2017 Russian Junior Championships Results

The 2017 Russian Junior Championships were held from April 5 through April 8 in Penza, Russia.

Junior MS All-Around Final Results

Rank Athlete City Day 1 Day 2 Total
1 Ksenia Klimenko Surgut 54.466 55.129 109.595
2 Anastasia Agafonova Vladimir 54.128 53.532 107.660
3 Varvara Zubova Moscow 52.902 52.932 105.834
4 Daria Belousova Cheboksary 51.636 52.696 104.332
5 Valeria Saifulina St Petersburg 52.736 51.296 104.032
6 Ksenia Kamkova Ekaterinburg 50.669 50.395 101.064
7 Alina Stepanova Veliky Novgorod 49.895 50.533 100.428
8 Vlada Kotlyarova Voronezh 50.969 49.430 100.399
9 Anna Subbotina Vladimir 48.502 50.499 99.001
10 Alexandra Yudina Tula 48.230 49.696 97.926
11 Taisia Borozdyko Bryansk 49.533 47.463 96.996
12 Ekaterina Mitrofanova St Petersburg 49.733 47.162 96.895
13 Tamara Konovalova Krasnodar 49.136 47.563 96.699
14 Sofia Yurtaykina Rostov-on-Don 47.966 48.600 96.566
15 Tatiana Krutikova Voronezh 49.463 47.096 96.559
16 Khristina Osokina Gatchina 48.532 47.766 96.298
17 Polina Novikova Zelenodolsk 47.099 47.198 94.297
18 Olga Golub Veliky Novgorod 47.569 46.336 93.905
19 Polina Ternisova Ekaterinburg 47.770 45.963 93.733
20 Alexandra Kalkutina St Petersburg 48.199 45.463 93.662
21 Anastasia Unzhakova Cheboksary 47.300 46.266 93.566
22 Anastasia Yakovleva Cheboksary 46.433 46.766 93.199
23 Darina Goldinova Voronezh 46.502 46.566 93.068
24 Anna Matveyeva Moscow 47.133 45.899 93.032

Junior MS Vault Final Results

Rank Athlete City VT 1 VT 2 Total
1 Valeria Saifulina St Petersburg 14.166 13.700 13.933
2 Anna Subbotina Vladimir 13.700 13.866 13.783
3 Ksenia Kamkova Ekaterinburg 13.300 13.266 13.283
4 Daria Belousov Cheboksary 13.433 13.033 13.233
5 Ksenia Klimenko Surgut 13.500 12.800 13.150
6 Varvara Zubova Moscow 13.200 12.900 13.050
7 Anastasia Agafonova Vladimir 13.300 12.666 12.983
8 Polina Ternisova Ekaterinburg 13.100 12.533 12.817

Junior MS Bars Final Results

Rank Athlete City Total
1 Ksenia Klimenko Surgut 13.900
2 Viktoria Gorbatova Yaroslavl 13.800
3 Anastasia Agafonova Vladimir 13.000
4 Valeria Saifulina St Petersburg 12.666
5 Varvara Zubova Moscow 12.433
6 Anna Subbotina Vladimir 12.100
7 Aleksandra Shekoldina Surgut 11.366
8 Vlada Kotlyarova Voronezh 11.000

Junior MS Beam Final Results

Rank Athlete City Total
1 Ksenia Klimenko Surgut 14.200
2 Anastasia Agafonova Vladimir 13.766
3 Viktoria Gorbatova Yaroslavl 13.700
4 Vlada Kotlyarova Voronezh 13.633
5 Valeria Saifulina St Petersburg 13.366
6 Taisia Borozdyko Bryansk 12.866
7 Tamara Konovalova Krasnodar 11.600
8 Tatiana Krutikova Voronezh 11.600

Junior MS Floor Final Results

Rank Athlete City Total
1 Daria Belousova Cheboksary 13.566
2 Varvara Zubova Moscow 13.400
3 Ksenia Klimenko Surgut 13.300
4 Anastasia Agafonova Vladimir 13.133
5 Sofia Yurtaykina Rostov-on-Don 13.033
6 Anna Subbotina Vladimir 12.400
7 Anastasia Yakovleva Cheboksary 12.200
8 Polina Novikova Zelenodolsk 11.866

Junior MS All-Around Qualification Results

Rank Athlete City VT UB BB FX AA
1 Ksenia Klimenko Surgut 13.600 13.700 13.500 13.666 54.466
2 Anastasia Agafonova Vladimir 13.266 13.966 13.630 13.266 54.128
3 Varvara Zubova Moscow 13.300 12.766 13.070 13.766 52.902
4 Valeria Saifulina St Petersburg 13.900 13.500 13.370 11.966 52.736
5 Daria Belousova Cheboksary 13.733 11.700 12.570 13.633 51.636
6 Vlada Kotlyarova Voronezh 12.600 12.466 13.670 12.233 50.969
7 Ksenia Kamkova Ekaterinburg 13.600 12.266 12.270 12.533 50.669
8 Alina Stepanova Veliky Novgorod 13.366 11.966 12.630 12.333 50.295
9 Ekaterina Mitrofanova St Petersburg 12.800 12.133 12.700 12.500 50.133
10 Taisia Borozdyko Bryansk 12.800 11.800 13.400 11.533 49.533
11 Tatiana Krutikova Voronezh 12.300 11.900 13.130 12.133 49.463
12 Tamara Konovalova Krasnodar 12.600 10.966 13.070 12.500 49.136
13 Khristina Osokina Gatchina 12.933 12.133 10.900 12.566 48.532
14 Anna Subbotina Vladimir 13.333 12.533 9.770 12.866 48.502
15 Elizaveta Serova Moscow 12.200 12.100 11.870 12.166 48.336
16 Alexandra Yudina Tula 13.400 10.800 11.530 12.500 48.230
17 Alexandra Kalkutina St Petersburg 12.600 12.166 12.200 11.233 48.199
18 Sofia Yurtaykina Rostov-on-Don 12.333 10.733 11.800 13.100 47.966
19 Polina Ternisova Ekaterinburg 13.300 10.900 11.370 12.200 47.770
20 Olga Golub Veliky Novgorod 12.900 10.066 12.170 12.433 47.569
21 Anastasia Unzhakova Cheboksary 12.600 10.700 11.700 12.300 47.300
22 Anna Matveyeva Moscow 12.900 10.333 12.000 11.900 47.133
23 Polina Novikova Zelenodolsk 12.400 10.766 11.300 12.633 47.099
24 Darina Goldinova Voronezh 12.400 10.666 12.470 10.966 46.502
25 Anastasia Yakovleva Cheboksary 12.600 10.833 10.200 12.800 46.433
26 Tatiana Deyeva Seversk 12.500 11.000 11.130 11.766 46.396
27 Anastasia Laricheva Syzran 12.400 10.500 10.900 12.066 45.866
28 Daria Nazarova Syzran 13.300 10.800 9.270 12.400 45.770
29 Valeria Pisarkova Leninsk-Kuznetsky 12.700 9.400 11.230 12.300 45.630
30 Arina Ishchuk Barnaul 12.533 10.100 11.270 11.633 45.536
31 Elizaveta Krysina Zelenodolsk 13.200 10.300 9.770 11.966 45.236
32 Alyona Belomoyeva St Petersburg 11.866 10.266 10.770 11.966 44.868
33 Karina Khasbieva Ufa 12.800 10.133 10.430 11.466 44.829
34 Kamilla Rasskazova Rostov-on-Don 12.000 9.300 10.770 12.500 44.570
35 Ekaterina Soloviy Ufa 12.400 10.600 9.630 11.900 44.530
36 Anastasia Nasritdinova Sterlitamak 12.200 10.500 9.470 12.133 44.303
Daria Klimenko Krasnodar 11.900 9.000 11.370 12.033 44.303
38 Elizaveta Volodina Penza 11.700 10.633 9.570 12.366 44.269
39 Alina Zakharchuk Slavyansk-on-Kuban 12.000 9.400 10.170 12.400 43.970
40 Ekaterina Elivanova Armavir 11.800 9.266 9.730 12.533 43.329
41 Tatiana Rust Vladimir 11.700 9.800 10.570 10.633 42.703
42 Yulia Khrenova Vladimir 12.266 8.900 10.130 11.366 42.662
43 Alina Mironova Chelyabinsk 11.834 9.233 11.230 10.233 42.530
44 Elvira Bushueva Blagoveshchensk 11.066 9.600 10.600 11.200 42.466
45 Stella Shvetsova Rostov-on-Don 11.200 9.333 10.630 10.633 41.796
Disana Kudayeva Nalchik 13.000 8.300 11.030 9.466 41.796
47 Alina Kalita Samara 12.000 8.100 10.330 11.033 41.463
48 Sofia Babakhova Rostov-on-Don 12.233 10.400 7.430 11.300 41.363
49 Irina Kashina Nizhny Tagil 12.200 —— 10.130 10.866 33.196
50 Viktoria Gorbatova Yaroslavl —— 14.300 13.670 —— 27.970
51 Aleksandra Shekoldina Surgut —— 12.333 12.670 —— 25.003
52 Elizaveta Kurokhtina Tula —— 11.266 8.830 —— 20.096

Junior KMS All-Around Final Results

Rank Athlete City Day 1 Day 2 Total
1 Olga Astafyeva Malakhovka 52.929 51.635 104.564
2 Irina Komnova Tula 51.996 52.429 104.425
3 Elena Gerasimova Cheboksary 51.336 52.598 103.934
4 Vladislava Urazova Rostov-on-Don 50.096 53.036 103.132
5 Yana Vorona Vornezh 48.902 52.162 101.064
6 Arina Strukova Kogalym 50.669 48.700 99.369
7 Rukhshona Azamova Moscow 49.865 48.069 97.934
8 Anastasia Ogorelysheva Yoshkar-Ola 48.836 47.300 96.136
9 Irina Oreshnikova St Petersburg 48.765 47.029 95.794
10 Anna Vetrova Biysk 48.102 47.570 95.672
11 Polina Golubovskaya St Petersburg 48.369 47.036 95.405
12 Sofia Shaydullina Votkinsk 48.066 47.299 95.365
13 Kristina Bondarenko Voronezh 47.902 47.130 95.032
14 Daria Bazhenova Penza 47.403 47.533 94.936
15 Polina Gorshkova Vladimir 47.170 46.433 93.603
16 Anna Matveyenko Leninsk-Kuznetsky 47.930 45.536 93.466
17 Ekaterina Pisarevskaya Nizhny Tagil 47.003 45.869 92.872
18 Anastasia Kureyeva St Petersburg 47.299 45.370 92.669
19 Alina Shklokova Velinsky Novgorod 46.969 45.532 92.501
20 Olga Kudryashova Moscow 47.029 45.162 92.191
21 Natalia Fedorova Cheboksary 46.230 45.763 91.993
22 Maria Semyanova Armavir 46.833 45.132 91.965
23 Kristina Kazan Severodvinsk 46.302 45.629 91.931
24 Maya Almazova Rostov-on-Don 46.302 44.763 91.065

Junior KMS Vault Final Results

Rank Athlete City VT 1 VT 2 Total
1 Vladislava Urazova Rostov-on-Don 13.900 13.700 13.800
2 Alina Shklokova Velinsky Novgorod 13.433 13.200 13.317
3 Olga Astafyeva Malakhovka 13.400 13.233 13.317
4 Yana Vorona Voronezh 13.066 13.466 13.266
5 Arina Strukova Kogalym 13.333 13.066 13.200
6 Polina Golubovskaya St Petersburg 13.200 12.466 12.833
7 Sofia Shaydullina Votkinsk 13.100 12.566 12.833
8 Elena Gerasimova Cheboksary 12.733 12.633 12.683

Junior KMS Bars Final Results

Rank Athlete City Total
1 Irina Komnova Tula 13.266
2 Olga Astafyeva Malakhovka 13.100
3 Arina Strukova Kogalym 12.900
4 Polina Gorshkova Vladimir 12.466
5 Anastasia Ogorelysheva Yoshkar-Ola 11.866
6 Anna Vetrova Biysk 11.700
7 Polina Kozhurova Tula 11.366
8 Rukhshona Azamova Moscow 10.100

Junior KMS Beam Final Results

Rank Athlete City Total
1 Elena Gerasimova Cheboksary 13.633
2 Olga Astafyeva Malakhovka 13.500
3 Irina Komnova Tula 12.333
4 Polina Golubovskaya St Petersburg 12.133
5 Rukhshona Azamova Moscow 12.033
6 Irina Oreshnikova St Petersburg 11.733
7 Yana Vorona Voronezh 11.700
8 Kristina Kazan Severodvinsk 11.300

Junior KMS Floor Final Results

Rank Athlete City Total
1 Irina Komnova Tula 13.500
2 Olga Astafyeva Malakhovka 13.233
3 Elena Gerasimova Cheboksary 13.133
4 Vladislava Urazova Rostov-on-Don 13.066
5 Anastasia Kureyeva St Petersburg 12.400
6 Anastasia Ogorelysheva Yoshkar-Ola 12.366
7 Polina Golubovskaya St Petersburg 12.333
8 Arina Strukova Kogalym 11.633

Junior KMS All-Around Qualification Results

Rank Athlete City VT UB BB FX AA
1 Olga Astafyeva Malakhovka 13.033 13.766 12.930 13.200 52.929
2 Irina Komnova Tula 13.066 13.100 12.430 13.400 51.996
3 Elena Gerasimova Cheboksary 12.900 11.666 13.670 13.100 51.336
4 Arina Strukova Kogalym 13.533 12.933 11.170 13.033 50.669
5 Vladislava Urazova Rostov-on-Don 13.966 11.400 12.130 12.600 50.096
6 Rukhshona Azamova Moscow 12.766 11.866 13.000 12.233 49.865
7 Yana Vorona Voronezh 12.966 11.100 12.270 12.566 48.902
8 Anastasia Ogorelysheva Yoshkar-Ola 12.366 12.000 11.770 12.700 48.836
9 Irina Oreshnikova St Petersburg 12.333 11.166 13.200 12.066 48.765
10 Polina Golubovskaya St Petersburg 13.200 9.866 12.670 12.633 48.369
11 Anna Vetrova Biysk 12.400 12.066 11.770 11.866 48.102
12 Sofia Shaydullina Votkinsk 13.433 11.700 11.900 11.033 48.066
13 Anna Matveyenko Leninsk-Kuznetsky 12.700 11.200 11.730 12.300 47.930
14 Kristina Bondarenko Voronezh 12.166 11.533 12.170 12.033 47.902
15 Daria Bazhenova Penza 12.333 11.000 11.670 12.400 47.403
16 Anastasia Kureyeva St Petersburg 12.533 11.200 11.000 12.566 47.299
17 Polina Gorshkova Vladimir 12.300 12.700 10.370 11.800 47.170
18 Olga Kudryashova Moscow 12.633 11.033 11.430 11.933 47.029
19 Ekaterina Pisarevskaya Nizhny Tagil 12.600 10.900 11.170 12.333 47.003
20 Alina Shklokova Veliky Novgorod 13.666 10.500 10.370 12.433 46.969
21 Maria Semyanova Armavir 12.733 10.000 12.200 11.900 46.833
22 Maya Almazova Rostov-on-Don 12.100 10.666 11.570 11.966 46.302
Kristina Kazan Severodvinsk 12.100 9.866 12.270 12.066 46.302
24 Natalia Fedorova Cheboksary 12.800 10.100 11.630 11.700 46.230
Polina Kozhurova Tula 12.000 11.900 11.130 11.200 46.230
26 Anna Rumyantseva Smolensk 11.700 10.300 11.770 12.433 46.203
27 Sofia Kornikh Krasnodar 12.300 9.600 11.930 12.233 46.063
28 Alexandra Zabolueva Moscow 12.366 10.900 10.330 12.366 45.962
29 Svetlana Dultsova Krasnodar 12.300 9.533 12.070 11.800 45.703
30 Daria Timofeyeva Sterlitamak 12.200 10.533 11.070 11.533 45.336
31 Daria Korobeynikova Yoshkar-Ola 12.700 10.500 9.970 12.033 45.203
32 Angelina Larionova Ufa 11.833 11.100 10.800 11.066 44.799
33 Veronika Gubina Ulyanovsk 11.866 9.966 10.670 12.266 44.768
34 Veronika Podgornova Rostov-on-Don 11.933 8.900 11.500 12.100 44.433
35 Anastasia Babich Voronezh 11.800 11.300 10.830 10.500 44.430
36 Arina Zaloga Slavyansk-on-Kuban 11.600 9.300 11.500 11.700 44.100
37 Valeria Romanova Novosibirsk 12.600 10.166 10.000 11.066 43.832
38 Maria Tolstobrova Dzerzhinsk 11.933 9.300 11.300 11.033 43.566
39 Melek Sak Kazan 12.600 10.766 10.200 9.933 43.499
40 Valeria Panushkina Ekaterinburg 12.200 9.800 11.770 9.466 43.236
41 Alyona Chichkova Samara 12.300 9.066 11.770 9.933 43.069
42 Alina Artemyeva Tomsk 11.900 8.300 10.870 11.566 42.636
43 Diana Bobkova Samara 11.733 7.400 11.500 11.600 42.233
44 Diana Glukhova Samara 11.300 9.400 10.400 10.766 41.866
45 Maria Bogdanova Ekaterinburg 12.300 8.833 10.670 9.733 41.536
46 Yulia Grigoryeva Chelyabinsk 11.500 7.933 11.600 10.433 41.466
47 Daria Vershinina Vladimir 10.800 10.233 8.330 10.233 39.596
48 Maria Zakirova Chelyabinsk 12.166 6.600 9.470 11.133 39.369
49 Olga Anufrieva Ufa 11.400 6.900 10.830 9.633 38.763
50 Anastasia Artemyeva Vladimir 12.033 7.500 8.630 10.500 38.663
51 Anna Tureyeva Tula 11.766 7.200 9.670 9.900 38.536

Team Final Results

Rank City VT UB BB FX AA
1 St Petersburg (Polina Golubovskaya, Alexandra Kalkutina, Anastasia Kureyeva, Ekaterina Mitrofanova, Irina Oreshnikova, Valeria Saifulina) 65.033 60.165 64.140 61.731 251.069
2 Moscow (Rukhshona Azamova, Olga Kudryashova, Anna Matveyeva, Elizaveta Serova, Alexandra Zabolueva, Varvara Zubova) 63.965 58.665 61.370 62.464 246.464
3 Voronezh Oblast (Anastasia Babich, Kristina Bondarenko, Darina Goldinova, Vlada Kotlyarova, Tatiana Krutikova, Yana Vorona) 62.432 58.299 63.710 59.931 244.372
4 Chuvash Republic (Daria Belousova, Natalia Fedorova, Elena Gerasimova, Anastasia Unzhakova, Anastasia Yakovleva) 64.633 54.999 59.770 63.533 242.935
5 Vladimir Oblast (Anastasia Agafonova, Anastasia Artemyeva, Polina Gorshkova, Tatiana Rust, Anna Subbotina, Daria Vershinina) 62.632 59.232 52.970 59.065 233.899
6 Rostov Oblast (Maya Almazova, Sofia Babakhova, Veronika Podgornova, Stella Shvetsova, Vladislava Urazova, Sofia Yurtaykina) 62.565 52.532 57.630 61.066 233.793
7 Krasnodar Krai (Svetlana Dultsova, Daria Klimenko, Tamara Konovalova, Sofia Kornikh, Maria Semyanova, Alina Zakharchuk) 61.933 49.499 60.640 61.066 233.138
8 Sverdlovsk Oblast (Maria Bogdanova, Ksenia Kamkova, Irina Kashina, Valeria Panushkina, Ekaterina Pisarevskaya, Polina Ternisova) 64.000 52.699 57.250 57.665 231.614
9 Bashkortostan (Olga Anufrieva, Karina Khasbieva, Angelina Larionova, Anastasia Nasritdinova, Ekaterina Soloviy, Daria Timofeyeva) 61.433 52.866 52.760 58.098 225.157
10 Samara Oblast (Diana Bobkova, Alyona Chichkova, Diana Glukhova, Alina Kalita, Anastasia Laricheva, Daria Nazarova) 61.733 47.866 54.900 57.865 222.364
11 Tula Oblast (Irina Komnova, Polina Kozhurova, Elizaveta Kurokhtina, Anna Tureyeva, Alexandra Yudina) 50.232 54.266 53.590 47.000 205.088
Advertisements

6 thoughts on “2017 Russian Junior Championships Results

  1. Is there anyone in these groups who could be a potential candidate for senior competition the next quad? From these scores (especially the older kids) it doesn’t look like there is another Eremina, Melnikova, Iliankova coming up.. Seems like Russia is gonna rely on Komova, Mustafina, Paseka, Seda lots, too.

    Like

    • Klimenko has a lot of potential, and she turns senior in 2003. Klimenko has all the qualities to be great, now she just needs the finesse. Simakova is a promising 02 baby that was on the Junior euros team last year, but we haven’t seen her since the Woga Classic this year, so there’s no knowing what happened with her. Zubova is actually an extremely exciting prospect. She turns senior next year, and she has an amazing beam set (last year she hit a 14.766 at the Voronezh cup-with wobbles) and actually a pretty decent floor set that could realistically push her into the high 13s and 14s in the next year. I will agree with you that the current juniors aren’t quite as great as Iliankova, Eremina and Perebinosova (what’s up with her?) are, regardless the ones who turned senior in the buildup to rio, they still have some pretty decent kids coming through the ranks.

      Like

  2. Pingback: Dubnové ohlédnutí: juniorské mistrovství Ruska | Svět sportovní gymnastiky

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s