2016 Turnkunst International Results

The 2016 Turnkunst International was held from November 25 through November 26 in Hamburg, Germany.

Team Final
The top three teams in qualifications, the top team from the main round, and the top team from the lucky loser round.

Rank Team VT UB BB FX Total
1 USA Region 7 All Star II (United States) 43.200  34.400  39.250  39.900  156.750 
Rachael Lukacs 14.700 11.900 13.050 13.050
Samantha Davis 14.250 11.000 —— ——
Jessica Hutchinson 14.450 —— 13.300 13.650
Natalie Wojcik —— 11.500 12.900 13.200
2 USA Region 7 All Star I (United States) 41.500  35.800  37.750  38.500  153.550
Taylor Lawson —— 13.350 12.100 13.250
Emma Marchese 13.750 11.450 12.900 ——
Audrey Barber 13.850 11.000 —— 12.750
Elexis Edwards 14.250 —— 12.750 12.500
3 SV Pax Haarlemmermeer (Netherlands) 39.900  37.300  35.750  38.650  151.600 
Kirsten Polderman —— —— 12.250 ——
Olivia Mulready —— 11.550 —— ——
Mandy Maghoub 13.500 13.100 11.850 13.300
Denise Tan 13.000 12.650 11.650 12.700
Anne Klein 13.800 —— —— 12.650
4 TopSport Hamburg Senior (Germany, Iceland, Belgium)  41.125  36.950  35.350  37.600 151.025 
Annika Heimer —— —— 10.550 11.700
Jennifer Kiesslich 13.700 —— 11.700 12.550
Irina Sazonova 13.900 13.550 13.100 ——
Annika Carstensen —— 11.150 —— ——
Dorien Motten 13.950 12.250 —— 13.350
5 United Spanish Team (Spain)  38.775  28.300  32.950  36.800 136.825 
Alba Asencio 13.000 12.500 10.050 12.700
Violeta Sanchez —— 6.600 —— ——
Alba Petisco 13.200 9.200 —— ——
Sofia Iribarren —— —— 10.650 12.750
Ana Moyano 12.900 —— 12.250 11.350

Main Round
Teams ranked 4th through 11th in qualifications. The winner qualifies to the team final.

Rank Team VT UB BB FX Total
1 TopSport Hamburg Senior (Germany, Iceland, Belgium)  27.050  25.450  21.700  26.150  100.350 
Jennifer Iesslich —— —— 10.950 13.100
Irina Sazonova 13.450 13.550 10.750 ——
Annika Carstensen —— 11.900 —— ——
Dorien Motten 13.600 —— —— 13.050
2 Flik Flak den Bosch (Netherlands) 26.000  23.750  23.300  26.150  99.200 
Tisha Volleman 13.550 13.500 12.600 13.650
Daantje Bongers —— 10.250 —— ——
Jara Vennix 12.450 —— —— ——
Eve de Ruiter —— —— —— 12.500
Estee Kortman —— —— 10.700 ——
3 Dresdner Sportclub (Germany) 26.050  22.950  22.700  26.600  98.300
Shanique Müller —— —— 11.350 ——
Julia Vietor 12.700 —— —— 13.000
Susann Marie Beck —— 10.800 —— ——
Marlene Bindig 13.350 12.150 11.350 13.600
4 International Friendship (Belgium, Denmark) 25.600  24.550  22.900  24.550  97.600 
Cato Fleurackers —— 12.200 11.850 ——
Lisa Vaelen 13.150 —— 11.050 13.200
Margo van Linden 12.450 12.350 —— 11.350
5 Zenith Gymnastics (United States)  25.600  22.050  23.400  25.000  96.050
Tienna Nguyen 13.150 11.650 11.300 13.250
Morgan Perumal 12.450 —— —— ——
Sarah Stewart —— 10.400 12.100 11.750
6 Turnz Amsterdam (Netherlands)  26.900 21.000  21.950  26.000  95.850
Tilila Oughzou —— —— 11.200 ——
Laura de Witt —— 12.150 —— 12.950
Madelief Teeken —— 8.850 —— ——
Tanishaley Neto 13.350 —— —— ——
Juliette Pijnacker 13.550 —— 10.750 13.050
7 Dundee Gymnastics (Great Britain)  25.800  23.050  22.500  23.350  94.700 
Sofia Ramzan 12.900 11.700 —— 13.050
Hayley Bell —— —— —— 10.300
Rosa Holm-Huxley —— 11.350 10.500 ——
Emily Bremner 12.900 —— 12.000 ——
8 Alpha Factor Norway (Norway) 25.150  17.900  21.600  24.050  88.700
Edel Fosse —— 10.000 10.850 12.700
Vilma Smestad 12.450 7.900 —— ——
Sigrid Lello —— —— 10.750 11.350
Martine Johnsen 12.700 —— —— ——

Lucky Loser Round
Teams ranked 12th through 21st in qualifications. The winner qualifies to the team final.

Rank Team VT UB BB FX Total
1 United Spanish Team (Spain) 26.250  22.000  21.300  24.150  93.700 
Alba Asencio 12.850 11.500 —— ——
Violeta Sanchez —— 10.500 —— ——
Alba Petisco 13.400 —— 10.850 11.450
Sofia Iribarren —— —— 10.450 12.700
2 City of Newcastle (Great Britain) 25.300  21.050  23.400  23.700  93.450 
Sophie Heeney —— 10.750 —— 11.450
Jessica Seager 12.900 10.300 10.800 12.250
Yasmin Lane 12.400 —— —— ——
Lana Chilton —— —— 12.600 ——
3 ASKÖ Austria (Austria)  24.700  20.250  22.450  23.700  91.100
Bianca Frysak 12.800 10.850 12.800 12.500
Andrea Sotto —— —— 9.650 11.200
Kirsi Wolfisberg 11.900 9.400 —— ——
4 Dortmund (Germany)  25.750  20.350  21.250  22.400  89.750 
Janine Woeste 13.100 —— 12.100 ——
Maila Rüter —— —— 9.150 ——
Kira Budde —— 10.050 —— ——
Hannah Beyer —— —— —— 10.900
Silvia Wentzell 12.650 10.300 —— 11.500
5 Club Egiba (Spain)  25.450  20.100  21.800  21.950  89.300 
Lorena Medina 12.850 —— —— ——
Carla Font 12.600 9.400 10.750 10.900
Ana Moyano —— 10.700 11.050 11.050
6 TopSport Hamburg Junior (Germany) 25.400  20.900  19.300  23.050  88.650 
Lina Köhlert —— 10.250 8.600 ——
Emelie Beckmann 12.550 —— —— ——
Jule Oeltjen —— —— —— 11.400
Emma Malewski —— 10.650 10.700 11.650
Katharina Richter 12.850 —— —— ——
7 Gym Center Emme (Switzerland) 25.000  20.050  20.100  22.200  87.350 
Anina Enzler 12.650 —— 11.200 10.550
Naomi Ingold 12.350 10.400 —— 11.650
Naomi Krügel —— 9.650 8.900 ——
8 Hamburg Friendship (Germany)  22.350  20.100  20.500  23.100  86.050
Leonie Schmedthenke —— 10.500 10.800 12.350
Marieke Wagener 10.200 9.600 —— ——
Sharlene Duncan-Williams 12.150 —— —— ——
Merit Laengner —— —— —— 10.750
Alexandra Hinkel —— —— 9.700 ——
9 Keski-Uusimaa (Finland)  24.900  20.400  18.800  21.500  85.600 
Sanni Niemi 12.650 10.450 9.500 11.450
Iida Haapala —— 9.950 9.300 ——
Tuuli Gustafsson 12.250 —— —— ——
Taimi Parkkila —— —— —— 10.050
10 Big Jack Village (Germany, Scotland)  25.000  19.000  19.350  20.700  84.050 
Lisa Plath 12.900 9.000 —— ——
Rebecca Farningham —— 10.000 —— 10.400
Emma Kastien 12.100 —— —— ——
Eva Hansen —— —— —— 10.300
Elspeth Scott —— —— 9.350 ——
Hannah Blakeman —— —— 10.000 ——

Team Qualification Results

Rank Team VT UB BB FX Total
1 USA Region 7 All Star II (United States) 29.150 23.450 25.350 26.750 104.700
2 SV Pax Haarlemmermeer (Netherlands) 27.400 25.150 25.000 25.300 102.850
3 USA Region 7 All Star I (United States) 28.850 22.850 24.800 25.750 102.250
4 TopSport Hamburg Senior (Germany, Iceland, Belgium) 27.300 24.600 23.350 25.600 100.850
5 International Friendship (Denmark, Belgium) 26.000 24.250 24.550 25.750 100.550
6 Turnz Amsterdam (Netherlands) 26.950 24.200 22.400 25.200 98.750
7 Dresdner Sportclub (Germany) 26.700 22.650 23.750 25.450 98.550
8 Flik Flak den Bosch (Netherlands) 26.500 23.850 23.250 24.700 98.300
9 Zenith Gymnastics (United States) 26.650 23.150 23.500 24.550 97.850
10 Dundee Gymnastics (Great Britain) 26.000 22.250 23.850 24.650 96.750
11 Alpha Factor Norway (Norway) 26.200 21.950 22.650 23.900 94.700
12 United Spanish Team (Spain) 26.350 20.400 22.950 24.550 94.250
13 City of Newcastle (Great Britain) 25.650 21.000 23.750 23.050 93.450
14 ASKÖ Austria (Austria) 25.200 21.200 22.300 23.300 92.000
15 Dortmund (Germany) 25.000 21.450 23.300 21.950 91.700
16 Keski-Uusimaa (Finland) 24.600 20.550 22.750 21.450 89.350
17 Club Egiba (Spain) 25.950 19.000 20.950 23.300 89.200
18 Gym Center Emme (Switzerland) 25.850 19.800 20.850 22.650 89.150
19 TopSport Hamburg Junior (Germany) 25.650 20.100 21.050 22.100 88.900
20 Hamburg Friendship (Germany) 25.650 19.600 21.300 21.800 88.350
21 Big Jack Village (Germany, Scotland) 25.650 18.300 20.400 22.100 86.450
22 Alpha Factor Sweden (Sweden) 25.450 18.700 20.800 21.050 86.000
23 TopSport Elmshorn-Pinneberg (Germany) 25.400 20.350 16.650 20.350 82.750
24 Janz Gymnastics (Ireland) 23.150 20.250 18.250 20.500 82.150
25 Zenith Gymnastics II (United States) 12.400 9.300 9.900 9.900 41.500

Senior All-Around Results

Rank Athlete Team VT UB BB FX AA
1 Tisha Volleman Flik Flak den Bosch 13.700 13.400 12.900 13.800 53.800
2 Irina Sazonova TopSport Hamburg Senior 13.550 13.250 11.650 12.900 51.350
3 Marlene Bindig Dresdner Sportclub 13.350 11.850 12.350 12.950 50.500
4 Mandy Maghoub SV Pax Haarlemmermeer 13.400 12.900 12.600 11.100 50.000
5 Bianca Frysak ASKÖ Austria 13.000 11.850 12.150 12.300 49.300
6 Sofia Ramzan Dundee Gymnastics 13.000 11.300 11.850 12.650 48.800
7 Silvia Wentzell Dortmund 12.700 11.000 11.300 11.500 46.500
8 Leonie Schmedthenke Hamburg Friendship 12.750 10.200 11.000 10.850 44.800
9 Lisa Plath Big Jack Village 13.150 9.250 10.800 10.900 44.100
10 Tova Jönsson Alpha Factor Sweden 11.500 8.500 10.900 10.950 41.850
11 Rachael Lukacs USA Region 7 All Star II 14.750 11.850 —— 13.150 39.750
12 Emma Marchese USA Region 7 All Star I 14.350 11.550 12.850 —— 38.750
13 Dorien Motten TopSport Hamburg Senior 13.750 11.350 —— 12.700 37.800
14 Samantha Davis USA Region 7 All Star II 14.200 10.800 12.400 —— 37.400
15 Natalie Wojcik USA Region 7 All Star II —— 11.600 12.550 13.200 37.350
16 Audrey Barber USA Region 7 All Star I 13.450 11.200 —— 12.500 37.150
17 Ana Moyano United Spanish Team 12.850 10.400 11.100 —— 34.350
18 Anne Klein SV Pax Haarlemmermeer 13.650 —— —— 12.500 26.150
19 Dyonnailys Supriana SV Pax Haarlemmermeer 13.750 —— 11.600 —— 25.350
20 Denise Tan SV Pax Haarlemmermeer —— —— 12.400 12.800 25.200
Taylor Lawson USA Region 7 All Star I —— —— 11.950 13.250 25.200
22 Jennifer Kiesslich TopSport Hamburg Senior 13.500 —— 11.700 —— 25.200
23 Susann Marie Beck Dresdner Sportclub —— 10.750 —— 10.900 21.650
24 Annika Heimer TopSport Hamburg Senior —— —— 9.500 11.100 20.600
25 Sofia Iribarren United Spanish Team —— —— 8.300 12.250 20.550
26 Janine Woeste Dortmund —— 8.550 12.000 —— 20.550
27 Johanna Schmidt Elmshorn-Pinneberg 12.300 —— —— —— 12.300
28 Paulina Wiktorczyk Janz Gymnastics —— 11.900 —— —— 11.900
29 Annika Carstensen TopSport Hamburg Senior —— 10.850 —— —— 10.850
30 Livia Peltrera Flik Flak den Bosch —— —— 10.300 —— 10.300
31 Kirsten Polderman SV Pax Haarlemmermeer —— —— 10.250 —— 10.250
32 Isabel Wöckl ASKÖ Austria —— —— —— 9.900 9.900
33 Marie Gründel Elmshorn-Pinneberg —— —— —— 9.900 9.900

Junior All-Around Results

Rank Athlete Team VT UB BB FX AA
1 Tienna Nguyen Zenith Gymnastics 13.400 12.000 12.500 13.200 51.100
2 Laura de Witt Turnz Amsterdam 13.300 12.400 11.400 12.350 49.450
3 Juliette Pijnacker Turnz Amsterdam 13.650 11.800 11.000 12.850 49.300
4 Elexis Edwards USA Region 7 All Star I 14.500 11.300 10.550 12.200 48.550
5 Cato Fleurackers International Friendship 12.650 12.100 12.150 11.550 48.450
6 Emily Bremner Dundee Gymnastics 13.000 10.250 11.300 11.800 46.350
7 Sarah Stewart Zenith Gymnastics 12.750 11.150 11.000 10.650 45.550
8 Naomi Ingold Gym Center Emme 12.700 10.150 10.300 11.750 44.900
9 Sanni Niemi Keski-Uusimaa 12.550 10.550 11.200 10.550 44.850
10 Morgan Perumal Zenith Gymnastics 13.250 10.500 9.600 11.350 44.700
11 Carla Font Club Egiba 12.600 9.800 10.100 11.800 44.300
12 Anina Enzler Gym Center Emme 13.150 9.300 10.350 10.900 43.700
13 Lina Köhlert TopSport Hamburg Junior 12.500 8.950 10.700 11.300 43.450
14 Olivia Young Club Egiba 12.850 7.600 10.850 11.500 42.800
15 Maja Sandfridsson Alpha Factor Sweden 12.850 9.900 9.900 10.100 42.750
16 Naomi Krügel Gym Center Emme 12.600 9.650 10.500 9.950 42.700
17 Justina Büttner Elmshorn-Pinneberg 12.900 10.300 7.500 10.400 41.100
18 Ceri Arnott Janz Gymnastics 12.250 8.350 9.650 10.700 40.950
19 Jessica Hutchinson USA Region 7 All Star II 14.400 —— 12.800 13.550 40.750
20 Maya Stahl Alpha Factor Sweden 12.600 8.800 9.300 9.700 40.400
21 Alba Petisco United Spanish Team 13.250 —— 11.850 12.300 37.400
22 Edel Fosse Alpha Factor Norway —— 11.750 11.950 12.500 36.200
23 Sigrid Lello Alpha Factor Norway 12.950 —— 10.700 11.400 35.050
24 Martine Johnsen Alpha Factor Norway 13.000 9.700 —— 10.550 33.250
25 Marieke Wagener Hamburg Friendship 12.900 9.400 10.300 —— 32.600
26 Tuuli Gustafsson Keski-Uusimaa 12.050 9.900 10.600 —— 32.550
27 Jacqueline Musik Elmshorn-Pinneberg 12.500 10.050 —— 9.950 32.500
28 Iida Haapala Keski-Uusimaa —— 10.000 11.550 10.700 32.250
29 Alba Asencio United Spanish Team 13.100 7.400 —— 11.450 31.950
30 Kirsi Wolfisberg ASKÖ Austria 12.200 9.350 10.000 —— 31.550
31 Vilma Smestad Alpha Factor Norway 13.200 10.200 7.500 —— 30.900
32 Hayley Bell Dundee Gymnastics 12.800 —— —— 12.000 24.800
33 Margo van Linden International Friendship —— 12.150 11.550 —— 23.700
34 Sophie Heeney City of Newcastle 12.600 10.500 —— —— 23.100
35 Rosa Holm-Huxley Dundee Gymnastics —— 10.950 12.000 —— 22.950
36 Estee Kortman Flik Flak den Bosch 12.500 —— 10.350 —— 22.850
37 Maila Rüter Dortmund 12.300 —— —— 10.400 22.700
38 Tilila Oughzou Turnz Amsterdam —— —— 10.900 11.600 22.500
Eva Hansen Big Jack Village 11.950 —— —— 10.550 22.500
40 Lorena Medina Club Egiba 13.100 9.200 —— —— 22.300
41 Hannah Beyer Dortmund 11.750 —— —— 10.450 22.200
42 Jara Vennix Flik Flak den Bosch 12.800 8.700 —— —— 21.500
43 Daantje Bongers Flik Flak den Bosch —— 10.450 —— 10.900 21.350
44 Andrea Sotto ASKÖ Austria —— —— 10.150 11.000 21.150
45 Kira Budde Dortmund —— 10.450 9.550 —— 20.000
46 Elsa Barrio ASKÖ Austria 11.750 8.000 —— —— 19.750
47 Vivien Knutzen Elmshorn-Pinneberg —— 8.600 9.150 —— 17.750
48 Tanishaley Neto Turnz Amsterdam 13.000 —— —— —— 13.000
49 Katharina Richter TopSport Hamburg Junior 12.850 —— —— —— 12.850
50 Emma Kastien Big Jack Village 12.500 —— —— —— 12.500
51 Olivia Mulready SV Pax Haarlemmermeer —— 12.250 —— —— 12.250
52 Lana Chilton City of Newcastle —— —— 11.400 —— 11.400
53 Merit Laengner Hamburg Friendship —— —— —— 10.950 10.950
54 Madelief Teeken Turnz Amsterdam —— 10.400 —— —— 10.400
55 Eve de Ruiter Flik Flak den Bosch —— —— —— 10.300 10.300
56 Violeta Sanchez United Spanish Team —— 10.000 —— —— 10.000
57 Katie Brogan Zenith Gymnastics —— —— 9.200 —— 9.200

Espoir All-Around Results

Rank Athlete Team VT UB BB FX AA
1 Camille Rasmussen International Friendship 12.750 10.900 12.400 12.800 48.850
2 Jessica Seager City of Newcastle 13.050 10.500 12.350 12.150 48.050
3 Emma Malewski TopSport Hamburg Junior 12.600 10.350 10.350 10.800 44.100
4 Riley Perumal Zenith Gymnastics II 12.400 9.300 9.900 9.900 41.500
5 Ava Madden Janz Gymnastics 10.900 2.750 8.600 9.750 32.000
6 Rebecca Farningham Big Jack Village —— 9.050 8.550 11.200 28.800
7 Clare Brophy Janz Gymnastics 9.550 —— 7.400 9.800 26.750
8 Lisa Vaelen International Friendship 13.250 —— —— 12.950 26.200
9 Shanique Müller Dresdner Sportclub 12.950 —— 10.700 —— 23.650
10 Sharlene Duncan-Williams Hamburg Friendship 12.050 —— —— 9.850 21.900
11 Taimi Parkkila Keski-Uusimaa 10.550 —— —— 10.750 21.300
12 Yasmin Lane City of Newcastle —— —— 9.800 10.900 20.700
13 Alexandra Hinkel Hamburg Friendship —— 9.100 9.900 —— 19.000
14 Emelie Beckmann TopSport Hamburg Junior —— —— 7.150 9.850 17.000
15 Laura Nelson City of Newcastle 12.400 4.500 —— —— 16.900
16 Zoe Weir City of Newcastle —— —— —— 10.750 10.750
17 Jule Oeltjen TopSport Hamburg Junior —— 9.750 —— —— 9.750
18 Hannah Blakeman Big Jack Village —— —— 9.600 —— 9.600
19 Annika Knutzen Elmshorn-Pinneberg —— —— 6.900 —— 6.900
20 Elspeth Scott Big Jack Village —— 3.000 —— —— 3.000
Advertisements

4 thoughts on “2016 Turnkunst International Results

  1. In the all around results for the Hamburg competition – the seniors, juniors and youngest stars are all mixed together not showing the winners in each category. On the competition website the three age groups are divided – can you please show t

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s