2019 Asian Championships Results

The 2019 Asian Championships were held from June 19 through June 22 in Ulaanbaatar, Mongolia.

All-Around Results

Rank Athlete Nation VT UB BB FX AA
1 Zhou Ruiyu China 13.400 14.400 12.550 13.050 53.400
2 Lu Yufei China 13.450 14.350 12.700 12.650 53.150
Liu Jieyu China 13.200 13.850 12.050 13.550 52.650
3 Natsumi Hanashima Japan 13.200 13.000 12.250 12.850 51.300
4 Ham Mi-ju South Korea 13.550 12.200 12.200 12.600 50.550
5 Ayumi Niiyama Japan 14.050 12.250 11.400 12.750 50.450
6 Lee Eun-ju South Korea 11.950 13.000 12.750 12.700 50.400
7 Ting Hua-Tien Chinese Taipei 12.950 12.300 12.250 12.700 50.200
Ayaka Sakaguchi Japan 13.750 11.900 11.950 12.200 49.800
Kim Yeon-gi South Korea 12.950 12.500 11.500 11.600 48.550
8 Fang Ko-Ching Chinese Taipei 13.500 11.950 10.200 12.200 47.850
Mai Liu Hsian-Han Chinese Taipei 12.750 10.850 11.150 13.000 47.750
9 Tan Ing Yueh Malaysia 13.150 11.450 10.100 12.150 46.850
10 Do Thi Van Anh Vietnam 13.050 10.900 10.900 11.800 46.650
11 Farah Ann Abdul Hadi Malaysia 13.300 9.500 11.700 12.100 46.600
Tracie Ang Malaysia 12.100 12.250 9.350 12.800 46.500
12 Tienna Nguyen Vietnam 13.100 10.100 10.250 12.400 45.850
13 Pranati Nayak India 13.350 9.650 11.050 11.300 45.350
14 Diana Bakhtiyarova Uzbekistan 12.400 11.000 10.600 11.300 45.300
Park Du-na South Korea 13.000 9.200 11.600 11.400 45.200
Tran Doan Quynh Nam Vietnam 13.000 10.050 10.350 11.800 45.200
15 Muattarkhon Abdurakhmonova Uzbekistan 12.300 8.700 10.950 11.750 43.700
Ominakhon Khalilova Uzbekistan 12.000 9.350 10.100 12.200 43.650
Indira Ulmasova Uzbekistan 13.000 10.300 8.250 11.600 43.150
16 Amalia Fauziah Nubuwah Indonesia 12.500 10.300 8.450 11.800 43.050
17 Pranati Das India 12.100 10.150 8.800 11.950 43.000
18 Trithalia Indonesia 11.900 9.550 9.600 11.850 42.900
Shraddha Talekar India 12.000 9.050 10.450 11.350 42.850
19 Aida Bauyrzhanova Kazakhstan 12.000 7.950 11.750 10.650 42.350
20 Arailym Meiram Kazakhstan 12.000 9.500 9.200 11.550 42.250
Lai Pin-Ju Chinese Taipei 13.250 —— 12.650 12.250 38.150
21 Mya Wilson Philippines 11.250 5.200 9.450 11.800 37.700
Zhao Shiting China —— 11.900 12.400 13.000 37.300
Papiya Das India 12.050 7.250 7.750 9.300 36.350
Truong Khanh Van Vietnam 11.450 —— 9.500 12.050 33.000
22 Munkhsaikhan Burenbaatar Mongolia 12.400 8.850 8.800 1.850 31.900
Chloe Gatlabayan Philippines —— 7.300 9.850 9.500 26.650
Marin Mune Japan 13.650 —— —— 12.750 26.400
Arisa Sano Japan —— 12.800 12.500 —— 25.300
Nur Azira Aziri Malaysia 12.000 —— —— 12.100 24.100
Rachel Yeoh Li Wen Malaysia —— 11.950 10.650 —— 22.600
Tan Sze En Singapore —— —— 10.500 11.900 22.400
Thidaporn Khanthara Thailand 11.900 —— 8.400 11.450 19.850
Mariana Hermoso Philippines 11.900 —— 9.900 9.200 19.100
Kanyanat Boontoeng Thailand 10.750 8.350 —— —— 19.100
Sasiwimon Mueangphuan Thailand —— 7.300 9.200 —— 16.500
Yu Linmin China 14.350 —— —— —— 14.350
Elizabeth Chan Tsz Sum Hong Kong 13.100 —— —— —— 13.100
Ng Yan Yin Hong Kong —— —— 11.850 —— 11.850
Lai Chin Chinese Taipei —— 11.450 —— —— 11.450
Shayne Tan Singapore —— —— 9.750 —— 9.750
Tazsa Miranda Devira Indonesia 0.000 6.250 —— —— 6.250

Vault Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total Average
1 Yu Linmin China 5.4 8.800 14.200 14.350
6.0 8.500 14.500
2 Ayaka Sakaguchi Japan 5.4 8.467 13.867 13.584
4.8 8.500 13.300
3 Pranati Nayak India 4.8 8.600 13.400 13.384
4.8 8.567 13.367
4 Ham Mi-ju South Korea 4.6 8.767 13.367 13.184
4.6 8.500 -0.1 13.000
5 Tan Ing Yueh Malaysia 4.6 8.600 13.200 13.134
4.6 8.467 13.067
6 Fang Ko-Ching Chinese Taipei 4.6 8.800 13.400 13.050
4.2 8.500 12.700
7 Do Thi Van Anh Vietnam 4.6 8.533 -0.1 13.033 12.900
4.6 8.267 -0.1 12.767
8 Tran Doan Quynh Nam Vietnam 4.6 8.500 13.100 12.234
4.0 7.467 -0.1 11.367

Bars Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Lu Yufei China 6.1 8.167 14.267
2 Zhou Ruiyu China 6.0 7.700 13.700
3 Lee Eun-ju South Korea 5.2 7.667 12.867
4 Natsumi Hanashima Japan 4.4 8.433 12.833
5 Kim Yeon-gi South Korea 4.7 7.867 12.567
6 Ting Hua-Tien Chinese Taipei 3.9 6.800 10.700
7 Arisa Sano Japan 5.0 5.400 10.400
8 Tracie Ang Malaysia 3.4 6.633 10.033

Beam Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Ting Hua-Tien Chinese Taipei 5.5 7.733 13.233
2 Lee Eun-ju South Korea 4.8 8.233 13.033
3 Zhou Ruiyu China 5.1 7.900 13.000
4 Natsumi Hanashima Japan 4.9 7.900 12.800
5 Arisa Sano Japan 5.0 7.733 12.733
6 Lu Yufei China 4.6 8.100 12.700
7 Ham Mi-ju South Korea 4.7 7.433 12.133
8 Lai Pin-Ju Chinese Taipei 5.1 6.700 11.800

Floor Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Natsumi Hanashima Japan 5.0 8.200 13.200
2 Lee Eun-ju South Korea 5.0 8.167 13.167
3 Liu Jieyu China 5.1 8.033 13.133
4 Ayumi Niiyama Japan 5.1 7.933 13.033
5 Zhou Ruiyu China 4.7 8.100 12.800
6 Tracie Ang Malaysia 4.5 8.267 12.767
7 Ting Hua-Tien Chinese Taipei 4.6 7.933 12.533
8 Mai Liu Hsian-Han Chinese Taipei 4.8 7.133 11.933

Team Results

Rank Nation VT UB BB FX Total
1 CHINA (Liu Jieyu, Lu Yufei, Yu Linmin, Zhao Shiting, Zhou Ruiyu) 41.200 42.600 37.650 39.600 161.050
2 JAPAN (Natsumi Hanashima, Marin Mune, Ayumi Niiyama, Ayaka Sakaguchi, Arisa Sano) 41.450 38.050 36.700 38.350 154.550
3 SOUTH KOREA (Ham Mi-ju, Kim Yeon-gi, Lee Eun-ju, Park Du-na) 37.700 36.550 36.550 36.900 150.650
4 CHINESE TAIPEI (Fang Ko-Ching, Lai Chin, Lai Pin-Ju, Mai Liu Hsian-Han, Ting Hua-Tien) 39.700 35.700 36.050 37.950 149.400
5 MALAYSIA (Farah Ann Abdul Hadi, Tracie Ang, Nur Azira Aziri, Tan Ing Yueh, Rachel Yeoh Li Wen) 38.550 35.650 32.450 37.050 143.700
6 VIETNAM (Do Thi Van Anh, Tienna Nguyen, Tran Doan Quynh Nam, Truong Khanh Van) 39.150 31.050 31.500 36.250 137.950
7 UZBEKISTAN (Muattarkhon Abdurakhmonova, Diana Bakhtiyarova, Ominakhon Khalilova, Indira Ulmasova) 37.700 30.650 31.650 35.550 135.550
8 INDIA (Papiya Das, Pranati Das, Pranati Nayak, Shraddha Talekar) 37.500 28.850 30.300 34.600 131.250

Vault Qualification Results

Rank Athlete Nation D E ND Total Average
1 Yu Linmin China 5.4 8.950 14.350 14.500
6.0 8.650 14.650
2 Ayaka Sakaguchi Japan 5.4 8.350 13.750 13.525
4.8 8.500 13.300
3 Ham Mi-ju South Korea 4.6 8.950 13.550 13.350
4.6 8.550 13.150
4 Fang Ko-Ching Chinese Taipei 4.6 8.900 13.500 13.150
4.2 8.600 12.800
5 Tan Ing Yueh Malaysia 4.6 8.550 13.150 13.150
4.6 8.550 13.150
6 Pranati Nayak India 4.8 8.550 13.350 13.075
4.8 8.300 -0.3 12.800
7 Do Thi Van Anh Vietnam 4.6 8.550 -0.1 13.050 13.025
4.6 8.400 13.000
8 Tran Doan Quynh Nam Vietnam 4.6 8.400 13.000 12.875
4.2 8.550 12.750
9 Indira Ulmasova Uzbekistan 4.6 8.400 13.000 12.800
4.2 8.400 12.600
10 Lai Pin-Ju Chinese Taipei 4.6 8.650 13.250 12.675
3.7 8.400 12.100
11 Elizabeth Chan Tsz Sum Hong Kong 4.6 8.500 13.100 12.625
3.7 8.450 12.150
12 Ting Hua-Tien Chinese Taipei 4.6 8.450 -0.1 12.950 12.525
3.7 8.400 12.100
13 Amalia Fauziah Nubuwah Indonesia 4.0 8.500 12.500 12.250
3.7 8.300 12.000
14 Diana Bakhtiyarova Uzbekistan 4.0 8.400 12.400 12.225
3.7 8.350 12.050
15 Muattarkhon Abdurakhmonova Uzbekistan 4.0 8.300 12.300 12.225
3.7 8.450 12.150
16 Munkhsaikhan Burenbaatar Mongolia 4.0 8.400 12.400 12.050
3.3 8.400 11.700
17 Mya Wilson Philippines 4.1 7.250 -0.1 11.250 11.875
4.0 8.500 12.500
18 Mariana Hermoso Philippines 3.5 8.400 11.900 11.800
3.5 8.200 11.700
19 Ominakhon Khalilova Uzbekistan 3.7 8.300 12.000 11.675
4.0 7.350 11.350
20 Thidaporn Khanthara Thailand 3.7 8.200 11.900 11.475
4.0 7.350 -0.3 11.050
21 Tazsa Miranda Devira Indonesia 0.0 0.000 -0.3 0.000 5.875
3.7 8.050 11.750
Kanyanat Boontoeng Thailand 3.5 7.250 10.750 DNF
DNS DNS DNS

Bars Qualification Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Zhou Ruiyu China 6.2 8.200 14.400
2 Lu Yufei China 6.1 8.250 14.350
3 Liu Jieyu China 5.6 8.250 13.850
4 Natsumi Hanashima Japan 4.5 8.500 13.000
5 Lee Eun-ju South Korea 4.9 8.100 13.000
6 Arisa Sano Japan 5.2 7.600 12.800
7 Kim Yeon-gi South Korea 4.7 7.800 12.500
8 Ting Hua-Tien Chinese Taipei 4.0 8.300 12.300
9 Tracie Ang Malaysia 4.2 8.050 12.250
10 Ayumi Niiyama Japan 4.3 7.950 12.250
11 Ham Mi-ju South Korea 4.7 7.500 12.200
12 Fang Ko-Ching Chinese Taipei 4.1 7.850 11.950
13 Rachel Yeoh Li Wen Malaysia 4.5 7.450 11.950
14 Zhao Shiting China 4.4 7.500 11.900
15 Ayaka Sakaguchi Japan 4.5 7.400 11.900
16 Lai Chin Chinese Taipei 4.1 7.350 11.450
17 Tan Ing Yueh Malaysia 4.7 6.750 11.450
18 Diana Bakhtiyarova Uzbekistan 4.3 6.700 11.000
19 Do Thi Van Anh Vietnam 4.2 6.700 10.900
20 Mai Liu Hsian-Han Chinese Taipei 4.1 6.750 10.850
21 Amalia Fauziah Nubuwah Indonesia 2.5 7.800 10.300
22 Indira Ulmasova Uzbekistan 3.4 6.900 10.300
23 Pranati Das India 3.4 6.750 10.150
24 Tienna Nguyen Vietnam 3.7 6.400 10.100
25 Tran Doan Quynh Nam Vietnam 3.7 6.350 10.050
26 Pranati Nayak India 4.0 5.650 9.650
27 Trithalia Indonesia 3.5 6.050 9.550
28 Arailym Meiram Kazakhstan 4.2 5.300 9.500
29 Farah Ann Abdul Hadi Malaysia 5.1 4.400 9.500
30 Ominakhon Khalilova Uzbekistan 3.5 5.850 9.350
31 Park Du-na South Korea 4.2 5.000 9.200
32 Shraddha Talekar India 3.6 5.450 9.050
33 Munkhsaikhan Burenbaatar Mongolia 2.8 6.050 8.850
34 Muattarkhon Abdurakhmonova Uzbekistan 2.8 5.900 8.700
35 Kanyanat Boontoeng Thailand 2.5 5.850 8.350
36 Aida Bauyrzhanova Kazakhstan 3.5 4.450 7.950
37 Sasiwimon Mueangphuan Thailand 2.5 4.800 7.300
38 Papiya Das India 1.4 5.850 7.250
39 Chloe Gatlabayan Philippines 1.5 5.000 6.500
40 Tazsa Miranda Devira Indonesia 2.9 3.350 6.250
41 Mya Wilson Philippines 2.2 3.300 -0.3 5.200

Beam Qualification Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Lee Eun-ju South Korea 4.9 7.850 12.750
2 Lu Yufei China 4.8 7.900 12.700
3 Lai Pin-Ju Chinese Taipei 5.4 7.250 12.650
4 Zhou Ruiyu China 5.1 7.450 12.550
5 Arisa Sano Japan 5.0 7.500 12.500
6 Zhao Shiting China 5.2 7.200 12.400
7 Natsumi Hanashima Japan 4.7 7.550 12.250
8 Ting Hua-Tien Chinese Taipei 5.4 6.850 12.250
9 Ham Mi-ju South Korea 4.9 7.300 12.200
10 Liu Jieyu China 5.3 6.750 12.050
11 Ayaka Sakaguchi Japan 5.2 6.750 11.950
12 Ng Yan Yin Hong Kong 4.6 7.250 11.850
13 Aida Bauyrzhanova Kazakhstan 4.9 6.850 11.750
14 Farah Ann Abdul Hadi Malaysia 4.6 7.100 11.700
15 Park Du-na South Korea 4.7 6.900 11.600
16 Kim Yeon-gi South Korea 5.0 6.500 11.500
17 Ayumi Niiyama Japan 4.9 6.500 11.400
18 Mai Liu Hsian-Han Chinese Taipei 4.6 6.550 11.150
19 Pranati Nayak India 4.5 6.550 11.050
20 Muattarkhon Abdurakhmonova Uzbekistan 4.3 6.650 10.950
21 Do Thi Van Anh Vietnam 4.9 6.000 10.900
22 Rachel Yeoh Li Wen Malaysia 4.5 6.150 10.650
23 Diana Bakhtiyarova Uzbekistan 4.8 5.800 10.600
24 Tan Sze En Singapore 4.7 5.900 -0.1 10.500
25 Shraddha Talekar India 4.3 6.150 11.450
26 Tran Doan Quynh Nam Vietnam 5.0 5.250 10.250
27 Tienna Nguyen Vietnam 5.0 5.250 10.200
28 Fang Ko-Ching Chinese Taipei 4.8 5.400 10.200
29 Ominakhon Khalilova Uzbekistan 4.6 5.500 10.100
30 Tan Ing Yueh Malaysia 5.0 5.200 -0.1 10.100
31 Mariana Hermoso Philippines 4.1 5.800 9.900
32 Chloe Gatlabayan Philippines 3.7 6.150 9.850
33 Shayne Tan Singapore 4.9 4.950 -0.1 9.750
34 Trithalia Indonesia 4.4 5.200 9.600
35 Truong Khanh Van Vietnam 4.0 5.500 9.500
36 Mya Wilson Philippines 3.9 5.650 -0.1 9.450
37 Tracie Ang Malaysia 4.7 4.650 9.350
38 Arailym Meiram Kazakhstan 3.9 5.300 9.200
39 Sasiwimon Mueangphuan Thailand 3.9 5.300 9.200
40 Pranati Das India 3.3 5.500 8.800
Munkhsaikhan Burenbaatar Mongolia 3.3 5.500 8.800
42 Amalia Fauziah Nubuwah Indonesia 4.6 3.850 8.450
43 Thidaporn Khanthara Thailand 4.3 4.200 -0.1 8.400
44 Indira Ulmasova Uzbekistan 4.3 4.050 -0.1 8.250
45 Papiya Das India 3.8 3.950 7.750

Floor Qualification Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Liu Jieyu China 5.1 8.450 13.550
2 Zhou Ruiyu China 4.7 8.350 13.050
3 Zhao Shiting China 4.9 8.100 13.000
Mai Liu Hsian-Han Chinese Taipei 4.9 8.100 13.000
5 Natsumi Hanashima Japan 4.8 8.050 12.850
6 Tracie Ang Malaysia 4.7 8.100 12.800
7 Ayumi Niiyama Japan 4.8 7.950 12.750
8 Marin Mune Japan 4.9 7.850 12.750
9 Ting Hua-Tien Chinese Taipei 4.7 8.000 12.700
10 Lee Eun-ju South Korea 4.8 7.900 12.700
11 Lu Yufei China 4.6 6.050 12.650
12 Ham Mi-ju South Korea 4.7 7.900 12.600
13 Tienna Nguyen Vietnam 4.7 7.700 12.400
14 Lai Pin-Ju Chinese Taipei 4.5 7.850 -0.1 12.250
15 Fang Ko-Ching Chinese Taipei 4.5 7.800 -0.1 12.200
16 Ayaka Sakaguchi Japan 4.8 7.700 -0.3 12.200
17 Ominakhon Khalilova Uzbekistan 4.6 7.600 12.200
18 Tan Ing Yueh Malaysia 4.4 7.750 12.150
19 Nur Azira Aziri Malaysia 4.2 7.900 12.100
20 Farah Ann Abdul Hadi Malaysia 4.6 7.500 12.100
21 Truong Khanh Van Vietnam 4.4 7.650 12.050
22 Pranati Das India 4.4 7.550 11.950
23 Tan Sze En Singapore 4.5 7.500 -0.1 11.900
24 Trithalia Indonesia 4.2 7.750 -0.1 11.850
25 Amalia Fauziah Nubuwah Indonesia 4.1 7.700 11.800
Do Thi Van Anh Vietnam 4.1 7.700 11.800
27 Mya Wilson Philippines 4.2 7.600 11.800
28 Tran Doan Quynh Nam Vietnam 4.6 7.200 11.800
29 Muattarkhon Abdurakhmonova Uzbekistan 4.2 7.550 11.750
30 Indira Ulmasova Uzbekistan 4.3 7.300 11.600
31 Kim Yeon-gi South Korea 4.5 7.100 11.600
32 Arailym Meiram Kazakhstan 4.3 7.250 11.550
33 Thidaporn Khanthara Thailand 4.3 7.150 11.450
34 Park Du-na South Korea 4.2 7.300 -0.1 11.400
35 Shraddha Talekar India 4.1 7.250 11.350
36 Diana Bakhtiyarova Uzbekistan 4.3 7.000 11.300
37 Pranati Nayak India 4.5 6.800 11.300
38 Aida Bauyrzhanova Kazakhstan 4.5 6.450 -0.3 10.650
39 Chloe Gatlabayan Philippines 3.5 6.000 9.500
40 Papiya Das India 3.3 6.000 9.300
41 Mariana Hermoso Philippines 3.1 6.100 9.200
42 Munkhsaikhan Burenbaatar Mongolia 0.5 8.150 -6.8 1.850

2 thoughts on “2019 Asian Championships Results

  1. Pingback: Junio de 2019 en gimnasia artística: especial Mundiales júnior – Gimnastas.net

  2. Pingback: The Top Three Scores Registered, Per Apparatus, at the 2019 FIG World Challenge Cups – Gymnastics Cool Facts

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s