2019 Voronin Cup Men’s Results

The 2019 Voronin Cup was held from November 29 through November 30 in Penza, Russia.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Nation FX PH SR VT PB HB AA
1 Artur Davtyan Armenia 14.250 14.650 14.450 14.900 13.300 12.900 84.450
2 Denis Yurov Russia 13.350 14.050 14.100 13.950 14.300 13.500 83.250
3 Kiichi Kaneta Japan 13.950 12.950 13.750 13.950 13.600 12.600 80.800
4 Aleksandr Chicherov Russia 12.500 13.350 12.600 13.700 14.200 13.200 79.550
5 Mamoru Kondo Japan 13.650 14.250 12.600 14.100 12.300 12.500 79.400
6 Stanislav Khegay Russia 13.550 13.600 12.800 13.150 12.950 12.900 78.950
7 Artyom Pleshkin Russia 13.800 13.300 13.700 14.200 11.650 12.050 78.700
8 Matthew Boardman Great Britain 13.600 12.150 11.900 14.500 13.200 12.950 78.300
9 Artur Avetisyan Armenia 12.750 12.650 14.200 14.100 11.300 12.500 78.000
10 Omar Mohamed Egypt 12.650 11.950 12.350 13.850 13.800 12.650 77.250
11 Ivan Sivkov Russia 13.900 12.850 12.600 13.200 12.200 12.200 76.950
12 Yuri Busse Russia 13.750 12.050 12.450 14.050 12.300 11.950 76.550
13 Salvatore Maresca Italy 12.750 10.850 14.200 14.000 12.350 12.400 76.550
14 Makhammadumar Mamadaliev Russia 13.200 11.950 12.700 13.400 12.700 12.550 76.500
15 Ahmed Abdelrahman Egypt 12.350 12.350 12.800 13.050 12.600 13.350 76.500
16 Ivan Tsvetkov Russia 12.600 12.500 12.500 13.000 12.500 12.600 75.700
17 Tommaso de Vecchis Italy 12.900 13.050 12.100 13.100 11.550 12.900 75.600
18 Dzianis Sanuvonh Belarus 14.200 10.500 12.100 13.100 12.900 12.350 75.150
19 Ivan Shestakov Russia 12.950 11.400 11.700 14.050 13.100 11.900 75.100
20 Sviataslau Dranitski Belarus 12.500 11.750 12.850 13.750 11.650 12.450 74.950
21 Aleksey Ryabov Russia 9.600 12.000 13.000 13.750 12.200 13.200 73.750
22 Ayan Moldagaliev Kazakhstan 12.700 12.200 11.500 12.600 13.050 11.650 73.700
23 Roman Lebedev Russia 11.500 12.000 11.900 12.850 12.300 11.350 71.900
24 Oleg Stupkin Russia 11.450 10.850 13.900 12.350 10.850 10.950 70.350
25 Ilnar Fatkulov Russia 10.450 11.350 12.150 12.200 12.200 11.400 69.750
26 Iliyas Zhaxymbet Kazakhstan 11.950 11.500 11.250 13.350 8.950 —— 57.000
27 Sergei Eltsov Russia —— 12.850 —— —— 14.200 14.150 41.200
28 Gianmarco di Cerbo Italy 13.550 —— 13.600 —— 11.900 —— 39.050
29 Kirill Prokopev Russia 14.850 14.250 —— —— —— —— 29.100
30 Sergei Krivunets Russia —— 12.700 —— 14.800 —— —— 27.500
31 Ivan Elkin Russia 12.900 —— —— 13.150 —— —— 26.050
32 Grigory Klimentiev Russia —— —— 14.700 —— —— —— 14.700
33 Maksim Khodykin Russia —— —— 14.200 —— —— —— 14.200
34 Pavel Lukashov Russia —— 13.850 —— —— —— —— 13.850

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Kirill Prokopev Russia 6.2 8.550 14.750
2 Ivan Sivkov Russia 5.2 8.800 14.000
3 Matthew Boardman Great Britain 5.7 8.150 -0.1 13.750
4 Mamoru Kondo Japan 5.3 8.300 13.600
5 Dzianis Sanuvonh Belarus 5.4 8.100 13.500
6 Kiichi Kaneta Japan 5.6 7.900 13.500
7 Gianmarco di Cerbo Italy 4.7 8.300 -0.2 12.800
8 Tommaso de Vecchis Italy 4.7 7.750 12.450

Senior Pommels Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Artur Davtyan Armenia 5.9 8.750 14.650
2 Kirill Prokopev Russia 6.0 8.250 14.250
3 Tommaso de Vecchis Italy 5.4 8.400 13.800
4 Kiichi Kaneta Japan 5.2 8.550 13.750
5 Mamoru Kondo Japan 5.7 7.600 13.300
6 Denis Yurov Russia 5.2 6.650 11.850
7 Ahmed Abdelrahman Egypt 4.0 6.750 10.750
8 Ayan Moldagaliev Kazakhstan 3.8 6.900 10.700

Senior Rings Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Grigoriy Klimentiev Russia 6.2 8.800 15.000
2 Artur Davtyan Armenia 5.7 8.950 14.650
3 Artur Avetisyan Armenia 5.9 8.350 14.250
4 Salvatore Maresca Italy 5.8 8.300 14.100
5 Kiichi Kaneta Japan 5.8 8.100 13.900
6 Maksim Khodykin Russia 6.2 7.350 13.550
7 Gianmarco di Cerbo Italy 5.5 7.500 13.000
8 Sviataslau Dranitski Belarus 5.6 6.050 11.650

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total Average
1 Sergey Krivunets Russia 5.6 9.150 14.750 14.450
4.8 9.350 14.150
2 Artyom Pleshkin Russia 5.2 9.050 14.250 14.075
4.8 9.100 13.900
3 Matthew Boardman Great Britain 5.2 9.100 14.300 13.900
4.8 8.700 13.500
4 Dzianis Sanuvonh Belarus 5.2 8.950 14.150 13.875
4.8 8.900 -0.1 13.600
5 Iliyas Zhaxymbet Kazakhstan 4.8 8.900 -0.1 13.600 13.200
4.0 8.800 12.800
6 Sviataslau Dranitski Belarus 5.2 7.850 13.050 13.100
4.4 8.850 -0.1 13.150

Senior P-Bars Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Kiichi Kaneta Japan 5.6 8.400 14.000
2 Omar Mohamed Egypt 5.4 8.550 13.950
3 Artur Davtyan Armenia 4.5 9.050 13.550
4 Dzianis Sanuvonh Belarus 4.7 8.850 13.550
5 Denis Yurov Russia 6.1 7.250 13.350
6 Aleksandr Chicherov Russia 5.2 7.200 12.400
7 Ayan Moldagaliev Kazakhstan 4.8 7.500 12.300
8 Ahmed Abdelrahman Egypt 4.6 7.650 12.250

Senior High Bar Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Sergey Eltsov Russia 6.2 8.200 14.400
2 Denis Yurov Russia 5.5 8.300 13.800
3 Artur Davtyan Armenia 4.3 8.750 13.050
4 Omar Mohamed Egypt 4.6 8.250 12.850
5 Matthew Boardman Great Britain 4.5 8.250 12.750
6 Tommaso de Vecchis Italy 4.8 7.900 12.700
7 Ahmed Abdelrahman Egypt 4.3 7.150 11.450
8 Artur Avetisyan Armenia 2.9 7.100 10.000

Junior All-Around Results

Rank Athlete Nation FX PH SR VT PB HB AA
1 Timofey Prostakov Russia 13.150 13.350 13.450 13.750 13.450 11.950 79.100
2 Masaharu Tanida Japan 13.700 12.900 12.800 13.400 13.150 12.800 78.750
3 Koki Sunaga Japan 13.400 13.050 12.400 13.400 12.700 12.700 77.650
4 Dmitry Frolov Russia 12.250 13.250 12.750 12.900 12.200 12.550 75.900
5 Utkirbek Zuraev Uzbekistan 12.900 13.400 10.650 13.200 13.100 12.350 75.600
6 Seo Jung-woon South Korea 13.050 12.350 12.800 13.150 11.900 11.750 75.000
7 Aleksey Lunev Russia 13.150 11.750 12.500 14.000 11.100 12.250 74.750
8 Ivan Zavrichko Russia 13.350 11.300 11.100 13.800 11.650 12.400 73.600
9 Park Seung-ho South Korea 13.400 12.650 10.200 13.700 11.350 11.600 72.900
10 Artyom Smetanin Russia 11.800 11.200 12.700 11.550 12.550 12.450 72.250
11 Artyom Kozlov Russia 12.400 12.750 12.150 13.500 10.850 10.300 71.950
12 Ricards Plate Latvia 11.550 12.250 11.700 12.100 11.700 12.200 71.500
13 Khumoyun Islomov Uzbekistan 12.500 11.950 10.950 12.950 12.050 11.050 71.450
14 Joona Reiman Finland 12.050 11.100 11.150 12.750 11.900 11.900 70.850
15 Georgios Angonas Cyprus 12.100 10.850 12.050 10.950 11.400 12.550 69.900
16 Vladislav Lukyanov Russia 11.100 11.350 10.950 13.450 11.400 10.650 68.900
17 Roman Mamenov Kazakhstan 12.800 9.850 10.650 11.950 12.100 11.200 68.550
18 Pavel Sirota Russia 10.900 9.700 11.950 12.550 11.200 11.800 68.100
19 Constantinos Ittalos Cyprus 10.550 10.800 11.850 12.400 10.750 11.750 68.100
20 Dmitry Laryushkin Russia 11.850 10.000 10.700 12.750 10.950 11.800 68.050
21 Boriss Voronko Latvia 12.050 10.300 9.700 11.650 12.100 10.700 66.500
22 Ivan Matsunenko Russia 10.800 11.000 9.550 11.500 12.400 10.350 65.600
23 Emil Akhmejanov Kazakhstan 11.800 —— —— 13.300 12.000 11.650 48.750
24 Valentin Beskhmelnitsyn Russia 11.750 —— 12.950 —— —— 12.200 36.900
25 Assan Salimov Kazakhstan 12.300 —— —— 12.450 —— —— 24.750

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Park Seung-ho South Korea 4.9 8.550 13.450
2 Masaharu Tanida Japan 4.8 8.550 13.350
3 Koki Sunaga Japan 4.8 8.400 13.200
4 Ivan Zavrichko Russia 4.7 8.400 13.100
5 Seo Jung-woon South Korea 4.9 8.150 13.050
6 Timofey Prostakov Russia 4.9 8.150 13.050
7 Khumoyun Islomov Uzbekistan 4.8 8.400 -0.2 13.000
8 Roman Mamenov Kazakhstan 4.5 7.300 11.800

Junior Pommels Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Utkirbek Zuraev Uzbekistan 5.0 8.750 13.750
2 Timofey Prostakov Russia 5.1 8.500 13.600
3 Seo Jung-woon South Korea 4.6 8.250 12.850
4 Ricards Plate Latvia 4.2 8.400 12.600
5 Koki Sunaga Japan 4.4 8.200 12.600
6 Khumoyun Islomov Uzbekistan 4.1 8.150 12.250
7 Dmitry Frolov Russia 4.0 8.050 12.050
8 Park Seung-ho South Korea 4.6 7.050 11.650

Junior Rings Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Timofey Prostakov Russia 4.5 8.650 13.150
2 Masaharu Tanida Japan 4.4 8.400 12.800
3 Koki Sunaga Japan 4.4 8.250 12.650
4 Seo Jung-woon South Korea 4.9 7.550 12.450
5 Ricards Plate Latvia 4.0 8.000 12.000
6 Georgios Angonas Cyprus 4.4 6.650 11.050
7 Constantinos Ittalos Cyprus 3.5 7.450 10.950
8 Valentin Beskhmelnitsyn Russia 3.9 6.750 -0.3 10.350

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total Average
1 Ivan Zavrichko Russia 4.8 9.250 14.050 13.625
5.2 8.000 13.200
2 Aleksey Lunev Russia 5.2 8.600 13.800 13.225
4.8 7.850 12.650
3 Masaharu Tanida Japan 4.8 8.350 -0.3 12.850 13.075
4.0 9.300 13.300
4 Emil Akhmejanov Kazakhstan 4.4 8.900 13.300 13.050
4.0 8.800 12.800
5 Assan Salimov Kazakhstan 4.8 8.850 -0.1 13.550 13.000
3.2 9.250 12.450
6 Koki Sunaga Japan 4.4 9.000 13.400 12.775
3.2 9.050 -0.1 12.150
7 Khumoyun Islomov Uzbekistan 2.8 9.100 11.900 12.475
4.0 9.050 13.050
8 Joona Reiman Finland 4.0 9.000 13.000 12.400
2.8 9.000 11.800

Junior P-Bars Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Masaharu Tanida Japan 4.6 8.750 13.350
2 Koki Sunaga Japan 4.2 8.600 12.800
3 Timofey Prostakov Russia 5.3 7.500 12.800
4 Artyom Smetanin Russia 4.0 8.600 12.600
5 Roman Mamenov Kazakhstan 4.3 7.750 12.050
6 Boriss Voronko Latvia 3.8 8.100 11.900
7 Utkirbek Zuraev Uzbekistan 4.3 7.050 11.350
8 Khumoyun Islomov Uzbekistan 3.6 7.700 11.300

Junior High Bar Final Results

Rank Athlete Nation D E ND Total
1 Koki Sunaga Japan 4.2 8.750 12.950
2 Masaharu Tanida Japan 4.5 8.400 12.900
3 Dmitry Frolov Russia 3.5 9.050 12.550
4 Georgios Angonas Cyprus 4.1 8.450 12.550
5 Artyom Smetanin Russia 4.0 8.450 12.450
6 Ricards Plate Latvia 4.0 8.300 12.300
7 Utkirbek Zuraev Uzbekistan 4.1 7.250 11.350
8 Joona Reiman Finland 3.4 7.900 11.300

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s