2021 Wase Gymcup Men’s Results

The 2021 Wase Gymcup was held from October 30 through October 31 in Melsele, Belgium.

Senior + Junior All-Around Results

Rank Athlete FX PH SR VT PB HB AA
1 Victor Martinez
FFG
12.350 12.250 12.350 14.400 11.650 13.150 76.150
2 Amine Abaidi
Netherlands
12.000 10.650 12.650 14.450 12.450 12.400 74.600
3 Quentin Brandenburger
Luxembourg
12.650 10.750 12.450 13.950 12.250 12.250 74.300
4 Wouter Marx
Belgium
12.300 11.650 12.000 13.250 11.900 11.850 72.950
5 Yureck van Eetvelt
Turnkring Waasmunster
12.600 9.250 11.450 13.600 12.450 11.150 70.500
6 Dante Holwijn-Janssen
Netherlands
12.750 7.150 12.100 13.150 11.850 13.200 70.200
7 Kyano Schepers
Belgium
12.200 12.400 8.000 12.800 12.050 12.500 69.950
8 Dario van Moorleghem
Belgium
10.800 9.200 12.300 12.950 11.850 11.950 69.050
9 Ronan Foley
Luxembourg
12.450 10.450 9.950 13.100 12.100 10.600 68.650
10 Louis Dutrieux
Team Brugge
11.900 7.550 11.450 12.550 12.700 12.250 68.400
11 Briek Janssens
Belgium
10.000 12.200 11.200 13.050 12.050 9.800 68.300
12 Elias Ridder
Regio Zwolle
12.050 10.050 10.900 12.000 11.550 11.300 67.850
13 Xander Vereecken
Turnkring Waasmunster
11.450 9.000 12.000 12.300 11.300 11.700 67.750
14 Cyril Bauduin
FFG
11.800 7.050 12.650 13.650 10.200 11.850 67.200
Mathis Kayser
Luxembourg
11.450 8.800 11.050 12.900 12.000 11.000 67.200
16 Kilan van der Aa
Belgium
9.800 9.350 11.850 12.000 11.250 11.050 65.300
17 Elijah Faverus
Netherlands
11.900 6.800 11.150 13.950 9.700 11.700 65.200
18 Elwin Lok
Regio Zwolle
11.800 9.350 10.600 12.350 10.350 10.550 65.000
19 Leopold van Dyck
FFG
12.000 10.150 10.350 9.850 11.900 10.200 64.450
20 Cas Lambrechts
Netherlands
12.050 7.800 9.300 11.850 11.550 11.300 63.850
21 Noam Descamps
FFG
10.300 8.550 10.750 11.550 11.300 10.650 63.100
22 Bob Neyrinck
Gymplus
10.750 8.350 8.250 11.800 11.750 11.250 62.150
23 Victor Tounicourt
Vaste Vuist Lauwe
13.300 11.150 —— 13.200 11.300 10.800 59.750
24 Glenn Cuyle
Belgium
11.850 5.700 13.650 14.050 12.700 —— 57.950
25 Giel Vandeberg
Belgium
—— 11.500 9.800 11.550 12.500 12.350 57.700
26 Sander Kalter
Regio Zwolle
11.500 10.000 11.800 —— 11.850 11.550 56.700
27 Simon Marchant
FFG
10.550 9.700 4.950 11.950 9.800 9.550 56.500
28 Hashiev Magomed-Girie
Turnkring Waasmunster
10.400 1.150 10.900 12.150 11.150 10.050 55.800
29 Martijn Merlevede
Team Brugge
7.450 9.200 8.850 10.450 10.750 9.050 55.750
30 Marceau Wiseur
FFG
12.000 8.500 11.300 —— 12.050 11.300 55.150
31 Emiel Vanderbeck
Team Brugge
5.650 9.200 6.200 11.500 11.150 9.250 52.950
32 Takumi Onoshima
FFG
—— 12.750 12.900 —— 14.000 12.800 52.450
33 Stan Demier
Vaste Vuist Lauwe
—— 8.200 10.650 11.400 10.750 10.900 51.900
34 Klaas-Jan Zwolsman
Netherlands
—— —— 12.050 12.950 11.850 11.400 48.250
35 Bram Vanmullem
Belgium
—— 12.650 11.650 —— 11.750 11.750 47.800
36 Yazz Ramsahai
Netherlands
—— 10.300 11.850 —— 11.800 13.400 47.350
37 Daniel Hansson
Netherlands
—— 10.100 12.600 —— 11.950 11.550 46.200
38 Roméo Jost
FFG
12.850 9.100 12.100 —— 11.950 —— 46.000
39 Simon Vlaemick
Team Brugge
10.350 8.250 6.950 —— 10.150 9.900 45.600
40 Briek van Huele
Team Brugge
11.600 —— 10.800 —— 10.800 11.400 44.600
41 Wessel Loman
Regio Zwolle
—— 7.000 12.300 12.400 —— 11.200 42.900
42 Joy Palermo
Luxembourg
12.600 9.400 9.350 —— 11.450 —— 42.800
43 Heath Thorpe
Australia
14.600 —— —— 14.100 —— 13.800 42.500
44 Alexander Delahaye
Vaste Vuist Lauwe
11.600 —— —— 11.600 10.650 6.800 40.650
45 Tim Peijnenborgh
Netherlands
11.150 5.100 12.300 —— 12.000 —— 40.550
46 Bram Verhofstad
Netherlands
—— 12.300 —— —— 13.000 12.750 38.050
47 Sem Ornelis
Team Brugge
11.050 4.050 10.350 11.850 —— —— 37.300
48 Sandro Middag
Regio Zwolle
10.000 —— —— 13.500 10.500 —— 34.000
49 Gijs Franken
Netherlands
—— 9.700 12.150 —— —— 12.100 33.950
50 Max Doppelbauer
Netherlands
12.900 —— —— 13.900 —— —— 26.800
51 Maxime Guldemont
FFG
12.350 —— —— 13.550 —— —— 25.900
52 Luka van den Keybus
Belgium
13.350 12.350 —— —— —— —— 25.700
53 Leon Atherton
Netherlands
12.300 —— —— 12.450 —— —— 24.750
54 Bryan Vis
Netherlands
11.250 —— —— 11.050 —— —— 22.300
55 Noah Kuavita
Belgium
13.000 —— —— —— —— —— 13.000
56 Nicola Cuyle
Belgium
—— —— —— —— 12.850 —— 12.850
57 Simon Spaerkeer
Turnkring Waasmunster
—— 8.550 —— —— —— —— 8.550

Youth All-Around Results

Rank Athlete FX PH SR VT PB HB AA
1 Aaron Enser
Netherlands
12.200 10.350 11.700 12.850 11.650 10.750 69.500
2 Yacine Vanheverbek
Gym Izegem
12.200 7.400 11.000 12.850 11.150 11.350 65.950
3 Yarne Eylenbosch
Gymflex Mechelen
12.350 8.950 10.550 11.800 11.000 11.150 65.800
4 Dani Scheper
Netherlands
12.050 9.200 11.200 11.050 10.800 10.650 64.950
5 Tycho Dekker
Regio Zwolle
12.050 9.900 9.950 11.100 9.350 10.500 62.850
Lucas van den Kieboom
Netherlands
11.800 7.350 10.550 10.600 12.050 10.500 62.850
7 Florient Olmanst
FFG
10.600 8.550 10.900 11.300 11.450 9.900 62.700
8 Reduan Bottse
Netherlands
12.350 —— 12.500 12.850 13.250 11.400 62.350
9 Wouter Speerstra
Regio Zwolle
11.700 9.250 10.600 10.750 8.600 10.700 61.600
10 Staf Debilde
Gymmax Dendermonde
12.150 6.650 9.550 10.500 10.250 11.650 60.750
11 Arthur Olyslaegers
Gymplus
11.400 6.000 10.150 10.750 10.800 11.150 60.250
12 Paul-Loup Denis
FFG
9.000 5.000 9.300 11.900 12.400 11.150 58.750
13 Steijn Laschewski
Netherlands
12.200 10.300 —— 12.650 11.000 11.250 57.400
14 Milo Vanderbrugge
Turnkring Geluwe
11.950 3.750 10.200 10.650 11.000 9.800 57.350
15 Tom Nizet
FFG
11.650 8.450 —— 11.450 12.150 11.350 55.050
16 Lennert Depoorter
Vaste Vuist Lauwe
11.550 9.050 10.700 —— 11.200 10.850 53.350
17 Brent Rossou
Netherlands
10.550 9.150 9.900 11.450 —— 11.450 52.500
18 Nino Rayero del Prado
Netherlands
10.100 8.850 —— 10.600 11.300 10.900 51.750
19 Arthur Dubois
Team Brugge
10.750 9.600 —— 10.300 10.850 9.150 50.650
20 Daan Tramper
Netherlands
11.250 7.650 10.600 9.700 11.350 —— 50.550
21 Arnaud Vanassche
Team Brugge
—— 8.150 8.900 10.550 11.450 9.750 48.800
22 Cas Keser
Netherlands
—— 11.200 12.000 11.800 —— 11.650 46.650
23 Kenji Paizs
Netherlands
11.900 —— 10.900 11.650 —— 10.600 45.050
24 Jonah Stolk
Netherlands
12.050 8.350 11.450 —— 11.700 —— 43.550
25 Stijn Lammers
Regio Zwolle
—— 10.150 10.600 —— 9.150 10.200 40.100
26 Mathis Herreman
Vaste Vuist Lauwe
11.050 9.100 8.750 10.750 —— —— 39.650
27 Mathisse Kayaci
Turnkring Waasmunster
10.050 —— 7.850 12.600 8.800 —— 39.300
28 Alessio Corda
Team Brugge
10.500 8.250 —— 11.600 8.900 —— 39.250
29 Jayden Paton
Netherlands
10.750 —— 11.400 12.050 —— —— 34.200
30 Thomas Hendriks
Netherlands
—— —— 10.650 —— 11.100 10.750 32.500
31 Sami Soleban
Netherlands
—— 8.500 —— —— 12.100 11.650 32.250
32 Herman Hoksbergen
Regio Zwolle
11.050 —— —— —— 11.150 9.900 32.100
33 Colin Smit
Regio Zwolle
11.550 5.800 —— 11.350 —— —— 28.700
34 Matisse Dermul
Team Brugge
—— —— 7.800 11.300 —— —— 19.100
35 Seth Füchten
Regio Zwolle
—— —— 8.000 10.700 —— —— 18.700

Floor Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Heath Thorpe Australia 5.5 8.500 -0.1 13.900
2 Reduan Bottse Netherlands 5.0 8.350 13.350
3 Victor Tounicourt Vaste Vuist Lauwe 4.8 8.050 12.850
4 Roméo Jost FFG 4.8 7.900 12.700
5 Aaron Enser Netherlands 4.6 7.800 12.400
6 Quentin Brandenburger Luxembourg 4.7 7.700 -0.2 12.200
7 Dante Holwijn-Janssen Netherlands 4.3 6.850 11.150

Pommels Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Bram Vanmullem Belgium 4.9 8.550 13.450
2 Bram Verhofstad Netherlands 4.2 8.550 12.750
3 Kyano Schepers Belgium 4.0 8.150 12.150
4 Victor Martinez FFG 4.5 6.800 11.300
5 Cas Keser Netherlands 4.1 6.900 11.000
6 Aaron Enser Netherlands 2.7 6.350 9.050
7 Takumi Onoshima FFG 3.8 2.450 -4.0 2.250

Rings Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Glenn Cuyle Belgium 5.3 8.550 13.850
2 Takumi Onoshima FFG 4.6 8.800 13.400
3 Reduan Bottse Netherlands 4.3 8.150 12.450
4 Amine Abaidi Netherlands 4.4 8.000 12.400
5 Daniel Hansson Netherlands 4.0 8.300 12.300
6 Cas Keser Netherlands 4.3 7.700 12.000
7 Cyril Bauduin FFG 3.8 7.400 11.200

Vault Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total Average
1 Victor Martinez FFG 5.2 9.000 -0.1 14.100 14.150
4.8 9.400 14.200
2 Heath Thorpe Australia 4.8 9.400 14.200 13.875
4.4 9.150 13.550
3 Maxime Guldemont FFG 5.2 9.100 14.300 13.700
4.0 9.200 -0.1 13.100
4 Amine Abaidi Netherlands 5.2 9.450 14.650 13.625
3.2 9.400 12.600
5 Wouter Marx Belgium 4.0 9.050 13.050 12.725
3.2 9.200 12.400
6 Aaron Enser Netherlands 4.0 9.200 13.200 12.650
2.8 9.300 12.100
7 Kenji Paizs Netherlands 4.0 9.050 13.050 12.275
2.4 9.100 11.500

P-Bars Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Takumi Onoshima FFG 5.3 8.600 13.900
2 Glenn Cuyle Belgium 5.0 7.850 12.850
3 Louis Dutrieux Team Brugge 4.0 8.600 12.600
4 Nicola Cuyle Belgium 4.5 7.950 12.450
5 Bram Verhofstad Netherlands 4.6 7.650 12.250
6 Paul-Loup Denis FFG 4.6 7.450 12.050
7 Reduan Bottse Netherlands 4.8 7.150 11.950

High Bar Final Results

Rank Athlete Team D E ND Total
1 Heath Thorpe Australia 4.9 7.300 12.200
2 Sami Soleban Netherlands 4.1 7.800 11.900
3 Dante Holwijn-Janssen Netherlands 4.7 7.100 11.800
4 Cas Keser Netherlands 3.4 8.200 11.600
5 Bram Verhofstad Netherlands 3.7 7.350 11.050
6 Victor Martinez FFG 4.9 4.600 9.500

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s