2021 Greek Championships Results

The 2021 Greek Championships were held from July 17 through July 18 in Thessaloniki, Greece.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Chrysa Balami Diagoras Ampelokipon 12.450 11.200 11.400 11.850 46.900
2 Konstantina Maragkou OA Lavriou 12.450 11.050 10.750 11.700 45.950
3 Vasiliki Kyrlidou Olympiada Stavroupolis 12.400 9.950 10.500 10.650 43.500
4 Alexandra Emeinidou Olympiada Stavroupolis 12.750 9.000 10.200 10.800 42.750
5 Asimina Sevastopoulou Nikis Pyrros 12.700 6.900 11.550 11.350 42.500
6 Alexandra Margariti Olympiada Stavroupolis 11.350 6.900 11.500 9.700 39.450
7 Areti Papadioti Argyroupolis 12.350 9.150 9.900 8.050 39.450
8 Polyxena Tsimpiskaki Kalamarias 2009 11.600 9.500 9.500 8.650 39.250
9 Despoina Vavitsa Ioannis Papafis 11.200 8.500 9.800 8.100 37.600
10 Agapi Vasilakaki Alexandroupolis 11.350 8.600 9.400 7.400 36.750
11 Maria-Rafailia Ploumidou Alexandroupolis 11.550 6.950 9.700 7.200 35.400
12 Aikaterini Magou Polygyrou o Aristotelis 9.850 7.600 10.100 7.850 35.400
13 Anna Maria Kelesidi Alexandroupolis 11.200 3.550 11.000 8.100 33.850
14 Effrosyni Marmara Evripeios 11.050 3.700 10.150 8.500 33.400
15 Elisavet Koronidou Alexandroupolis 11.900 3.700 9.750 7.550 32.900
16 Paraskevi Gkini Eirini Peristeriou 11.250 —— 10.700 10.900 32.850
17 Lemonia Tsopanoglou Atlas Patron 11.150 1.600 9.800 9.900 32.450
18 Georgia Veletzeki MPAS Athlitiki Agogi 10.300 —— —— 8.200 18.500
19 Aspasia Panti Ioannis Papafis 10.750 2.300 —— —— 13.050
20 Elisavet Zava Diagoras Ampelokipon —— —— 12.000 —— 12.000
21 Magdalini Tsiori Nireas —— —— 11.000 —— 11.000
22 Virginia Bankavou Ioannis Papafis —— 2.600 —— —— 2.600
23 Georgia Trikka MPAS Athlitiki Agogi —— 1.100 —— —— 1.100

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Vasiliki Kyrlidou Olympiada Stavroupolis 3.7 9.200 12.900 12.100
2.0 9.300 11.300
2 Alexandra Emeinidou Olympiada Stavroupolis 3.7 8.950 12.650 11.900
2.0 9.150 11.150
3 Areti Papadioti Argyroupolis 3.7 9.100 12.800 11.850
2.4 8.500 10.900
4 Asimina Sevastopoulou Nikis Pyrros 3.5 9.000 12.500 11.700
2.0 8.900 10.900
5 Konstantina Maragkou OA Lavriou 3.5 8.700 12.200 11.550
2.0 8.900 10.900
6 Effrosyni Marmara Evripeios 3.5 8.700 12.200 11.500
2.0 8.800 10.800
7 Maria-Rafailia Ploumidou Alexandroupolis 3.0 8.400 11.400 9.775
2.0 8.150 -2.0 8.150
8 Lemonia Tsopanoglou Atlas Patron 2.0 8.500 10.500 9.575
2.0 8.650 -2.0 8.650

Senior Bars Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Konstantina Maragkou OA Lavriou 4.3 7.700 12.000
2 Vasiliki Kyrlidou Olympiada Stavroupolis 2.2 6.900 9.100
3 Areti Papadioti Argyroupolis 1.3 7.000 8.300
4 Alexandra Emeinidou Olympiada Stavroupolis 2.2 5.700 7.900
5 Agapi Vasilakaki Alexandroupolis 1.2 6.600 7.800
6 Despoina Vavitsa Ioannis Papafis 0.8 6.000 6.800
7 Maria-Rafailia Ploumidou Alexandroupolis 1.2 5.400 6.600
8 Polyxena Tsimpiskaki Kalamarias 2009 1.0 7.850 -4.0 4.850

Senior Beam Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Magdalini Tsiori Nireas 3.4 9.000 12.400
2 Elisavet Zava Diagoras Ampelokipon 4.0 8.000 12.000
3 Paraskevi Gkini Eirini Peristeriou 3.5 8.000 -0.1 11.400
4 Alexandra Margariti Olympiada Stavroupolis 3.5 7.700 11.200
5 Anna Maria Kelesidi Alexandroupolis 4.0 7.000 11.000
6 Konstantina Maragkou OA Lavriou 2.7 8.200 10.900
7 Asimina Sevastopoulou Nikis Pyrros 3.9 6.650 10.550
8 Vasiliki Kyrlidou Olympiada Stavroupolis 4.2 5.600 9.800

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Asimina Sevastopoulou Nikis Pyrros 3.8 7.500 11.300
2 Alexandra Emeinidou Olympiada Stavroupolis 3.6 7.650 11.250
3 Vasiliki Kyrlidou Olympiada Stavroupolis 4.0 7.050 11.050
4 Paraskevi Gkini Eirini Peristeriou 3.6 7.300 10.900
5 Konstantina Maragkou OA Lavriou 4.0 6.600 10.600
6 Lemonia Tsopanoglou Atlas Patron 3.1 6.500 9.600
7 Polyxena Tsimpiskaki Kalamarias 2009 2.9 6.100 9.000
8 Effrosyni Marmara Evripeios 2.1 6.300 8.400

Junior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Nantia Nikolaidi Olympic Flame of Acharna 13.100 11.200 10.700 11.150 46.150
2 Athanasia Mesiri Atlas Patron 13.650 10.100 9.400 10.900 44.050
3 Melina Gousiou Olympiada Stavroupolis 11.400 8.900 11.900 10.800 43.000
4 Anna Maria Michalakou Atlas Patron 12.950 6.700 11.450 11.600 42.700
5 Anna Karampatzaki Alexandroupolis 11.250 7.900 10.800 8.950 38.900
6 Maria Zoi Kokkoni Nireas 11.000 7.300 10.550 9.950 38.800
7 Maria Christofori Thermaikou 11.050 8.350 8.900 9.600 37.900
8 Anastasia Lazaridou Pyramid Gymnastics 11.000 6.950 9.900 9.850 37.700
9 Michaela Faitatzoglou Ioannis Papafis 11.500 7.500 9.700 9.000 37.700
10 Ourania Athanasopoulou Promitheas Xanthis 10.650 7.300 9.450 9.000 36.400
11 Maria Nikolaidou Liontarakia Thessalonikis 10.950 6.750 9.800 8.500 36.000
12 Sofia Varytimou Thermaikou 11.150 8.400 6.900 9.050 35.500
13 Georgia Nikolaidou Liontarakia Thessalonikis 10.000 6.200 7.950 8.100 32.250
14 Vasiliki Pantazi Polygyrou o Aristotelis 10.800 2.800 6.600 8.850 29.050
15 Anastasia Karagiannioti Proteas Aigaleo 10.100 1.400 8.500 7.800 27.800
16 Ekaterini Pomaki Kalamarias 2009 10.250 7.000 —— 7.700 24.950
17 Eleni Charalampidou Diagoras Ampelokipon 11.600 —— —— 8.450 20.050
18 Fani Trevlopoulou Gymnastiki Anagennisi —— —— 9.750 10.200 19.950
19 Sofia Pagoti Liontarakia Thessalonikis 10.050 —— —— 6.700 16.750
20 Maria Veletzeki Gymnastiki Anagennisi —— 10.750 —— —— 10.750
21 Areti Pagoni Diagoras Ampelokipon —— 10.150 —— —— 10.150

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Athanasia Mesiri Atlas Patron 4.4 9.100 13.500 13.300
4.2 8.900 13.100
2 Nantia Nikolaidi Olympic Flame of Acharna 3.5 9.050 12.550 12.825
4.0 9.100 13.100
3 Anna Maria Michalakou Atlas Patron 4.0 8.800 12.800 12.625
3.5 8.950 12.450
4 Maria Nikolaidou Liontarakia Thessalonikis 2.0 9.000 11.000 11.575
3.7 8.450 12.150
5 Eleni Charalampidou Diagoras Ampelokipon 3.5 8.700 12.200 11.550
2.0 8.900 10.900
6 Maria Christofori Thermaikou 3.7 7.850 11.550 11.525
2.0 9.500 11.500
7 Michaela Faitatzoglou Ioannis Papafis 2.8 8.500 11.300 11.100
2.0 8.900 10.900
8 Sofia Varytimou Thermaikou 2.0 8.850 10.850 10.975
2.4 8.700 11.100

Junior Bars Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Maria Veletzeki Gymnastiki Anagennisi 4.2 7.250 11.450
2 Nantia Nikolaidi Olympic Flame of Acharna 3.5 6.500 10.000
3 Areti Pagoni Diagoras Ampelokipon 4.1 5.500 9.600
4 Athanasia Mesiri Atlas Patron 2.8 6.700 9.500
5 Sofia Varytimou Thermaikou 2.3 6.000 8.300
6 Maria Christofori Thermaikou 1.5 6.750 8.250
7 Michaela Faitatzoglou Ioannis Papafis 1.0 6.200 7.200
8 Anna Karampatzaki Alexandroupolis 1.2 6.000 7.200

Junior Beam Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Nantia Nikolaidi Olympic Flame of Acharna 4.5 7.400 11.900
2 Anna Maria Michalakou Atlas Patron 4.1 7.600 11.700
3 Fani Trevlopoulou Gymnastiki Anagennisi 4.0 7.700 -0.1 11.600
4 Athanasia Mesiri Atlas Patron 4.5 6.700 11.200
5 Anastasia Lazaridou Pyramid Gymnastics 3.3 6.650 9.950
6 Anna Karampatzaki Alexandroupolis 3.4 6.100 9.500
7 Maria Nikolaidou Liontarakia Thessalonikis 4.1 4.950 9.050
8 Maria Zoi Kokkoni Nireas 3.6 5.400 9.000

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Club D E ND Total
1 Anna Maria Michalakou Atlas Patron 4.1 7.950 12.050
2 Athanasia Mesiri Atlas Patron 4.1 7.700 11.800
3 Nantia Nikolaidi Olympic Flame of Acharna 3.5 7.400 10.900
4 Anastasia Lazaridou Pyramid Gymnastics 3.3 7.000 10.300
5 Maria Christofori Thermaikou 2.9 7.100 10.000
6 Fani Trevlopoulou Gymnastiki Anagennisi 3.3 6.500 9.800
7 Sofia Varytimou Thermaikou 2.2 6.950 9.150
8 Maria Zoi Kokkoni Nireas 3.3 6.000 -0.4 8.900

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s