2019 Chinese Junior Championships Results

The 2019 Chinese Junior Championships were held from June 12 through June 19 in Wuhan, China.

U15 All-Around Final Results

Rank Athlete Province VT UB BB FX AA
1 Luo Rui Guangdong 13.400 13.450 13.950 13.400 54.200
2 He Licheng Anhui 13.500 13.450 12.850 11.750 51.550
3 Yue Yue Anhui 12.600 12.950 12.550 12.350 50.450
4 Wang Jiqing Tianjin 13.150 12.150 12.800 12.300 50.400
5 Meng Shangrong Zhejiang 12.150 12.900 12.900 12.600 50.550
6 Wang Jingying Shanxi 12.000 12.500 12.950 12.900 50.350
7 Tan Songxian Guangdong 11.900 12.850 13.200 12.400 50.350
8 Li Yanan Beijing 11.100 12.800 13.500 12.700 50.100
9 Gao Ning Hebei 11.950 11.850 13.700 12.500 50.000
10 Xiang Lulu Anhui 11.850 12.750 13.100 12.300 50.000
11 Liang Qifeng Guangdong 12.700 12.350 11.300 13.150 49.500
12 Wu Boyang Beijing 11.950 12.850 12.050 12.150 49.000
13 Dong Yinyang Hebei 12.150 11.900 13.000 12.100 49.150
14 Peng Heyuan Hunan 12.200 12.400 11.500 12.350 48.450
15 Tang Jiaying Fujian 12.350 11.950 11.850 12.450 48.600
16 Liu Sibei Fujian 11.550 12.400 11.900 12.500 48.350
17 Zhou Yaqin Hunan 11.600 10.900 13.000 12.750 48.250
18 Qiu Yucen Zhejiang 13.100 11.000 11.950 11.600 47.650
19 Xia Kexin Hubei 12.950 10.550 11.650 11.950 47.100
20 Wu Siyuan Zhejiang 12.200 11.850 10.900 11.500 46.450
21 Wang Ziying Guizhou 12.400 10.300 11.800 11.950 46.450
22 Ren Feifan Sichuan 11.900 10.450 11.500 11.050 44.900
23 Qin Yuejuan Shanxi 11.500 10.400 9.750 11.950 43.600

U15 Vault Final Results

Rank Athlete Province D E ND Total Average
1 Li Yangyang Tianjin 4.6 8.533 13.133 13.167
4.8 8.500 -0.1 13.200
2 Zhang Silei Hebei 4.8 8.500 13.300 13.117
5.6 7.433 -0.1 12.933
3 Wang Jiqing Tianjin 4.0 8.700 12.700 12.950
4.6 8.600 13.200
4 Qiu Yucen Zhejiang 4.6 8.467 13.067 12.834
4.0 8.600 12.600
5 He Licheng Anhui 3.7 8.533 12.233 12.833
4.8 8.633 13.433
6 Tang Jiaying Fujian 3.7 8.400 12.100 12.700
4.8 8.500 13.300
7 Qin Yuejuan Shanxi 3.7 8.400 12.100 12.334
4.0 8.567 12.567
8 Luo Rui Guangdong 4.0 8.433 12.433 12.317
4.6 7.600 12.200

U15 Bars Final Results

Rank Athlete Province D E ND Total
1 He Licheng Anhui 5.3 8.200 13.500
2 Wang Jingying Shanxi 5.2 7.967 13.167
3 Xiang Lulu Anhui 4.6 8.233 12.833
4 Tan Songxian Guangdong 5.0 7.833 12.833
5 Li Yanan Beijing 4.6 8.100 12.700
6 Wu Boyang Beijing 4.9 7.667 12.567
7 Luo Rui Guangdong 5.1 7.300 12.400
8 Meng Shangrong Zhejiang 4.6 7.533 12.133

U15 Beam Final Results

Rank Athlete Province D E ND Total
1 Luo Rui Guangdong 5.8 8.467 14.267
2 He Licheng Anhui 5.4 8.233 13.633
3 Wang Jingying Shanxi 5.5 7.367 12.867
4 Wang Jiahui Hebei 5.3 6.933 12.233
5 Li Yanan Beijing 5.1 7.067 12.167
6 Peng Heyuan Hunan 4.2 7.667 11.867
7 Wang Jiqing Tianjin 4.6 7.167 11.767

U15 Floor Final Results

Rank Athlete Province D E ND Total
1 He Licheng Anhui 5.0 8.133 13.133
2 Li Yanan Beijing 4.7 8.233 12.933
3 Meng Shangrong Zhejiang 4.4 8.233 12.633
4 Zhou Yaqin Hunan 4.8 7.767 12.567
5 Peng Heyuan Hunan 4.6 7.900 12.500
6 Wang Jiqing Tianjin 4.9 7.667 -0.1 12.467
7 Lan Jiayi Guangdong 4.5 7.833 12.333
8 Wang Jingying Shanxi 4.3 7.233 11.533

U15 Qualification Results

Rank Athlete Province VT UB BB FX AA
1 Luo Rui Guangdong 13.400 13.450 12.500 12.300 51.650
2 He Licheng Anhui 13.300 12.300 12.550 13.050 51.200
3 Wang Jingying Xhanxi 11.850 13.050 13.150 12.750 50.800
4 Wang Ying Shanghai 12.850 11.800 13.100 12.700 50.450
5 Xiang Lulu Anhui 11.850 12.900 13.250 12.550 50.550
6 Wang Jiqing Tianjin 12.600 12.250 12.600 12.500 49.950
7 Tan Songxian Guangdong 12.200 12.950 12.450 12.450 50.050
8 Li Yanan Beijing 10.850 13.000 13.000 12.600 49.450
9 Meng Shangrong Zhejiang 12.100 12.700 11.800 12.700 49.300
10 Peng Heyuan Hunan 11.900 12.050 12.650 12.400 49.000
11 Liang Qifeng Guangdong 12.600 12.450 11.500 12.350 49.000
12 Liu Yongtong Guangdong 11.850 12.350 12.150 12.450 48.800
13 Wu Boyang Beijing 11.950 12.900 11.600 12.150 48.600
14 Qiu Yucen Zhejiang 13.050 11.150 11.900 12.550 48.650
15 Zhou Yaqin Hunan 11.800 11.900 11.700 13.000 48.400
16 Liu Sibei Fujian 11.850 11.700 12.150 12.500 48.200
17 Gao Ning Hebei 11.700 11.650 12.400 12.500 48.250
18 Lan Jiayi Guangdong 12.100 12.200 11.000 12.700 48.000
19 Yue Yue Anhui 11.850 11.950 11.650 12.350 47.800
20 Tang Jiaying Fujian 12.100 10.950 12.250 12.400 47.700
21 Dong Yinyang Hebei 12.000 11.050 12.600 12.400 48.050
22 Wu Siyuan Zhejiang 12.100 12.200 10.900 11.750 46.950
23 Li Yangyang Tianjin 13.150 10.450 12.350 10.850 46.800
24 Wang Xiaodi Hebei 11.600 10.900 12.250 12.450 47.200
25 He Jinqi Zhejiang 12.200 10.850 11.750 12.350 47.150
26 Xia Kexin Hubei 11.500 10.500 12.450 12.200 46.650
27 Wang Ziying Guizhou 12.500 10.000 12.000 12.300 46.800
28 Wan Kexin Beijing 11.800 11.600 11.750 11.600 46.750
29 Jiang Yaqin Shanxi 12.500 11.550 11.500 10.700 46.250
30 Ren Feifan Sichuan 11.750 10.400 12.100 11.650 45.900
31 Sun Xinyi Guangdong 11.800 10.300 11.750 12.350 46.200
32 He Zixuan Hebei 11.600 10.900 11.900 11.400 45.800
33 Wu Min Anhui 12.000 10.250 12.000 11.600 45.850
34 Qin Yuejuan Shanxi 11.950 10.750 10.500 12.150 45.350
35 Zhang Silei Hebei 13.200 9.850 10.550 11.600 45.200
36 Zhao Hongye Beijing 11.850 11.450 10.900 11.000 45.200
37 Li Haoyuan Hubei 10.450 12.150 9.500 12.350 44.450
38 Gao Siqi Yunnan 11.700 10.050 10.400 12.200 44.350
39 Wu Jinjie Shanxi 11.650 10.750 11.600 10.650 44.650
40 Wu Ruozhu Shanxi 12.200 9.550 11.400 11.150 44.300
41 Wang Jiahui Hebei 10.300 9.450 13.200 11.650 44.600
42 Ye Meng Hubei 10.450 10.800 11.900 10.900 43.950
43 Wu Ziyou Sichuan 11.850 10.350 11.000 10.950 44.150
44 Chen Yuanyuan Yunnan 11.650 10.200 11.200 10.900 43.950
45 Liu Sijia Shanxi 11.800 8.900 11.500 11.350 43.550
46 Zhang Qianqian Tianjin 12.150 10.100 9.750 10.250 42.250
47 Liu Shanshan Jiangxi 12.600 9.250 10.600 9.400 41.850
48 Yang Fanyufei Yunnan 10.200 9.750 11.050 10.900 41.900
49 Huang Qinyan Yunnan 11.650 9.900 10.050 10.150 41.750
50 Luo Ruyu Jiangxi 11.650 9.000 9.100 10.950 40.700
51 Chen Piying Hubei 11.800 9.800 8.500 10.800 40.900
52 Liu Sijia Tianjin 11.900 1.350 11.450 12.050 36.750
53 Miao Ruijia Yunnan 10.750 5.400 8.590 10.100 35.200
54 Wu Yixuan Shandong —— 8.250 11.450 11.950 31.650
Chen Yanfei Zhejiang —— 13.100 —— —— ——

U13 All-Around Final Results

Rank Athlete Province VT UB BB FX AA
1 Bi Qingqing Guangdong 13.350 12.350 12.250 12.750 50.700
2 Zhang Di Shanghai 12.900 11.100 13.100 12.450 49.550
3 Qiu Qiyuan Fujian 11.900 11.850 13.800 11.900 49.450
4 Bin Shengnan Guangxi 12.600 12.550 11.700 12.550 49.400
5 Zuo Tong Shanxi 12.550 11.600 13.200 11.800 49.150
6 Zhang Qingying Zhejiang 12.800 11.550 12.500 12.200 49.050
7 Lin Haibin Beijing 12.050 10.650 13.550 12.550 48.800
8 Lyu Junliang Shanxi 12.500 11.200 12.350 12.450 48.500
9 Wang Guoyi Shanghai 11.850 11.400 12.900 12.500 48.650
10 Jin Xiaoxuan Zhejiang 12.050 11.400 12.800 12.200 48.450
11 Zhao Jiayi Hubei 12.000 12.200 11.900 12.150 48.250
12 Han Han Shanxi 12.100 11.800 12.150 11.500 47.550
13 Guo Enxi Henan 11.950 10.500 12.550 12.250 47.250
14 Huang Zhicheng Guangdong 11.700 11.900 11.650 11.700 46.950
15 Chen Xinyi Hubei 12.050 10.550 12.000 12.000 46.600
16 Jiang Meina Shanghai 11.950 10.700 12.350 11.400 46.400
17 Zhang Suqin Hubei 12.100 12.500 10.300 11.300 46.200
18 Liu Yongjie Guangxi 11.450 10.500 13.100 11.050 46.100
19 Zhang Xinyi Zhejiang 10.550 12.100 12.100 11.400 46.150
20 Liang Dishi Guangxi 11.900 10.800 11.750 11.200 45.650
21 Huang Na Jiangsu 12.000 11.100 11.700 11.750 46.550
22 Wang Xin Anhui 12.050 9.600 11.550 11.650 44.850
23 Xu Mingxia Beijing 10.550 10.250 12.550 11.250 44.600
24 Sun Yuxuan Tianjin 13.100 3.600 10.250 10.800 37.750

U13 Vault Final Results

Rank Athlete Province D E ND Total Average
1 Liu Zixuan Shanxi 4.6 8.500 -0.1 13.000 13.200
4.8 8.600 13.400
2 Sun Yuxuan Tianjin 4.4 8.333 -0.1 12.633 12.967
4.8 8.500 13.300
3 Bin Shengnan Guangxi 4.1 8.500 -0.1 12.500 12.867
4.8 8.433 13.233
4 Li Wen Guangxi 4.1 8.433 12.533 12.717
4.8 8.200 -0.1 12.900
5 Zhang Di Shanghai 4.8 7.300 12.100 12.350
4.2 8.400 12.600
6 Kang Jiamei Hubei 4.1 7.333 11.433 12.333
4.8 8.433 13.233
7 Xu Yueyue Beijing 3.7 8.500 12.200 12.000
3.5 8.300 11.800
8 Bi Qingqing Guangdong 3.7 8.467 12.167 6.084
0.0 0.000 0.000

U13 Bars Final Results

Rank Athlete Province D E ND Total
1 Zhang Suqin Hubei 4.6 8.100 12.700
2 Bin Shengnan Guangxi 4.5 8.000 12.500
3 Zhang Xinyi Zhejiang 4.2 7.933 12.133
4 Lyu Junliang Shanxi 4.3 7.533 11.833
5 Zhao Jiayi Hubei 4.3 7.433 11.733
6 Wang Guoyi Shanghai 4.4 7.300 11.700
7 Qiu Qiyuan Fujian 4.4 7.167 11.567
8 Bi Qingqing Guangdong 4.5 6.767 11.267

U13 Beam Final Results

Rank Athlete Province D E ND Total
1 Lyu Junliang Shanxi 5.6 8.367 13.967
2 Qiu Qiyuan Fujian 5.7 8.067 13.767
3 Xu Yueyue Beijing 4.9 7.800 12.700
4 Wang Guoyi Shanghai 5.4 6.967 12.367
5 Zhang Di Shanghai 5.1 7.067 12.167
6 Liang Dishi Guangxi 5.3 6.733 12.033
7 Kang Jiamei Hubei 4.4 6.467 10.867
8 Huang Zhicheng Guangdong 4.7 6.033 10.733

U13 Floor Final Results

Rank Athlete Province D E ND Total
1 Bi Qingqing Guangdong 4.7 8.067 12.767
2 Qiu Qiyuan Fujian 4.6 8.067 12.667
3 Lyu Junliang Shanxi 4.4 8.100 12.500
4 Lin Haibin Beijing 4.5 7.100 11.600
5 Zuo Tong Shanxi 4.5 7.067 11.567
6 Zhang Di Shanghai 4.5 7.100 -0.3 11.300
7 Sun Yuxuan Tianjin 4.4 6.800 11.200
8 Bin Shengnan Guanxi 4.3 6.767 11.067

U13 Qualification Results

Rank Athlete Province VT UB BB FX AA
1 Zhang Di Shanghai 13.050 11.050 13.900 12.500 50.500
2 Qiu Qiyuan Fujian 11.700 11.950 13.650 12.900 50.200
3 Bi Qingqing Guangdong 12.200 12.550 12.400 12.900 50.050
4 Zuo Tong Shanxi 12.600 11.700 12.450 12.800 49.550
5 Xu Yueyue Beijing 12.250 11.650 13.100 12.450 49.450
6 Lyu Junliang Shanxi 12.050 11.800 12.450 12.750 49.050
7 Bin Shengnan Guangxi 12.650 12.450 11.600 12.350 49.050
8 Wang Guoyi Shanghai 11.550 12.200 13.150 12.200 49.100
9 Han Han Shanxi 12.550 10.900 12.600 12.300 48.350
10 Kang Jiamei Hubei 13.350 10.900 12.750 11.050 48.050
11 Huang Zhicheng Guangdong 12.000 10.950 12.600 12.100 47.650
12 Guo Enxi Henan 12.100 10.650 12.450 12.350 47.550
13 Liang Dishi Guangxi 11.800 10.250 13.100 12.250 47.400
14 Zhao Jiayi Hubei 12.000 12.300 10.700 12.250 47.250
15 Lin Haibin Beijing 11.400 11.300 11.800 12.800 47.300
16 Zhang Qingying Zhejiang 11.950 11.200 11.700 12.150 47.000
17 Chen Xinyi Hubei 12.100 10.600 11.900 12.250 46.850
18 Jiang Meina Shanghai 12.000 11.050 11.300 12.300 46.650
19 Liu Zixuan Shanxi 13.150 11.150 12.200 9.950 46.450
20 Chen Shutong Shanghai 11.950 10.950 11.450 12.250 46.600
21 Sun Yuxuan Tianjin 12.500 10.250 11.100 12.400 46.250
22 Zhang Xinyi Zhejiang 10.500 12.650 11.250 12.000 46.400
23 Liu Yongjie Guangxi 12.400 9.600 11.950 12.100 46.050
24 Zhang Suqin Hubei 11.950 12.050 10.250 11.450 45.700
25 Huang Na Jiangsu 12.050 11.200 11.300 12.050 46.600
26 Li Wen Guangxi 12.550 8.800 12.000 12.200 45.550
27 Wang Xin Anhui 11.550 9.600 12.150 12.150 45.450
28 Jin Xiaoxuan Zhejiang 10.900 10.250 11.850 12.450 45.450
29 Jia Ruoyi Hebei 11.750 9.700 12.000 12.100 45.550
30 Qin Mengran Anhui 11.600 10.950 11.700 11.050 45.300
31 Xu Mingxia Beijing 10.500 11.200 12.500 11.400 45.600
32 Liao Xinyu Guangxi 12.050 10.050 11.800 11.250 45.150
33 Huang Beiyi Anhui 11.550 10.200 11.550 11.100 44.400
34 Zhou Yuqing Jiangsu 12.500 9.550 11.100 11.550 44.700
35 Gong Yifan Hebei 12.050 9.850 10.950 11.400 44.250
36 Guan Yanjiao Yunnan 11.850 9.800 11.050 11.500 44.200
37 Hu Jiafei Guangdong 12.150 10.500 11.700 10.900 45.250
38 Liao Yanli Guangxi 12.150 9.350 10.450 11.550 43.500
39 Wang Mengzhen Jiangsu 11.850 9.900 10.800 11.050 43.600
40 Jiang Mingqin Shanghai 10.250 9.900 12.250 11.100 43.500
41 Yang Jingxi Zhejiang 10.800 9.600 11.650 11.300 43.350
42 Jin Binjie Anhui 10.400 10.950 11.150 10.800 43.300
43 Li Na Jiangsu 10.550 11.200 10.400 11.000 43.150
44 Wang Keyi Henan 12.100 10.750 8.900 11.650 43.400
45 Wang Tian Fujian 10.350 10.400 10.800 11.100 42.650
46 Zhang Ting Shandong 11.800 9.900 9.600 11.600 42.900
47 Zhang Jiaqi Jiangsu 10.450 9.100 12.000 10.700 42.250
48 Liu Wennan Shandong 10.450 10.050 10.700 11.150 42.350
49 Huang Yuehua Henan 10.650 9.650 10.750 10.900 41.950
50 Tan Yuhan Shandong 12.100 7.500 10.900 11.450 41.950
51 Zhang Wanning Henan 10.300 8.450 10.700 12.150 41.600
52 Tan Shuwen Yunnan 10.400 9.300 10.300 10.700 40.700
53 Zhao Zijun Hebei 10.400 8.350 10.550 11.100 40.400
54 Wang Jing Fujian 11.500 10.650 7.100 11.100 40.350
55 Jiang Weiting Yunnan 10.400 9.600 9.750 10.700 40.450
56 Liao Jiajie Shandong 10.600 9.150 9.800 10.600 40.150
57 Li Xi Yunnan 10.800 9.850 9.700 9.800 40.150
58 Guo Yunxi Shaanxi 11.800 5.350 10.650 11.550 39.350
59 Yu Xue Shanxi 10.650 9.150 9.800 9.650 39.250
60 Yao Yuan Yunnan 11.650 5.000 11.650 10.750 39.050
61 Li Menglu Hebei 10.750 4.700 9.750 10.900 36.100
62 Pan Shuping Fujian 10.350 1.050 9.550 8.750 29.700
Shang Zhirou Guangdong 11.950 11.000 DNS 12.200 DNF
Zhou Kailin Guangdong 10.500 DNS 11.800 12.400 DNF
Zhang Shiyi Shaanxi DNS 10.700 10.300 9.250 DNF
Kong Fanfan Henan DNS 11.350 11.500 DNS DNF

Note that the junior gymnasts at this meet also had a trampoline test. Their score on this test amounted to 10% of their total scores in the all-around and each event final, so someone with a higher all-around or event score may be ranked lower than someone with a lower score because of the results of their trampoline test. Because the trampoline tests have nothing to do with artistic gymnastics and make no sense in the context of how they’d score internationally, however, I opted not to include them here, though I kept the final rankings as they would stand as if the trampoline results were there. If you want to see the trampoline test results, check out Golden China!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s