2020 Voronin Cup Men’s Results

The 2020 Voronin Cup was held from December 17 through December 20 in Penza, Russia.

Senior All-Around Results

Rank Athlete FX PH SR VT PB HB AA
1 Artur Davtyan
Armenia
13.600 14.000 14.166 14.400 13.500 13.233 82.899
2 Artem Pleshkin
Saransk
13.400 12.200 14.100 14.500 13.900 11.900 80.000
3 Viktor Britan
Zvenigorod
13.900 12.700 12.800 13.200 13.900 13.200 79.700
4 Oleg Stepko
Novosibirsk
13.500 13.300 13.066 12.200 14.300 12.500 78.866
5 Sergey Krivunets
Vladimir
13.500 12.800 12.633 14.100 12.766 12.433 78.232
6 William Katyn
Saransk
13.100 13.400 12.300 12.800 12.800 12.800 77.200
7 Ivan Sivkov
Kostroma
13.900 12.000 12.133 12.900 12.333 12.500 75.766
8 Ivan Tsvetkov
Kostroma
12.800 12.000 12.100 12.700 11.900 13.400 74.900
9 Armen Petrosyan
Armenia
13.200 11.800 12.400 13.200 11.800 11.400 73.800
10 Aleksey Usachev
Volzhsky
11.500 11.700 12.800 12.800 12.733 12.200 73.733
11 Zhavohir Mirzokulov
Moscow
12.500 10.900 11.233 13.100 12.566 12.733 73.032
12 Mahammadumar Mamadaliyev
Moscow
13.500 9.900 12.300 13.200 12.100 11.966 72.966
13 Nikita Andronov
Saransk
12.300 12.000 10.866 12.400 11.400 12.933 71.899
14 Alexey Lunev
Penza
11.800 10.600 13.100 12.800 10.600 12.566 71.466
15 Sergey Goglov
Penza
10.400 11.000 12.133 13.766 12.000 11.366 70.665
16 Arsen Ovsepyan
Moscow
12.500 9.400 11.600 12.000 10.933 12.500 68.933
17 Valentin Starikov
Syzran
11.100 —— 13.366 13.800 12.000 13.166 63.432
18 Denis Tovpinets
Saint Petersburg
10.800 11.700 3.966 13.000 11.733 11.366 62.565
19 Daniil Ivanov
Saint Petersburg
13.500 12.200 12.500 13.000 10.533 —— 61.733
20 Sergey Eltsov
Astrakhan
—— 14.000 —— —— 14.500 13.333 41.833
21 Konstantin Kuzovkov
Georgia
13.600 10.000 —— 13.700 —— —— 37.300
22 Ilya Lyubimov
Kazan
—— 11.400 —— —— 11.333 11.100 33.833
23 Oleg Stupkin
Penza
13.600 —— 14.300 —— —— —— 27.900
24 Ildar Yusakayev
Penza
—— 13.800 13.700 —— —— —— 27.500
25 Maksim Sinichkin
Kazan
—— 11.700 —— —— —— 13.200 24.900
26 Artem Kozlov
Penza
—— 10.400 —— 13.200 —— —— 23.600
27 Grigory Klimentiev
Petrozavodsk
—— —— 14.366 —— —— —— 14.366
28 Ilya Zaika
Vladimir
—— —— 14.166 —— —— —— 14.166
29 Maksim Khodykin
Smolensk
—— —— 13.966 —— —— —— 13.966
30 Vladislav Novokshonov
Vladimir
—— —— —— 13.800 —— —— 13.800
31 Ruslan Bardin
Penza
—— 13.200 —— —— —— —— 13.200

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Artur Davtyan Armenia 13.750
2 Oleg Stupkin Penza 13.600
3 Ivan Sivkov Kostroma 13.300
4 Armen Petrosyan Armenia 13.200
5 Viktor Britan Zvenigorod 12.500
6 Konstantin Kuzovkov Georgia 11.800

Senior Pommels Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Artur Davtyan Armenia 14.375
2 Wiliam Katyn Saransk 13.675
3 Oleg Stepko Novosibirsk 13.475
4 Ildar Yuskayev Penza 13.200
5 Armen Petrosyan Armenia 12.150
6 Sergey Eltsov Astrakhan 11.700

Senior Rings Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Oleg Stupkin Penza 14.225
2 Ilya Zaika Vladimir 14.075
3 Artur Davtyan Armenia 13.950
4 Grigory Klimentiev Petrozavodsk 13.875
5 Artem Pleshkin Saransk 13.200
6 Armen Petrosyan Armenia 11.750

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Team Average
1 Artur Davtyan Armenia 14.700
2 Aleksey Usachev Volzhsky 14.238
3 Vladislav Novokshonov Vladimir 14.175
4 Artem Pleshkin Saransk 14.100
5 Viktor Britan Zvenigorod 13.650
6 Armen Petrosyan Armenia 12.250

Senior P-Bars Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Oleg Stepko Novosibirsk 14.000
2 Viktor Britan Zvenigorod 13.800
3 Armen Petrosyan Armenia 11.375
4 Artem Pleshkin Saransk 13.650
5 Sergey Eltsov Astrakhan 13.600
6 Wiliam Katyn Saransk 12.725

Senior High Bar Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Sergey Eltsov Artsakhan 13.700
2 Maksim Sinichkin Kazan 13.525
3 Artur Davtyan Armenia 12.800
4 Viktor Britan Zvenigorod 13.100
5 Armen Petrosyan Armenia 12.600
6 Ivan Tsvetkov Kostroma 11.500

Junior All-Around Results

Rank Athlete FX PH SR VT PB HB AA
1 Artem Smetanin
Novosibirsk
13.000 12.300 12.200 13.200 12.466 12.533 75.699
2 Pavel Sirota
Moscow
12.100 11.400 12.000 12.700 12.366 12.600 73.166
3 Ivan Zavrichko
Moscow
12.900 12.400 11.766 14.000 9.800 11.833 72.699
4 Artur Sinichkin
Kazan
13.200 9.500 12.400 13.900 11.133 12.433 72.566
5 Valentin Beskhmelnitsin
Penza/Dzerzhinsk
12.400 11.700 12.800 13.100 11.200 10.200 71.400
6 Daniel Sharov
Nab. Chelny
12.300 11.900 11.566 11.300 12.000 12.200 71.266
7 Matvey Lanskov
Ulyanovsk
12.000 12.300 10.000 13.000 12.200 11.200 70.700
8 Dzhabrail Selimov
Penza
12.600 10.800 11.100 12.000 11.800 11.800 70.100
9 Dmitry Laryushkin
Astrakhan
11.900 11.400 11.900 11.800 10.366 11.900 69.266
10 Stepan Tishunin
Moscow
12.500 10.100 12.200 12.800 10.266 11.233 69.099
11 Dmitry Pokachalov
Izhevsk
11.600 10.000 11.033 13.300 12.600 9.700 68.233
12 Vadim Korshev
Saransk
12.500 9.900 10.900 11.900 11.633 10.900 67.733
13 Emil Kil
Moscow
11.700 9.700 9.700 13.700 12.133 8.700 65.633
14 Maksim Kuznetsov
Saransk
10.700 11.200 9.800 11.200 11.766 10.933 65.599
15 Andrey Shipulin
Dzerzhinsk
12.100 9.600 8.600 12.400 11.400 10.233 64.333
16 Konstantin Stepanov
Penza
10.000 9.500 10.900 11.400 10.866 10.366 63.032
17 Timofey Petrov
Dzerzhinsk
11.500 7.400 10.500 11.400 10.866 10.033 61.699
18 Nikita Morozov
Moscow
10.900 6.600 9.800 11.800 8.200 8.666 55.966
19 Gleb Vinogradov
Moscow
12.700 10.000 —— 12.800 9.100 10.333 54.933
20 Abu Saed Rafi
Bangladesh
10.400 7.300 8.633 12.200 9.933 5.266 53.732
21 Ranel Safiullin
Kazan
—— 11.200 12.033 —— 13.033 11.866 48.132
22 Evgeniy Lyazin
Penza
—— 12.600 10.900 12.800 —— —— 36.300
23 Vladislav Lukianov
Penza
—— 13.000 12.566 —— 10.300 —— 35.866
24 Vladislav Stolyarov
Penza
9.900 —— 9.600 12.800 —— —— 32.300
25 Pavel Pochivalov
Penza
12.900 —— —— 11.766 5.500 —— 30.166
26 Evgeny Pashkin
Penza/Ekaterinburg
—— —— 13.766 —— 11.700 —— 25.466
27 Ivan Skhurov
Penza
—— 10.700 —— 12.600 —— —— 23.300

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Ivan Zavrichko Moscow 13.100
2 Artem Smetanin Novosibirsk 12.950
3 Gleb Vinogradov Moscow 12.900
4 Artur Sinichkin Kazan 12.300
5 Pavel Pochvalov Penza 11.750
6 Dzhabrail Selimov Penza 11.700

Senior Pommels Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Ivan Zavrichko Moscow 12.875
2 Vladislav Lukianov Penza 12.600
3 Evgeniy Lyazin Penza 12.200
4 Artem Smetanin Novosibirsk 11.600
5 Valentin Beskhmelnitsin Penza/Dzerzhinsk 10.675
6 Matvey Lanskov Ulyanovsk 10.600

Senior Rings Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Evgeny Pashkin Penza/Ekaterinburg 12.750
2 Valentin Beskhmelnitsin Penza/Dzerzhinsk 12.700
3 Artem Smetanin Novosibirsk 12.650
4 Vladislav Lukianov Penza 12.500
5 Artur Sinichkin Kazan 12.375
6 Stepan Tishunin Moscow 12.000

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Team Average
1 Ivan Zavrichko Moscow 13.400
2 Artur Sinichkin Kazan 13.225
3 Dmitry Pokachalov Izhevsk 13.025
4 Emil Kil Moscow 12.975
5 Gleb Vinogradov Moscow 12.700
6 Stepan Tishunin Moscow 12.675

Junior P-Bars Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Ranel Saifullin Kazan 12.900
2 Artem Smetanin Novosibirsk 12.700
3 Matvey Lanskov Ulyanovsk 12.500
4 Dmitry Pokachalov Izhevsk 12.400
5 Pavel Sirota Moscow 10.875
6 Emil Kil Moscow 10.450

Junior High Bar Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Artem Smetanin Novosibirsk 12.600
2 Pavel Sirota Moscow 12.400
3 Ranel Safiullin Kazan 12.000
4 Artur Sinichkin Kazan 11.525
5 Daniel Sharov Nab. Chelny 11.100
6 Dmitry Laryushkin Astrakhan 11.025

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s