivan Antonikhin Central 12.566
5 Vladislav Vedenin Southern 12.366
6 Maksim Vladimirov Central 12.300
7 Danil Lobach Southern 11.933
8 Igor Grunichev Siberian 11.566

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Team Vault 1 Vault 2 Average
1 Danil Lobach Southern 13.800 13.733 13.766
2 Ivan Zavrichko Moscow 13.633 13.600 13.616
3 Ivan Karasev Central 13.700 12.800 13.250
4 Ivan Antonikhin Central 13.333 12.200 12.766
5 Yegor Ipatov Volga 11.900 12.700 12.300
6 Dmitriy Pokachalov Volga 12.966 11.466 12.216
7 Vladislav Lukyanov Volga 12.366 11.333 11.849
8 Pavel Sirota Moscow 12.366 11.300 11.833

Junior P-Bars Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Ivan Zavrichko Moscow 13.300
2 Timofey Prostakov St. Petersburg 13.166
3 Ivan Antonikhin Central 12.600
4 Denis Brusenskiy Central 12.433
5 Valentin Beskhmelnitsyn Volga 12.233
6 Igor Grunichev Siberian 11.866
7 Pavel Sirota Moscow 11.166
8 Ivan Karasev Central 8.933

Junior High Bar Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Timofey Prostakov St. Petersburg 12.600
2 Vladislav Vedenin Southern 12.266
3 Valentin Beskhmelnitsyn Volga 12.100
4 Igor Grunichev Siberian 12.033
5 Ivan Antonikhin Central 11.966
6 Pavel Sirota Moscow 11.700
7 Danil Lobach Southern 11.400
8 Ivan Zavrichko Moscow 9.366

Junior Qualification Results

Rank Athlete Team FX PH SR VT PB HB AA
1 Timofey Prostakov St. Petersburg 13.100 11.525 13.300 13.600 13.875 12.600 78.000
2 Ivan Antonikhin Central 12.900 12.775 13.375 13.500 12.500 12.400 77.450
3 Ivan Zavrichko Moscow 13.375 11.150 12.425 13.775 13.475 12.525 76.725
4 Danil Lobach Southern 11.775 12.925 12.675 14.000 11.050 12.225 74.650
5 Igor Grunichev Siberian 12.600 10.975 12.600 12.200 13.075 12.350 73.800
6 Vladislav Lukyanov Volga 12.525 12.400 12.325 13.300 11.575 11.625 73.750
7 Valentin Beskhmelnitsyn Volga 12.475 9.150 12.825 13.400 13.125 12.750 73.725
8 Pavel Sirota Moscow 12.050 11.550 11.700 12.800 12.625 12.425 73.150
9 Daniil Perstnyov St. Petersburg 12.525 12.400 11.325 12.950 12.275 11.425 72.900
10 Arkadiy Poltev Moscow Oblast 12.425 12.525 12.425 11.150 12.350 11.325 72.200
11 Maksim Vladimirov Central 12.125 10.650 12.875 11.825 12.475 12.125 72.075
12 Dmitriy Abramov Siberian 12.050 11.325 11.025 12.900 12.025 12.125 71.450
13 Ivan Karasev Central 12.925 8.750 12.400 13.550 12.550 10.900 71.075
14 Vladislav Vedenin Southern 13.225 11.675 12.650 9.800 11.025 12.475 70.850
15 Denis Brusenskiy Central 12.200 12.075 10.500 11.350 12.625 11.975 70.725
16 Dmitriy Pokachalov Volga 11.925 9.875 11.150 13.600 12.225 11.600 70.375
17 Dmitriy Laryushkin Southern 11.625 11.525 10.100 12.750 12.400 11.275 69.675
18 Boris Nikolayev Central 12.225 10.550 11.950 12.025 11.775 10.650 69.175
19 Roman Buchkin Central 12.275 11.625 11.700 12.125 10.000 11.225 68.950
20 Dmitriy Tsitsyura St. Petersburg 11.675 10.875 11.825 12.175 12.025 10.050 68.625
21 Matvey Vasilev St. Petersburg 11.700 9.650 10.175 12.800 11.850 11.950 68.125
22 Nikita Kartayev Volga 11.875 9.900 11.975 12.125 11.375 10.675 67.925
23 Nikita Ivanov Siberian 12.625 11.525 11.100 11.800 10.400 10.475 67.925
24 Dzhabrail Selimov Volga 12.900 9.175 12.600 13.150 10.925 9.125 67.875
25 Dmitriy Shishkov St. Petersburg 11.175 12.175 10.925 11.775 10.825 10.675 67.550
26 Dobrynya Yevtukhov Southern 12.300 8.550 11.825 12.150 10.700 11.450 66.975
27 Yegor Ipatov Volga 12.300 8.875 10.250 12.125 12.250 10.450 66.250
28 Ivan Shkurov Volga 11.050 12.425 8.900 12.900 9.625 10.975 65.875
29 Stepan Tishunin Moscow 11.850 9.725 11.625 12.950 8.775 10.650 65.575
30 Nikita Guskov Moscow Oblast 11.125 8.850 11.050 12.175 11.125 10.525 64.850
31 Denis Svidinskiy Siberian 12.250 9.575 10.275 11.375 10.425 10.575 64.475
32 Roman Khasanov Moscow 11.200 6.725 11.075 12.900 11.000 10.775 63.675
33 Kirill Sanin Central 12.250 5.900 8.650 11.050 11.700 10.850 60.400
34 Nikita Morozov Moscow 12.075 9.550 5.675 10.650 11.300 9.425 58.675
35 Evgeniy Pashkin Volga/Ural —— —— 12.875 —— 13.025 11.650 37.550
36 Nikita Zelenskiy Moscow 12.575 10.400 —— 12.950 —— —— 35.925
37 Artem Ryndin Moscow 12.100 6.725 —— 12.125 —— —— 30.950

2 thoughts on “2020 Russian Men’s Championships Results

  1. Pingback: Around the Gymternet: Stop the count! Count the votes! | The Gymternet

  2. Pingback: Recapping All the Nationals | The Gymternet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s