2020 Austrian Championships Results

The 2020 Austrian Championships were held from November 7 through November 8 in Egg, Austria.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Marlies Männersdorfer Jahn-Lustenau 12.567 12.750 12.850 11.650 49.817
2 Elisa Hämmerle Jahn-Lustenau 11.967 11.550 12.200 12.250 47.967
3 Jasmin Mader Innsbrucker Turnverein 13.500 10.000 11.950 11.900 47.350
4 Nicol Wimmer Turnverein Kagran 12.400 11.150 12.050 12.450 47.050
5 Linda Chai Turnerschaft Hohenems 11.167 10.750 12.300 11.250 45.467
6 Lorena Böhmberger Kleinmünchen 12.500 11.200 9.900 10.650 44.250
7 Christina Wegscheider Turnerschaft Wolfurt 12.667 10.300 10.250 10.250 43.467
8 Mirjam Trbara Kleinmünchen 11.200 10.750 9.500 11.700 43.150
9 Alissa Mörz Mattersburg 13.067 9.050 9.100 10.650 41.867
10 Katrin Palicka Jöö’s Gymnastics 11.033 9.600 10.450 10.600 41.683
11 Verena Hettich Turn-Gym-Union Salzburg 12.167 8.450 10.250 9.900 40.767
12 Clara Reithofer Verein Grazer Turnerschaft 11.933 8.800 9.350 9.000 39.083
13 Carina Fegerl Sportunion Mödling 11.700 7.800 10.300 9.250 39.050
14 Johanna Kolmayr Allgemeiner Turnverein Graz 11.900 7.650 9.750 8.050 37.350
15 Eva-Maria Winter Allgemeiner Turnverein Graz 12.000 6.250 9.950 8.750 36.950
16 Marie Wolf Sportunion St. Pölten 11.967 7.100 7.850 9.450 36.367
17 Carolin Einzenberger Turn-Gym-Union Salzburg 11.467 8.050 8.050 8.650 36.217
18 Bianca Frysak Langenzersdorf —— 11.550 11.100 —— 22.650

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Club Average
1 Jasmin Mader Innsbrucker Turnverein 12.950
2 Linda Chai Turnerschaft Hohenems 12.575
3 Eva-Maria Winter Allgemeiner Turnverein Graz 11.875
4 Johanna Kolmayr Allgemeiner Turnverein Graz 11.825
5 Clara Reithofer Verein Grazer Turnerschaft 11.625
6 Nicol Wimmer Turnverein Kagran 11.275

Senior Bars Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Marlies Männersdorfer Jahn-Lustenau 12.900
2 Elisa Hämmerle Jahn-Lusteanau 12.750
3 Bianca Frysak Langenzersdorf 11.400
4 Lorena Böhmberger Kleinmünchen 10.400
Nicol Wimmer Turnverein Kagram 10.400

Senior Beam Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Marlies Männersdorfer Jahn-Lustenau 11.800
2 Linda Chai Turnerschaft Hohenems 11.550
3 Nicol Wimmer Turnverein Kagran 11.500
4 Jasmin Mader Innsbrucker Turnverein 11.200
5 Elisa Hämmerle Jahn-Lustenau 11.100

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Elisa Hämmerle Jahn-Lustenau 12.600
2 Marlies Männersdorfer Jahn-Lustenau 12.500
3 Jasmin Mader Innsbrucker Turnverein 11.950
4 Nicol Wimmer Turnverein Kagran 11.700
5 Mirjam Trbara Kleinmünchen 11.500

Junior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Charlize Mörz Mattersburg 13.033 10.750 10.500 11.600 45.883
2 Rosa Schwaninger Turnverein Wattens 12.700 10.250 11.800 10.550 45.300
3 Miriam Bernhard Sportgemeinschaft Götzis 12.200 9.950 11.800 10.750 44.700
4 Leni Bohle Turnerschaft Hohenems 12.900 10.900 10.450 10.350 44.600
5 Berta Schwaninger Turnverein Wattens 12.400 8.750 11.150 11.650 43.950
6 Jaqueline Kostelac Turnsportzentrum Dornbirn 12.067 10.150 10.750 10.650 43.617
7 Lilia Rief Sportgemeinschaft Götzis 12.300 9.400 11.750 10.100 43.550
8 Aurea Wutschka Turnerschaft Wolfurt 12.467 8.400 11.100 11.500 43.467
9 Valentina Frint Hernals 12.600 9.750 9.600 9.900 41.850
10 Valentina Perlornigg Innsbrucker Turnverein 12.233 8.100 10.700 10.750 41.783
11 Javzandolgor Ochirsukh Turnsportzentrum Dornbirn 12.367 8.600 10.800 9.750 41.517
12 Sara-Grace Carabasa Gymnastics Gänserndorf 12.400 9.400 9.100 10.100 41.000
13 Annalisa Furegato Innsbrucker Turnverein 12.033 8.250 10.500 10.200 40.983
14 Melanie Czesak Turnsportverein Jedlesee 12.133 9.150 9.450 9.250 39.983
15 Lea Dampf Innsbrucker Turnverein 11.267 9.050 9.650 9.350 39.317
16 Annalena Sutter Turnerschaft Höchst 10.733 7.800 10.100 9.950 38.583
17 Stella Lobner Gymnastics Gänserndorf 10.167 7.600 10.300 9.950 38.017
18 Sonja Gössler Turn-Gym-Union Salzburg 10.300 8.250 10.100 9.300 37.950
19 Ida Tomasi Turn-Gym-Union Salzburg 11.000 7.400 9.650 9.550 37.600
20 Collien Mörz Mattersburg 10.933 8.800 7.800 9.200 36.733
21 Lara Denk Sportunion Simmering 10.567 7.250 8.050 8.850 34.717
22 Katharina Gschiel Mattersburg 11.533 8.600 —— 7.900 28.033

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Club Average
1 Charlize Mörz Mattersburg 13.225
2 Leni Bohle Turnerschaft Hohenems 13.025
3 Berta Schwaninger Turnverein Wattens 12.450
4 Rosa Schwaninger Turnverein Wattens 12.300
5 Melanie Czesak Turnsportverein Jedlesee 11.850

Junior Bars Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Leni Bohle Turnerschaft Hohenems 10.400
2 Miriam Bernhard Sportgemeinschaft Götzis 10.350
3 Charlize Mörz Mattersburg 10.050
Rosa Schwaninger Turnverein Wattens 10.050
5 Jaqueline Kostelac Turnsportzentrum Dornbirn 8.500

Junior Beam Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Miriam Bernhard Sportgemeinschaft Götzis 11.650
2 Aurea Wutschka Turnerschaft Wolfurt 11.250
3 Lilia Rief Sportgemeinschaft Götzis 10.450
4 Berta Schwaninger Turnverein Wattens 9.900
5 Rosa Schwaninger Turnverein Wattens 9.250

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Aurea Wutschka Turnerschaft Wolfurt 12.100
2 Miriam Bernhard Sportgemeinschaft Götzis 11.500
3 Valentina Perlornigg Innsbrucker Turnverein 11.350
4 Berta Schwaninger Turnverein Wattens 10.400
5 Charlize Mörz Mattersburg 10.150

3 thoughts on “2020 Austrian Championships Results

  1. Pingback: Recapping All the Nationals | The Gymternet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s