2018 Dityatin Cup Men’s Results

The 2018 Dityatin Cup was held from May 16 through May 20 in St. Petersburg, Russia.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Nation FX PH SR VT PB HB AA
1 Artur Davtyan Armenia 13.200 12.800 13.967 15.200 13.367 13.700 82.234
2 Ilya Kibartas Russia 12.400 13.800 14.500 13.300 13.800 13.600 81.400
3 Oleg Stepko Russia 13.500 13.400 13.300 12.400 13.234 13.666 79.500
4 Samir Serhani Switzerland 12.900 12.500 13.833 13.500 13.167 13.100 79.000
5 Henji Mboyo Switzerland 12.100 13.033 13.700 12.700 13.600 12.200 77.333
6 Viktor Britan Russia 13.800 13.000 12.100 13.200 12.500 12.600 77.200
7 Sargis Arakelyan Russia 13.200 12.000 12.800 13.300 13.100 11.933 76.333
8 Sergey Danilenko Russia 13.600 10.900 12.700 13.300 12.334 12.600 75.434
9 Daniil Monakhov Russia 12.500 13.200 13.000 13.133 12.300 11.100 75.233
10 Konstantin Kuzovkov Georgia 13.600 11.700 11.567 13.900 11.000 13.000 74.767
11 Ilya Pimanov Russia 13.500 11.600 12.300 12.800 11.400 12.900 74.500
12 Mikhail Baklenev Russia 10.500 12.000 13.000 12.700 13.000 11.800 73.000
13 Dmitriy Govorov Georgia 12.500 10.100 12.500 14.133 9.100 12.600 70.933
14 Dmitriy Hurynovich Belarus 13.100 10.600 12.500 12.833 10.734 10.633 70.400
15 Vadim Smetanin Russia 12.200 9.600 11.800 12.500 11.200 12.600 69.900
16 Vladimir Fedotov Russia 11.300 11.000 9.066 12.566 9.200 11.800 64.932
17 Evgeniy Tikhonov Russia —— 12.100 11.700 12.366 9.900 —— 46.066
18 Sergey Eltsov Russia —— 11.200 —— —— 13.533 14.300 39.033
19 Denis Ignatyev Russia —— —— 10.900 —— 11.600 12.200 34.700
20 Daniil Kazachkov Russia —— —— 14.100 11.900 —— —— 26.000
21 Maksim Khodykin Russia —— —— 14.467 —— —— —— 14.467
22 Ildar Yuskayev Russia —— 11.400 —— —— —— —— 11.400
23 Yuri Krainov Russia —— 10.800 —— —— —— —— 10.800

Senior Floor Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Konstantin Kuzovkov Georgia 13.867
2 Viktor Britan Russia 13.833
3 Artur Davtyan Armenia 13.800
4 Dmitriy Hurynovich Belarus 13.467
5 Sergey Danilenko Russia 12.433
6 Dmitriy Govorov Georgia 12.367
7 Samir Serhani Switzerland 11.600

Senior Pommels Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Artur Davtyan Armenia 14.300
2 Ilya Kibartas Russia 13.800
3 Oleg Stepko Russia 13.633
4 Samir Serhani Switzerland 12.533
5 Henji Mboyo Switzerland 11.833
6 Dmitriy Hurynovich Belarus 10.833
7 Dmitriy Govorov Georgia 10.200
8 Konstantin Kuzovkov Georgia 9.600

Senior Rings Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Maksim Khodykin Russia 14.667
2 Artur Davtyan Armenia 14.600
3 Ilya Kibartas Russia 14.434
4 Samir Serhani Switzerland 14.300
5 Dmitriy Govorov Georgia 12.534
6 Dmitriy Hurynovich Belarus 12.000

Senior Vault Final Results

Rank Athlete Nation Vault 1 Vault 2 Average
1 Viktor Britan Russia 14.000 14.667 14.334
2 Artur Davtyan Armenia 14.867 13.800 14.334
3 Konstantin Kuzovkov Georgia 14.000 14.400 14.200
4 Dmitriy Govorov Georgia 13.866 13.500 13.683
5 Dmitriy Hurynovich Belarus 13.100 14.000 13.550
6 Ilya Pimanov Russia 12.800 10.700 11.750

Senior P-Bars Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Sergey Eltsov Russia 13.534
2 Artur Davtyan Armenia 13.300
3 Henji Mboyo Switzerland 12.300
4 Ilya Kibartas Russia 10.400
5 Dmitriy Govorov Georgia 9.167

Senior High Bar Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Henji Mboyo Switzerland 14.133
2 Samir Serhani Switzerland 13.600
3 Oleg Stepko Russia 13.467
4 Artur Davtyan Armenia 13.367
5 Dmitriy Govorov Georgia 12.334
6 Dmitriy Hurynovich Belarus 11.533

Junior All-Around Results

Rank Athlete Nation FX PH SR VT PB HB AA
1 Zhora Smbatyan Armenia 12.500 12.900 13.167 12.833 13.000 12.800 77.200
2 Nikita Andronov Russia 12.400 13.400 12.633 13.133 12.734 10.900 75.200
3 Aleksey Ryabov Russia 12.900 11.100 12.567 12.966 12.534 13.100 75.167
4 Yuri Busse Russia 13.400 11.900 13.000 12.900 10.400 13.200 74.800
5 Timofey Prostakov Russia 12.400 12.000 13.500 12.300 12.400 11.600 74.200
6 Ayan Moldagaliyev Kazakhstan 10.800 12.766 11.900 12.500 12.200 12.600 72.766
7 Farukh Nabiyev Kazakhstan 12.600 11.700 11.967 14.033 9.334 12.300 71.934
8 Oleg Teselskiy Belarus 12.600 11.900 10.633 12.400 11.634 12.166 71.333
9 Daniil Matveyev Russia 11.400 11.300 12.000 11.500 12.134 12.300 70.634
10 Anton Makhnev Russia 12.000 11.200 12.533 10.600 11.900 11.600 69.833
11 Edvins Rodevich Latvia 12.100 11.300 11.767 11.100 12.034 11.500 69.801
12 Dmitriy Dubinin Russia 12.600 7.200 12.267 13.800 8.700 12.800 67.367
13 Zhavokhir Mirzokulov Russia 11.500 11.600 10.767 10.500 12.400 10.500 67.267
14 Matvey Lanskov Russia 11.200 12.100 10.967 10.700 11.167 11.100 67.234
15 Richards Plate Latvia 12.100 9.600 10.700 10.900 11.834 11.900 67.034
16 Roman Mamenov Kazakhstan 12.500 10.100 12.000 11.733 10.300 10.400 67.033
17 Edgars Chudovskis Latvia 11.500 8.700 11.367 12.200 9.567 12.000 65.334
18 Bogdan Belash Russia 11.200 7.400 8.900 11.600 10.467 10.560 60.127
19 Konstantin Rudenko Kazakhstan —— 9.600 11.000 —— 10.300 11.766 42.666
20 Oleg Chubenko Kazakhstan —— 9.900 12.867 —— —— 12.400 35.167
21 Dmitriy Laryushkin Russia 11.967 11.200 —— —— 10.500 —— 33.667
22 Aleksandr Varlamov Russia —— 12.100 10.000 —— —— —— 22.100

Junior Floor Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Yuri Busse Russia 13.100
2 Farukh Nabiev Kazakhstan 12.600
3 Oleg Teselskiy Belarus 12.500
4 Roman Mamenov Kazakhstan 12.067
5 Edvins Rodevich Latvia 12.067
6 Aleksey Ryabov Russia 11.700
7 Zhora Smbatyan Armenia 11.500
8 Richards Plate Latvia 10.800

Junior Pommels Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Nikita Andronov Russia 13.633
2 Zhora Smbatyan Armenia 12.700
3 Farukh Nabiyev Kazakhstan 12.233
4 Ayan Moldagaliyev Kazakhstan 12.200
5 Matvey Lanskov Russia 12.000
6 Edvins Rodevich Latvia 11.300
7 Richards Plate Latvia 11.166
8 Oleg Teselskiy Belarus 9.266

Junior Rings Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Timofey Prostakov Russia 13.500
2 Zhora Smbatyan Armenia 13.300
3 Yuri Busse Russia 12.900
4 Oleg Teselskiy Belarus 12.867
5 Oleg Chubenko Kazakhstan 12.667
6 Roman Mamenov Kazakhstan 11.767
7 Edgars Chudovskis Latvia 11.467
8 Edvins Rodevich Latvia 10.667

Junior Vault Final Results

Rank Athlete Nation Vault 1 Vault 2 Average
1 Farukh Nabiev Kazakhstan 13.733 12.900 13.317
2 Yuri Busse Russia 13.700 12.700 13.200
3 Edgars Chudovskis Latvia 12.400 11.700 12.050
4 Edvins Rodevich Latvia 11.467 11.267 11.367

Junior P-Bars Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Nikita Andronov Russia 12.867
2 Zhora Smbatyan Armenia 12.534
3 Oleg Teselskiy Belarus 12.200
4 Aleksey Ryabov Russia 12.167
5 Edvins Rodevich Latvia 11.700
6 Ayan Moldagaliyev Kazakhstan 11.500
7 Richards Plate Latvia 11.234
8 Roman Mamenov Kazakhstan 10.834

Junior High Bar Final Results

Rank Athlete Nation Total
1 Yuri Busse Russia 13.500
2 Oleg Teselskiy Belarus 13.000
3 Aleksey Ryabov Russia 12.867
4 Zhora Smbatyan Armenia 12.600
5 Oleg Chubenko Kazakhstan 12.400
6 Richards Plate Latvia 11.867
7 Ayan Moldagaliyev Kazakhstan 11.100
8 Edgars Chudovskis Latvia 10.967
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s