2022 Austrian Championships Results

The 2022 Austrian Championships were held from June 17 through June 18 in Graz, Austria.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Carina Kröll Salzburger Turnverein 12.600 12.250 12.900 11.650 49.400
2 Charlize Mörz ASKÖ Kunstturnen 12.400 10.750 11.450 12.300 46.900
3 Alissa Mörz ASKÖ Kunstturnen 13.050 11.900 9.500 12.050 46.500
4 Miriam Bernhard Sparkasse SG Götzis 12.450 11.950 9.350 12.300 46.050
5 Selina Kickinger Sportunion Böheimkirchen 12.050 12.400 9.650 11.750 45.850
6 Berta Schwaninger TV Wattens 12.900 11.000 10.150 10.500 44.550
7 Jaqueline Kostelac Turnsportzentrum Dornbirn 11.100 9.850 10.500 11.700 43.150
8 Sara-Grace Carabasa SV Gymnastics Gänserndorf 11.850 9.500 9.950 11.300 42.600
9 Marie Wolf Sportunion St. Pölten 12.250 9.250 9.400 10.850 41.750
10 Collien Mörz ASKÖ Kunstturnen 10.800 10.800 11.100 8.950 41.650
11 Miriam Markovic Jahn Linz Lustenau 11.650 9.950 8.400 11.300 41.300
12 Katrin Palicka Sportunion Jöös 11.500 11.150 6.650 11.450 40.750
13 Lilia Rief Sparkasse SG Götzis 11.000 8.100 10.150 10.400 39.650
14 Carolin Einzenberger TGUS 10.700 7.550 9.750 9.350 37.350
15 Javzandolgor Ochirsukh Turnsportzentrum Dornbirn 11.500 —— 9.750 10.700 31.950
16 Anna-Lena Sutter Tecnoplast TS Höchst —— 7.600 9.700 10.250 27.550
17 Jasmin Mader Innsbrucker TV —— 10.900 —— —— 10.900

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Club Average
1 Berta Schwaninger TV Wattens 12.500
2 Miriam Bernhard Sparkasse SG Götzis 12.300
3 Marie Wolf Sportunion St. Pölten 11.950
4 Charlize Mörz ASKÖ Kunstturnen 11.925
5 Javzandolgor Ochirsukh Turnsportzentrum Dornbirn 11.325

Senior Bars Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Carina Kröll Salzburger Turnverein 12.150
2 Alissa Mörz ASKÖ Kunstturnen 11.850
3 Selina Kickinger Sportunion Böheimkirchen 11.700
4 Miriam Bernhard Sparkasse SG Götzis 11.400
5 Katrin Palicka Sportunion Jöös 11.000

Senior Beam Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Carina Kröll Salzburger Turnverein 12.300
2 Collien Mörz ASKÖ Kunstturnen 11.350
3 Jaqueline Kostelac Turnsportzentrum Dornbirn 11.050
4 Charlize Mörz ASKÖ Kunstturnen 10.750
5 Berta Schwaninger TV Wattens 10.250
6 Lilia Rief Sparkasse SG Götzis 8.950

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Charlize Mörz ASKÖ Kunstturnen 12.250
2 Alissa Mörz ASKÖ Kunstturnen 11.950
3 Selina Kickinger Sportunion Böheimkirchen 11.550
4 Miriam Bernhard Sparkasse SG Götzis 11.500
5 Jaqueline Kostelac Turnsportzentrum Dornbirn 11.300

Junior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Leni Bohle Turnerschaft Hohenems 13.550 10.700 10.350 12.400 47.000
2 Aurea Wutschka Turnerschaft Wolfurt 12.350 9.250 11.550 11.900 45.050
3 Valentina Frint MTV Hernals 12.200 10.850 11.500 10.500 45.050
4 Lea Dampf Innsbrucker TV 12.000 10.100 10.600 10.800 43.500
5 Rosa Schwaninger TV Wattens 11.850 9.050 10.400 11.700 43.000
6 Katharina Gschiel ASKÖ Kunstturnen 11.900 10.200 10.400 9.500 42.000
7 Valentina Perlornigg Innsbrucker TV 11.950 9.900 9.950 10.050 41.850
8 Stella Lobner SV Gymnastics Gänserndorf 12.100 9.450 8.350 10.650 40.550
9 Melanie Czesak TSV Jedlesee 12.100 9.200 7.650 8.900 37.850
Amelie Fuchshofer Allgemeiner Turnverein Graz 10.550 8.150 9.500 9.650 37.850
11 Viktoria Freundlinger Innsbrucker TV 11.850 7.300 9.100 9.200 37.450
12 Helena Zotos ASKÖ Kunstturnen 10.950 9.300 7.950 8.600 36.800
13 Shradha Shintre Kunstturnclub Klagenfurt 10.600 7.500 8.700 9.700 36.500
14 Annalisa Furegato Innsbrucker TV —— —— 8.050 9.650 17.700
15 Ida Tomasi TGUS —— —— 9.550 —— 9.550

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Club Average
1 Valentina Frint MTV Hernals 11.800
2 Melanie Czesak TSV Jedlesee 11.575
3 Rosa Schwaninger TV Wattens 11.550
4 Viktoria Freundlinger Innsbrucker TV 11.525
5 Katharina Gschiel ASKÖ Kunstturnen 11.325

Junior Bars Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Valentina Perlornigg Innsbrucker TV 10.400
2 Leni Bohle Turnerschaft Hohenems 10.200
3 Valentina Frint MTV Hernals 9.750
4 Katharina Gschiel ASKÖ Kunstturnen 9.400
5 Lea Dampf Innsbrucker TV 7.750

Junior Beam Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Aurea Wutschka Turnerschaft Wolfurt 11.850
2 Rosa Schwaninger TV Wattens 11.400
3 Lea Dampf Innsbrucker TV 10.300
4 Valentina Frint MTV Hernals 10.200
5 Katharina Gschiel ASKÖ Kunstturnen 10.050

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Club Total
1 Leni Bohle Turnerschaft Hohenems 12.450
2 Aurea Wutschka Turnerschaft Wolfurt 11.950
3 Rosa Schwaninger TV Wattens 11.700
4 Lea Dampf Innsbrucker TV 10.500
5 Stella Lobner SV Gymnastics Gänserndorf 10.300

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s