2021 Belarusian Open Cup Results

The 2021 Belarusian Open Cup was held from March 15 through March 17 in Mogilev, Belarus.

All-Around Results

Rank Athlete City VT UB BB FX AA
1 Hanna Traukova Grodno 13.550 11.950 12.600 12.800 50.800
2 Anastasiya Alistratava Grodno 12.700 12.150 12.200 12.550 49.600
3 Darya Zhukovskaya Minsk 13.250 11.100 12.000 12.500 48.850
4 Juliya Lukhtan Grodno 12.200 11.700 12.250 11.850 48.000
5 Anastasiya Smantsar Borisov 12.750 9.100 13.300 12.700 47.850
6 Katsiaryna Smuraha Grodno 12.100 10.200 12.450 12.450 47.200
7 Eva Novrotskaya Minsk 12.550 10.100 12.500 11.650 46.800
8 Diyana Pilovets Pinsk 12.600 10.100 12.300 11.750 46.750
9 Yelizaveta Pulukchu Grodno 12.050 11.300 12.150 11.050 46.550
10 Anastasiya Ursu Baranavichy 12.800 8.700 12.200 12.250 45.950
11 Sofiya Slutskaya Minsk 12.200 10.150 10.200 11.650 44.200
12 Maryia Enina Gomel 12.200 10.200 10.350 11.050 43.800
13 Maryia Lira Grodno 11.650 10.200 10.600 11.200 43.650
14 Adelina Rylko Baranavichy 12.100 10.600 10.900 9.600 43.200
15 Yelizaveta Brunina Grodno 12.100 10.450 9.500 11.100 43.150
16 Maryia Maksimchik Grodno 11.150 11.250 10.650 10.050 43.100
17 Viktoriya Kablash Baranavichy 12.250 8.800 10.800 11.200 43.050
18 Aliaksandra Rymasheuskaya Vitebsk 11.800 9.500 10.400 11.350 43.050
19 Katsiaryna Yesis Minsk 12.300 9.000 10.700 10.100 42.100
20 Hanna Rymasheuskaya Vitebsk 12.150 8.550 9.600 11.100 41.400
21 Maryia Koreneva Gomel 10.700 8.150 11.750 10.000 40.600
22 Maryia Lapitskaya Minsk 12.600 8.550 8.700 10.700 40.550
23 Daryna Luzko Pinsk 11.800 7.850 10.050 10.650 40.350
24 Tatiana Biarozkina Bobruisk 12.250 7.850 9.900 10.100 40.100
25 Ilona Yanut Baranavichy 12.100 7.650 9.250 10.800 39.800
26 Viktoriya Shpakouskaya Pinsk 11.800 7.500 9.200 10.750 39.250
27 Darya Chyrko Minsk 10.300 6.700 9.600 10.400 37.000
28 Lidia Bratikova Gomel 11.300 6.500 9.050 10.000 36.850
29 Kseniya Chepikova Gomel 10.800 7.700 7.650 9.950 36.100
30 Palina Makarava Vitebsk 12.250 —— 10.750 10.750 33.750
31 Palina Siniakova Vitebsk 11.600 —— 9.900 10.050 31.550
32 Palina Shyshanau Minsk —— 10.300 9.000 10.850 30.150
33 Yelizaveta Charnova Mogilev 11.900 6.450 7.550 —— 25.900
34 Ganna Metelitsa Vitebsk —— 11.950 11.400 —— 23.350
35 Kseniya Shumakovskaya Vitebsk —— 8.350 —— —— 8.350

Vault Final Results

Rank Athlete City D E ND Total Average
1 Hanna Traukova Grodno 4.6 8.867 13.467 13.134
4.0 8.800 12.800
2 Darya Zhukovskaya Minsk 4.6 8.166 12.766 12.700
4.0 8.633 12.633
3 Anastasiya Smantsar Borisov 4.0 8.600 12.600 12.667
4.0 8.733 12.733
4 Diyana Pilovets Pinsk 4.0 8.500 12.500 12.417
3.7 8.633 12.333
5 Eva Novrotskaya Minsk 4.0 8.534 12.534 12.350
3.7 8.466 12.166
6 Maryia Lapitskaya Minsk 4.0 8.300 12.300 12.300
3.7 8.600 12.300
7 Anastasiya Ursu Baranavichy 4.0 8.266 12.266 12.266
3.7 8.566 12.266
8 Aliaksandra Rymasheuskaya Vitebsk 4.2 6.966 11.166 11.683
3.7 8.500 12.200

Bars Final Results

Rank Athlete City D E ND Total
1 Ganna Metelitsa Vitebsk 4.8 7.540 12.340
2 Yelizaveta Pulukchu Grodno 4.3 7.500 11.800
3 Hanna Traukova Grodno 4.4 7.070 11.470
4 Darya Zhukovskaya Minsk 4.6 6.570 11.170
5 Juliya Lukhtan Grodno 4.3 6.800 11.100
6 Anastasiya Alistratava Grodno 5.0 5.870 10.870
7 Adelina Rylko Baranavichy 3.4 7.170 10.570
8 Maryia Maksimchik Grodno 3.8 6.340 10.140

Beam Final Results

Rank Athlete City D E ND Total
1 Hanna Traukova Grodno 5.0 7.433 12.433
2 Anastasiya Smantsar Borisov 5.1 7.233 12.333
3 Anastasiya Alistratava Grodno 5.0 7.000 12.000
4 Anastasiya Ursu Baranavichy 4.4 7.533 11.933
5 Eva Novrotskaya Minsk 4.5 7.400 11.900
6 Diyana Pilovets Pinsk 4.3 7.466 11.766
7 Katsiaryna Smuraha Grodno 4.4 7.000 11.400
8 Juliya Lukhtan Grodno 4.6 6.766 11.366

Floor Final Results

Rank Athlete City D E ND Total
1 Anastasiya Smantsar Borisov 4.6 8.100 12.700
2 Darya Zhukovskaya Minsk 4.5 8.140 12.640
3 Hanna Traukova Grodno 4.4 8.100 12.500
4 Anastasiya Alistratava Grodno 4.1 7.840 11.940
5  Diyana Pilovets Pinsk 4.0 7.700 11.700
6 Juliya Lukhtan Grodno 4.2 7.440 11.640
7 Katsiaryna Smuraha Grodno 4.1 7.500 11.600
8 Anastasiya Ursu Baranavichy 4.1 7.040 11.140

Team Results

Rank Team VT UB BB FX AA
1 GRODNO (Anastasiya Alistratava, Maryia Lira, Maryia Maksimchik, Yelizaveta Pulukchu, Katsiaryna Smuraha, Hanna Traukova) 50.400 46.550 49.400 49.000 195.350
2 MINSK (Maryia Lapitskaya, Eva Novrotskaya, Palina Shyshanau, Sofiya Slutskaya, Katsiaryna Yesis, Darya Zhukovskaya) 50.700 41.650 45.400 46.650 184.400
3 BREST (Daryna Luzko, Diyana Pilovets, Adelina Rylko, Viktoriya Shpakouskaya, Anastasiya Ursu, Ilona Yanut) 49.600 37.250 45.450 45.550 177.850
4 VITEBSK (Palina Makarava, Ganna Metelitsa, Aliaksandra Rymasheuskaya, Hanna Rymasheuskaya, Kseniya Shumakovskaya, Palina Siniakova) 47.800 38.350 42.450 43.250 171.850
5 GOMEL (Lidia Bratikova, Kseniya Chepikova, Maryia Enina, Maryia Koreneva) 45.000 32.550 38.800 41.000 157.350

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s