2018 Salamunov Memorial Results

The 2018 Salamunov Memorial was held from October 19 through October 21 in Maribor, Slovenia.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Team VT UB BB FX AA
1 Laura Cooke England 1 13.400 12.100 12.650 12.600 50.750
2 Alyieana Rahim England 1 12.900 11.650 12.500 12.450 49.500
3 Eleanor Green England 2 13.000 11.700 12.150 12.400 49.250
4 Olivia Williams England 2 12.800 11.550 12.200 12.500 49.050
5 Lottie Smith England 1 12.400 11.750 12.150 11.950 48.250
6 Petra Furac Sokol Karlovac (Croatia) 12.700 9.350 11.700 11.050 44.800
7 Isobel Hilliard England 2 12.050 10.700 10.300 11.000 44.050
8 Monika Szabo Bekescsaba (Hungary) 12.650 9.650 8.750 11.750 42.800
9 Patricija Jug Studenci (Slovenia) 11.250 8.400 10.700 11.150 41.500
10 Theresa Neudeck Graz (Austria) 12.400 7.850 10.100 10.000 40.350
11 Vita Foster Studenci (Slovenia) 11.500 8.000 9.350 9.550 38.400
12 Korina Belokleic Sokol Karlovac (Croatia) 12.100 5.850 9.950 10.350 38.250
13 Nada Ahmed Heliopolis (Egypt) 12.150 7.650 8.550 9.600 37.950
14 Veronika Trobis Zelena Jama (Slovenia) 10.600 8.200 5.600 10.100 34.500
15 Lisa Katharina Hill Stuttgart (Germany) —— 13.600 —— —— 13.600
16 Judita Zabukovec Zelena Jama (Slovenia) —— 9.650 —— —— 9.650

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total Average
1 Laura Cooke England 1 4.6 8.700 13.300 12.800
3.7 8.600 12.300
2 Eleanor Green England 2 4.6 8.500 13.100 12.775
3.8 8.650 12.450
3 Monika Szabo Bekescsaba (Hungary) 4.0 8.850 12.850 12.450
3.5 8.550 12.050
4 Korina Belokleic Sokol Karlovac (Croatia) 3.7 8.500 12.200 11.900
3.2 8.400 11.600
5 Petra Furac Sokol Karlovac (Croatia) 4.0 8.600 12.600 11.900
3.5 7.700 11.200
6 Patricija Jug Studenci (Slovenia) 3.7 8.650 12.350 11.550
2.0 8.750 10.750
7 Nada Ahmed Heliopolis (Egypt) 3.7 8.300 -1.1 10.900 11.025
2.8 8.550 11.150
8 Vita Foster Studenci (Slovenia) 3.0 8.200 11.200 9.950
2.0 8.700 -2.0 8.700

Senior Bars Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Lisa Katharina Hill Stuttgart (Germany) 5.7 8.450 14.150
2 Laura Cooke England 1 4.7 6.900 11.600
3 Judita Zabukovec Zelena Jama (Slovenia) 1.7 7.950 9.650
4 Lottie Smith England 1 3.0 6.600 9.600
5 Monika Szabo Bekescsaba (Hungary) 3.2 5.150 8.350
6 Patricija Jug Studenci (Slovenia) 1.6 6.350 7.950
7 Veronika Trobis Zelena Jama (Slovenia) 0.9 6.750 7.650
8 Petra Furac Sokol Karlovac (Croatia) 1.5 4.500 -4.0 2.000

Senior Beam Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Laura Cooke England 1 4.7 7.350 12.050
2 Petra Furac Sokol Karlovac (Croatia) 4.3 7.050 -0.1 11.250
3 Patricija Jug Studenci (Slovenia) 3.4 7.550 10.950
4 Korina Belokleic Sokol Karlovac (Croatia) 3.9 6.900 10.800
5 Alyieana Rahim England 1 4.5 6.250 10.750
6 Monika Szabo Bekescsaba (Hungary) 4.5 5.850 -0.1 10.250
7 Theresa Neudeck Graz (Austria) 3.5 5.600 9.100
8 Vita Foster Studenci (Slovenia) 2.9 6.150 9.050

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Olivia Williams England 2 4.8 8.050 -0.1 12.750
2 Laura Cooke England 1 4.6 7.900 12.500
3 Monika Szabo Bekescsaba (Hungary) 4.5 7.450 11.950
4 Petra Furac Sokol Karlovac (Croatia) 3.6 7.500 11.100
5 Patricija Jug Studenci (Slovenia) 3.2 8.850 11.050
6 Korina Belokleic Sokol Karlovac (Croatia) 3.5 6.950 10.450
7 Veronika Trobis Zelena Jama (Slovenia) 3.3 7.050 10.350
8 Theresa Neudeck Graz (Austria) 2.6 6.900 9.500

Junior All-Around Results

Rank Athlete Team VT UB BB FX AA
1 Hanna Szujo Bekescsaba (Hungary) 11.850 11.750 12.750 12.350 48.700
2 Sara Surmanova Bratislava (Slovakia) 12.450 9.500 12.400 11.050 45.400
3 Maya Shaaban Zohour (Egypt) 12.400 10.600 10.400 10.900 44.300
4 Lara Palinkasova Bratislava (Slovakia) 12.100 9.600 10.800 11.150 43.650
5 Malak Shaaban Zohour (Egypt) 11.600 10.600 9.900 11.450 43.550
6 Adela Balcova Bratislava (Slovakia) 11.100 10.000 10.750 11.100 42.950
7 Nika Jerman Croatia 11.900 8.900 11.400 10.400 42.600
Mehra Mohamed Egyptian Shooting Club (Egypt) 11.700 8.700 11.000 11.200 42.600
9 Zsuzsanna Purguly Bekescsaba (Hungary) 12.400 7.900 10.750 10.250 41.300
10 Sara Sulekic Croatia 12.250 7.500 9.400 10.950 40.100
11 Teja Prodan Salto Koper (Slovenia) 12.000 6.300 10.050 10.550 38.900
12 Fani Vilicic Croatia 12.000 8.050 8.050 10.100 38.200
13 Sergeja Mlakar Studenci (Slovenia) 10.400 8.100 9.200 8.950 36.650
14 Nour Aboulfadl Zohour (Egypt) 11.050 6.600 8.200 10.450 36.300
15 Jannah Amen Zohour (Egypt) 10.650 8.350 7.500 8.700 35.200
16 Kaja Fortuna Koper (Slovenia) —— —— 10.650 9.050 19.700
17 Erin Bakran Croatia —— —— 8.850 9.300 18.150
18 Farah Ibrahim Zohour (Egypt) —— 11.950 —— —— 11.950
19 Katja Janezic Salto Koper (Slovenia) —— —— 9.550 —— 9.550

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total Average
1 Hanna Szujo Bekescsaba (Hungary) 4.0 9.000 13.000 12.775
3.7 8.850 12.550
2 Malak Shaaban Zohour (Egypt) 3.7 8.600 12.300 12.200
3.5 8.600 12.100
Sara Surmanova Bratislava (Slovakia) 3.7 8.600 12.300 12.200
3.5 8.600 12.100
4 Maya Shaaban Zohour 3.7 8.550 12.250 12.175
3.5 8.600 12.100
5 Sara Sulekic Croatia 4.0 8.000 12.000 11.925
3.7 8.250 -0.1 11.850
6 Mehra Mohamed Egyptian Shooting Club (Egypt) 3.7 7.500 11.200 11.575
3.5 8.450 11.950
7 Teja Prodan Salto Koper (Slovenia) 3.5 8.350 -0.1 11.750 11.125
2.0 8.500 10.500

Junior Bars Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Hanna Szujo Bekescsaba (Hungary) 3.8 7.650 11.450
2 Farah Ibrahim Zohour (Egypt) 4.5 5.850 10.350
3 Malak Shaaban Zohour (Egypt) 2.5 7.550 10.050
4 Mehra Mohamed Egyptian Shooting Club (Egypt) 3.7 6.350 10.050
5 Lara Palinkasova Bratislava (Slovakia) 1.6 8.050 9.650
6 Nika Jerman Croatia 1.1 8.350 9.450
7 Adela Balcova Bratislava (Slovakia) 1.2 7.350 8.550
8 Sergeja Mlakar Studenci (Slovenia) 1.5 6.350 7.850

Junior Beam Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Hanna Szujo Bekescsaba 4.7 7.800 12.500
2 Sara Surmanova Bratislava (Slovakia) 4.7 6.200 10.900
3 Mehra Mohamed Egyptian Shooting Club (Egypt) 4.4 6.000 10.400
4 Kaja Fortuna Koper (Slovenia) 3.5 6.850 10.350
5 Zsuzsanna Purguly Bekescsaba (Hungary) 3.7 6.550 10.250
6 Maya Shaaban Zohour (Egypt) 3.9 6.150 10.050
7 Nika Jerman Croatia 4.0 5.850 9.850
8 Lara Palinkasova Bratislava (Slovakia) 3.5 5.100 -0.1 8.500

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Hanna Szujo Bekescsaba (Hungary) 4.6 8.300 12.900
2 Malak Shaaban Zohour (Egypt) 3.5 8.100 11.600
3 Maya Shaaban Zohour (Egypt) 3.5 7.450 10.950
4 Lara Palinkasova Bratislava (Slovakia) 3.8 7.050 10.850
5 Sara Sulekic Croatia 4.0 6.650 10.550
6 Teja Prodan Salto Koper (Slovenia) 3.4 7.100 10.500
7 Adela Balcova Bratislava (Slovakia) 3.4 6.750 10.150
8 Mehra Mohamed Egyptian Shooting Club (Egypt) 4.4 4.700 -0.1 9.000
Advertisements

One thought on “2018 Salamunov Memorial Results

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s