2020 Voronin Cup Results

The 2020 Voronin Cup was held from December 17 through December 20 in Penza, Russia.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Team VT UB BB FX AA
1 Maria Kharenkova Georgia 13.200 11.800 14.300 12.700 52.000
2 Kristina Kazan Saint Petersburg 12.800 12.100 12.200 12.900 50.000
3 Alyona Arkusha Saint Petersburg 13.300 11.300 12.300 11.200 48.100
4 Susanna Ovsepian Saint Petersburg 12.100 11.100 12.050 11.900 47.150
5 Uliana Kuznetsova Ulyanovsk 13.100 10.550 11.500 11.900 47.050
6 Daria Kovaleva Ulyanovsk 12.300 10.000 11.600 11.100 45.000
7 Daria Nazarova Syzran 12.500 10.300 10.800 11.100 44.700
8 Daria Bazhenova Penza 12.300 9.550 11.000 11.500 44.350
9 Adelia Sharipova Penza 12.000 8.900 9.800 9.600 40.300
10 Sofia Shaydullina Botkinsk 11.500 7.400 11.400 9.800 40.100
11 Valeria Metelkina Penza 11.700 7.800 9.300 10.500 39.300
12 Viktoria Kondrateva Penza 12.100 6.500 8.200 10.700 37.500
13 Angelina Simakova Moscow —— 13.850 14.100 —— 27.950
14 Vlada Kotlyarova Voronezh —— 11.450 13.500 —— 24.950
15 Uliana Perebinosova Moscow/Penza —— —— 12.500 —— 12.500

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Team Average
1 Alyona Arkusha Saint Petersburg 12.913
2 Uliana Kuznetsova Ulyanovsk 12.738
3 Maria Kharenkova Georgia 12.100
4 Daria Nazarova Syzran 12.725
5 Sofia Shaydullina Votkinsk 12.563

Senior Bars Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Angelina Simakova Moscow 14.375
2 Vlada Kotlyarova Voronezh 12.325
3 Maria Kharenkova Georgia 11.375
4 Kristina Kazan Saint Petersburg 12.300
5 Alyona Arkusha Saint Petersburg 11.575
6 Susanna Ovsepian Saint Petersburg 11.025

Senior Beam Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Maria Kharenkova Georgia 14.350
2 Angelina Simakova Moscow 13.875
3 Uliana Perebinosova Moscow/Penza 13.600
4 Kristina Kazan Saint Petersburg 12.600
5 Alyona Arkusha Saint Petersburg 12.400
6 Vlada Kotlyarova Voronezh 12.050

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Maria Kharenkova Georgia 13.400
2 Kristina Kazan Saint Petersburg 13.100
3 Susanna Ovsepian Saint Petersburg 12.225
4 Uliana Kuznetsova Ulyanovsk 12.000
5 Alyona Arkusha Saint Petersburg 11.400
6 Daria Bazhenova Penza 11.325

Junior All-Around Results

Rank Athlete Team VT UB BB FX AA
1 Diana Kustova Moscow 13.300 13.250 13.200 12.450 52.200
2 Leila Vasilieva Vladimir 13.800 14.100 12.000 12.100 52.000
3 Ksenia Blokhina Vladimir 12.700 12.400 12.800 12.900 50.800
4 Sabina Kaigulova Sterlitamak 12.100 12.700 12.600 13.100 50.500
5 Ursula Shakirova Kazan 13.500 11.100 12.300 12.800 49.700
6 Marina Malyukevich Vladimir 12.800 11.600 12.400 12.450 49.250
7 Daria Korochanskaya Voronezh 13.200 10.900 11.400 12.100 47.600
8 Ekaterina Tretyakova Rostov-on-Don 12.800 11.650 11.000 11.900 47.350
9 Anastasia Artamonova Samara 12.566 11.300 11.900 11.400 47.166
10 Maria Tretyakova Rostov-on-Don 12.000 11.250 10.800 12.800 46.850
11 Olga Borisova Ulyanovsk 12.450 10.050 11.600 11.500 45.600
12 Evgenia Pavshukova Saint Petersburg 12.100 9.600 11.650 12.200 45.550
13 Sofia Tryastsina Sterlitamak 12.100 10.050 10.700 12.350 45.200
14 Svetlana Seliverstova Saint Petersburg 12.100 10.100 11.550 11.300 45.050
15 Anna Kulikova Saransk 12.266 10.600 11.100 11.000 44.966
16 Valeria Kiseleva Moscow 13.250 7.500 11.600 12.500 44.850
17 Polina Aliyeva Moscow 12.400 9.600 10.400 11.900 44.300
Polina Petriakova Saint Petersburg 12.500 10.400 10.300 11.100 44.300
19 Kamilla Kasimova Kuznetsk 11.600 9.200 11.100 11.400 43.300
20 Amalia Zadvornaya Donetsk 12.300 8.500 11.300 10.700 42.800
21 Yuliya Khorosh Donetsk 12.600 9.300 9.000 11.400 42.300
22 Viktoria Suvorova Penza 11.966 8.350 10.600 10.400 41.316

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Team Average
1 Leila Vasilieva Vladimir 13.400
2 Ursula Shakirova Kazan 13.325
3 Diana Kustova Moscow 13.288
4 Daria Korochanskaya Voronezh 12.913
5 Valeria Kiseleva Moscow 12.850
6 Marina Malyukevich Vladimir 12.775

Junior Bars Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Diana Kustova Moscow 15.000
2 Leila Vasilieva Vladimir 14.250
3 Ekaterina Tretyakova Rostov-on-Don 12.600
4 Sabina Kaigulova Sterlitamak 12.125
5 Ksenia Blokhina Vladimir 11.900
6 Marina Malyukevich Vladimir 11.100

Junior Beam Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Diana Kustova Moscow 13.300
2 Ksenia Blokhina Vladimir 12.550
3 Marina Malyukevich Vladimir 12.545
4 Ursula Shakirova Kazan 12.000
5 Leila Vasilieva Vladimir 11.875
6 Sabina Kaigulova Sterlitamak 11.475

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Team Total
1 Sabina Kaigulova Sterlitamak 13.250
2 Maria Tretyakova Rostov-on-Don 13.175
3 Diana Kustova Moscow 13.075
4 Ksenia Blokhina Vladimir 12.825
5 Ursula Shakirova Kazan 12.325
6 Valeria Kiseleva Moscow 11.850

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s