2022 Mälar Cup Results

The 2022 Mälar Cup was held from November 4 through November 6 in Stockholm, Sweden.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Maya Ståhl Tidaholms Gymnastiksällskap 12.333 11.333 12.233 12.800 48.699
2 Sara Loikas HIFK Gymnastics 11.900 10.633 10.766 11.833 45.132
3 Lotta Hakkarainen HIFK Gymnastics 11.766 10.033 10.300 11.333 43.432
4 Ellen Gakios All Star Gymnastics 11.900 9.700 10.066 10.500 42.166
5 Alice Zakrisson Sundsvallsgymnasterna 11.966 8.333 9.766 12.000 42.065
6 Kristina Åhlin Östersundsgymnasterna 12.033 9.466 8.900 11.333 41.732
7 Sofia Johansson Tidaholms Gymnastiksällskap 10.500 9.133 10.433 11.433 41.499
8 Kiira Gustafsson HIFK Gymnastics 11.933 8.366 9.600 11.366 41.265
9 Embla Molander GF Atletica 12.600 7.900 9.533 10.400 40.433
10 Svanhildur Hlynsdottir Fimleikadeildar Armanns 12.033 8.866 7.500 11.900 40.299
11 Maren Heggen Høybråten og Stovner IL 11.966 8.333 9.400 10.500 40.199
12 Sanne Lunde Slemmestad og Omegn 10.366 8.433 9.533 11.800 40.132
13 Inka Lagström HIFK Gymnastics 11.133 9.100 8.566 10.433 39.232
14 Kiia Remes Kuopion Reippaan Voimistelijat 10.800 7.066 10.233 10.700 38.799
15 Meja Holmgren All Star Gymnastics 11.033 8.633 8.500 10.366 38.532
16 Gabriela Chetu All Star Gymnastics 10.066 8.200 10.066 9.833 38.165
17 Lilli Johansson Grankulla Gymnastikförening 10.633 9.233 7.533 10.533 37.932
18 Sigrun Arnarsdottir Fimleikadeildar Armanns 10.800 7.966 9.033 9.766 37.565
19 Mina Dhindsa Slemmestad og Omegn 10.933 7.266 8.966 10.300 37.465
20 Amanda Adlivankin All Star Gymnastics 10.600 7.433 8.566 10.500 37.099
21 Maia Eide Moss Turnforening 10.800 8.866 8.666 8.566 36.898
22 Synnøve Kvernes Høybråten og Stovner IL 10.300 6.633 10.033 9.900 36.866
23 Mia Bolstad Slemmestad og Omegn 10.800 8.366 8.566 9.066 36.798
24 Paulina Zemelka MKS Gdansk 11.466 6.000 9.200 9.000 35.666
25 Nea Bergroth Grankulla Gymnastikförening 9.700 6.466 7.633 10.700 34.499
26 Wanda Nadolna MKS Gdansk 11.200 8.000 6.033 8.900 34.133
27 Ingrid Haaland-Aas Høybråten og Stovner IL 11.533 —— 9.266 11.633 32.432
28 Una Ingvarsdottir Fimleikadeildar Armanns 10.766 5.033 7.166 9.266 32.231
29 Maja Sandfridsson Tidaholms Gymnastiksällskap —— 9.366 10.566 10.566 30.498
30 Nathalie Andreassen Nedre Glomma Turnforening 10.666 1.500 6.833 10.366 29.365
31 Gabriella Franzen Sollentunagymnasterna 10.166 —— 4.933 7.366 22.465
32 Ellen Falck SOL GF —— —— 10.633 10.666 21.299
33 Ada Ogieglo MKS Gdansk —— —— 7.633 12.566 20.199
34 Hennie Martinsdottir GF Atletica —— 8.833 9.133 —— 17.966
35 Junia Bågfors All Star Gymnastics —— 7.766 9.400 —— 17.166
36 Hanna Söderberg Tidaholms Gymnastiksällskap 10.266 —— 6.800 —— 17.066
37 Margret Kristinsdottir All Star Gymnastics —— —— 12.300 —— 12.300

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Kristina Åhlin Östersundsgymnasterna 3.4 8.666   12.066 11.849
3.0 8.633   11.633
2 Maya Ståhl Tidaholms Gymnastiksällskap 3.2 8.633   11.833 11.733
3.2 8.433   11.633
3 Maren Heggen Høybråten og Stovner IL 3.4 8.466   11.866 11.649
3.0 8.433   11.433
4 Embla Molander GF Atletica 3.6 7.333   10.933 11.433
3.4 8.533   11.933

Senior Bars Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Sara Loikas HIFK Gymnastics 4.6 6.500   11.100
2 Maya Ståhl Tidaholms Gymnastiksällskap 4.4 6.000   10.400
3 Ellen Gakios All Star Gymnastics 1.9 7.166   9.066
4 Lotta Hakkarainen HIFK Gymnastics 2.8 5.966   8.766

Senior Beam Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Maya Ståhl Tidaholms Gymnastiksällskap 4.3 7.800 -0.1 12.000
2 Maja Sandfridsson Tidaholms Gymnastiksällskap 3.6 6.766 -0.1 10.266
3 Ellen Falck SOL GF 3.2 5.966   9.166
4 Sara Loikas HIFK Gymnastics 4.2 4.833   9.033

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Maya Ståhl Tidaholms Gymnastiksällskap 4.3 8.300   12.600
2 Ada Ogieglo MKS Gdansk 4.5 7.566   12.066
3 Svanhildur Hlynsdottir Fimleikadeildar Armanns 4.0 8.000   12.000
4 Alice Zakrisson Sundsvallsgymnasterna 4.2 7.533   11.733

Junior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Ekaterina Podobed HIFK Gymnastics 11.866 12.266 11.066 12.500 47.698
2 Evelin Veistelehto HIFK Gymnastics 12.500 9.900 10.900 11.833 45.133
3 Saana Seimola HIFK Gymnastics 11.366 10.333 10.433 11.866 43.998
4 Aja-Fatou Marenah Moss Turnforening 12.033 8.866 11.133 11.800 43.832
5 Lova Folestad Stockholm Top Gymnastics 11.633 9.966 11.733 10.366 43.698
6 Viivi Åkerdahl Umeå Gymnastikförening 11.800 8.433 11.333 11.533 43.099
7 Kiira Kuusela HIFK Gymnastics 11.633 9.700 10.533 10.833 42.699
8 Liina Viheriäranta Tampereen Voimistelijat 11.866 9.633 10.433 10.300 42.232
9 Iiris Nyyssönen Espoon Telinetaiturit 10.200 10.666 10.600 10.666 42.132
10 Emmy Malmberg Stockholm Top Gymnastics 11.733 9.166 10.466 10.766 42.131
11 Maxine Finnberg Umeå Gymnastikförening 11.000 10.366 8.566 11.900 41.832
12 Julia Gakios All Star Gymnastics 11.700 8.833 10.233 10.533 41.299
13 Vega Betner Nikegymnasterna 11.566 9.133 10.166 10.033 40.898
14 Idunn Njalsdottir Fimleikadeildar Armanns 12.066 8.566 9.200 10.800 40.632
15 Tilde Myrene Nedre Gloma Turnforening 11.966 8.600 9.100 10.800 40.466
16 Frida Virokannas HIFK Gymnastics 11.733 9.566 8.466 10.666 40.431
17 Liv Winterqvist Nikegymnasterna 11.733 7.133 10.000 11.233 40.099
18 Vanessa Engebretsen Moss Turnforening 10.800 8.633 9.300 11.200 39.933
19 Steinunn Davidsdottir Fimleikadeildar Armanns 11.833 8.966 8.833 10.266 39.898
20 Molly Lindell All Star Gymnastics 10.833 9.166 9.233 10.600 39.832
21 Emilia Kolehmainen Kuopion Reippaan Voimistelijat 11.400 6.866 10.533 10.500 39.299
22 Sanni Ilmivalta Espoon Telinetaiturit 9.600 9.366 9.500 10.600 39.066
23 Aino Muona Kuopion Reippaan Voimistelijat 10.933 6.433 10.366 11.133 38.865
  Iida Väänänen Espoon Telinetaiturit 11.666 8.733 8.700 9.766 38.865
25 Aava Houhala Tampereen Voimistelijat 10.000 8.433 9.500 10.566 38.499
26 Viivi Harolin Tampereen Voimistelijat 10.566 8.266 9.333 10.333 38.498
27 Nora Dalene Nedre Glomma Turnforening 10.233 8.933 9.700 9.600 38.466
28 Ella Bylund Uppsala Flickorna 11.433 7.900 8.833 10.166 38.332
29 Emma-Amelie Suurnäkki Espoon Telinetaiturit 10.566 7.133 10.366 10.000 38.065
30 Veera Ruovinen Espoon Telinetaiturit 10.166 9.000 8.800 10.066 38.032
31 Hilma Harjula Tampereen Voimistelijat 10.100 7.400 10.366 9.966 37.832
32 Marthe Wiggen Moss Turnforening 11.500 5.833 10.133 10.166 37.632
33 Luminella Kettunen Espoon Telinetaiturit 10.566 5.366 11.300 10.300 37.532
34 Tuva Hansen Moss Turnforening 10.566 6.566 9.600 10.233 36.965
35 Greta Lindbäck All Star Gymnastics 11.033 7.433 9.100 9.333 36.899
36 Saga Buchar Sollentunagymnasterna 10.400 6.633 8.866 10.766 36.665
37 Michalina Koperska MKS Gdansk 11.633 6.466 8.866 9.566 36.531
38 Liina Kuivanen Espoon Telinetaiturit 9.600 8.600 7.966 9.866 36.032
39 Julie Sivertsen Høybråten og Stovner IL 11.600 6.733 7.266 10.366 35.965
40 Selma Fredriksson GF Atletica 10.366 7.833 8.366 9.333 35.898
41 Linnea Antonsen Nedre Glomma Turnforening 10.600 6.433 7.700 10.466 35.199
42 Emma Saugesstad Nedre Glomma Turnforening 10.633 6.700 9.033 8.600 34.966
43 Emilia Leskinen Espoon Telinetaiturit 10.400 4.066 9.566 10.466 34.498
44 Leah Aarum Nedre Glomma Turnforening 12.000 —— 11.100 10.800 33.900
45 Isabella Allotey-Pappoe Sollentunagymnasterna 11.500 6.566 5.900 9.200 33.166
46 Anna Korhonen Espoon Telinetaiturit 10.233 5.300 9.000 8.400 32.933
47 Alba Strandlund Nikegymnasterna 10.466 4.200 8.333 9.866 32.865
48 Maria Antila Espoon Telinetaiturit 11.966 10.133 10.633 —— 32.732
49 Emilia Wallentin Sollentunagymnasterna 10.266 4.933 7.500 8.966 31.665
50 Tindra Borge Nedre Glomma Turnforening 10.433 6.133 4.333 8.733 29.632
51 Ronja O’Brien Espoon Telinetaiturit 10.300 3.400 6.700 9.066 29.466
52 Tuva Holter Moss Turnforening 10.766 —— 8.000 9.733 28.499
53 Stephanie Merus Grankulla Gymnastikförening —— 8.266 8.666 10.666 27.598
54 Simone Norholm SOL GF 10.000 5.500 7.333 —— 22.833
55 Maja Rhodin Umeå Gymnastikförening —— 10.433 7.066 —— 17.499
56 Seela Säntti HIFK Gymnastics —— 8.533 8.733 —— 17.266
57 Signe Wiggen Moss Turnforening —— 6.733 9.300 —— 16.033
58 Iina Vuorikoski Espoon Telinetaiturit —— 10.033 —— —— 10.033
59 Aina Terho Espoon Telinetaiturit —— 8.800 —— —— 8.800

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Evelin Veistelehto HIFK Gymnastics 3.6 8.666   12.266 11.733
3.0 8.200   11.200
2 Aja-Fatou Marenah Moss Turnforening 3.4 8.633   12.033 11.649
3.2 8.366 -0.3 11.266
3 Leah Aarum Nedre Glomma Turnforening 3.4 8.400   11.800 11.466
3.2 7.933   11.133
4 Idunn Njalsdottir Fimleikadeildar Armanns 3.4 8.633   12.033 11.399
3.2 7.566   10.766

Junior Bars Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Ekaterina Podobed HIFK Gymnastics 4.1 7.000   11.100
2 Iiris Nyyssönen Espoon Telinetaiturit 2.2 8.200   10.400
3 Maja Rhodin Umeå Gymnastikförening 1.9 7.533   9.433
4 Maxine Finnberg Umeå Gymnastikförening 2.8 6.066   8.866

Junior Beam Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Aja-Fatou Marenah Moss Turnforening 4.0 7.433   11.433
2 Leah Aarum Nedre Glomma Turnforening 3.7 7.533   11.233
3 Viivi Åkerdahl Umeå Gymnastikförening 4.2 6.966   11.166
4 Luminella Kettunen Espoon Telinetaiturit 3.6 6.000   9.600

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Ekaterina Podobed HIFK Gymnastics 4.5 8.233   12.733
2 Evelin Veistelehto HIFK Gymnastics 3.9 7.866   11.766
3 Maxine Finnberg Umeå Gymnastikförening 4.0 7.433 -0.1 11.333
4 Saana Seimola HIFK Gymnastics 3.4 7.566   10.966

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s