2021 British Championships Results

The 2021 British Championships were held from November 27 through November 28 in Guildford, England.

Senior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Ondine Achampong Aylesbury 14.400 12.900 12.650 12.450 52.400
2 Emily Todd The Academy 13.000 12.300 11.850 12.500 49.650
3 Ruby Stacey Plymouth Swallows 13.700 13.300 11.200 11.450 49.650
4 Emily Roper Pipers Vale 13.650 11.500 12.300 12.150 49.600
5 Halle Hilton Pipers Vale 13.800 11.200 13.350 10.850 49.200
6 Megan Bridge Gymmagic 13.800 11.000 11.450 12.600 48.850
7 Alia Leat Heathrow 13.300 11.600 10.700 11.550 47.150
8 Jess Adamson Warrington 12.350 11.700 11.250 11.850 47.150
9 Lauren Jones Warrington 12.150 10.500 12.000 12.200 46.850
10 Ellie Patrick Dynamic 13.200 11.300 10.250 11.700 46.450
11 Lottie Smith Notts 13.300 11.500 10.400 11.150 46.350
12 Shannon Baker The Meapa 12.500 10.400 11.050 11.650 45.600
13 Cara Kennedy Glasgow 12.250 10.900 9.900 11.950 45.000
14 Abigail Roper Pipers Vale 12.800 10.900 9.750 11.500 44.950
15 Isabelle Lamb Tolworth 12.800 9.650 11.150 11.100 44.700
16 Crystelle Lake Glasgow 11.950 9.800 11.750 11.150 44.650
17 Anna Bridge Portsmouth 11.950 9.550 10.600 10.900 43.000
18 Sophie Goodman South Essex 11.800 10.300 9.650 11.250 43.000
19 Mia Perryment Basingstoke 12.100 9.450 9.900 11.100 42.550
20 Eilidh Gorrell Glasgow 11.850 9.300 10.200 10.700 42.050
21 Keira Thornton Gymmagic 13.000 9.150 9.200 10.550 41.900
22 Laura Nelson Newcastle 12.850 9.950 7.500 11.500 41.800
23 Abby Meadow Appley Bridge 12.050 8.500 9.800 10.950 41.300
24 Mei Amorelli KD Gymnastics 12.350 8.150 9.750 10.750 41.000
25 Elisha Stott De Mond 11.750 7.200 10.250 11.450 40.650
26 Holly Jones Swansea 14.050 —— 9.900 12.000 35.950
27 Kelly Simm Dynamo —— 12.700 11.500 —— 24.200
28 Emily Bremner Dundee 2k —— 11.200 11.050 —— 22.250
29 Rosie Bayliss Grreenwich Royals —— —— 11.050 —— 11.050

Senior Detailed Vault Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Holly Jones Swansea 5.0 9.050 14.050 13.425
4.0 8.800 12.800
2 Megan Bridge Gymmagic 5.0 8.900 -0.1 13.800 13.425
4.1 8.950 13.050
3 Emily Roper Pipers Vale 5.0 8.650 13.650 13.275
4.1 8.800 12.900
4 Alia Leat Heathrow 4.6 8.700 13.300 13.150
4.4 8.700 -0.1 13.000
5 Abigail Roper Pipers Vale 4.0 8.800 12.800 12.825
4.1 8.750 12.850
6 Ellie Patrick Dynamic 4.6 8.700 -0.1 13.200 12.750
3.7 8.600 12.300
7 Laura Nelson Newcastle 4.1 8.750 12.850 12.475
3.5 8.600 12.100
8 Jess Adamson Warrington 3.7 8.650 12.350 12.475
4.0 8.600 12.600
9 Sophie Goodman South Essex 4.2 7.600 11.800 12.275
4.0 8.750 12.750
10 Mia Perryment Basingstoke 3.5 8.600 12.100 12.175
3.5 8.700 12.250
11 Shannon Baker The Meapa 4.0 8.600 -0.1 12.500 12.050
4.0 7.600 11.600

Junior All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Ruby Evans Clwb Cymru 13.450 11.650
+0.5
12.900 11.900 49.900
+0.5
2 Jea Maracha Clwb Cymru 12.600 13.050
+0.5
12.000 12.050 49.700
+0.5
3 Poppy Stickler Clwb Cymru 13.550 11.100 11.950 12.400 49.000
4 Dixie Lindsay Tolworth 12.450 12.150
+0.5
12.800 11.550 48.950
+0.5
5 Mali Morgan Clwb Cymru 12.200 11.400 13.150 12.000 48.750
6 Veronika Kritski Plymouth Swallows 13.350 11.050 12.300 11.900 48.600
7 Mercedes Moore Leeds 13.600 11.300
+0.5
11.350 12.100
+0.2
48.350
+0.7
8 Madeleine Dodd Heathrow 13.250 11.400
+0.5
11.750 11.900 48.300
+0.5
9 Tilly Wright Robin Hood 12.850 11.500
+0.5
11.750 11.650 47.750
+0.5
10 Grace Davies Robin Hood 12.600 12.050
+0.5
10.900 12.000
+0.2
47.550
+0.7
11 Tommera Hendricks Europa 12.950 12.250
+0.5
11.450 10.650 47.300
+0.5
12 Charlotte Cassidy South Essex 12.300 12.200
+0.5
11.250 11.450 47.200
+0.5
13 Madeleine Marshall Tolworth 12.750 9.400 12.700 12.150
+0.2
47.000
+0.2
14 Ella Robinson Manchester 12.250 10.600 12.150 11.550 46.550
15 Leasha Pengkerego Ravenscroft Robin Hood 12.950 10.500 11.650 11.250
+0.2
46.350
+0.2
16 Sophie O’Flaherty Sapphire 12.300 10.600 11.400 12.000
+0.2
46.300
+0.2
17 Paige Moroney South Essex 10.900 12.150 11.250 11.600 45.900
18 Olivia Cham Amber Valley 12.700 11.100
+0.5
11.650 10.400 45.850
+0.5
19 Sacha Bailey Uttoxeter 12.450 9.700 11.600 11.250 45.000
20 Milli O’Hara Dynamic 12.200 10.100 10.750 11.100 44.150
21 Ayesha Abdullahi Appley Bridge 12.750 10.600 10.050 10.500 43.900
22 Evelyn Kilikita Warrington 11.800 10.250 10.650 11.000 43.700
23 Lily Davis Plymouth Swallows 12.200 10.000 9.550 11.700 43.450
24 Lexi Wood The Wire 12.400 8.300 11.400 11.250 43.350
25 Emma Wilkinson South Essex 11.200 9.600 10.750 11.650 43.200
26 Jamie-Leigh Surtees Newcastle 11.450 9.800 10.750 10.750 42.750
27 Evie Goodbold Gymmagic 11.750 9.250 11.350 10.350 42.700
28 Cherish Hayward Colchester 11.950 8.700 11.050 10.700 42.400
29 Amelie Attwood The Meapa 10.900 10.550 10.150 10.650 42.250
30 Isabella Böttger Tolworth 10.500 10.500 10.700 10.500 42.200
31 Rhianna Oldfield Gymmagic 11.900 8.550 10.350 11.000 41.800
32 Julia French Amber Valley 10.850 9.200 11.650 9.750 41.450
33 Saraya Pearce Uttoxeter 12.200 8.900 10.350 9.600 41.050
34 Georgie Slack Uttoxeter 11.950 7.500 9.100 10.750 39.300
35 Molly Symonds Dynamo 12.100 7.100 9.050 10.050 38.300
36 Isabelle Ings The Meapa 10.750 8.400 7.900 10.400 37.450
37 Mia Evans Park Wrekin 13.100 —— —— 11.450 24.550
38 Gabriella Williams Park Wrekin —— —— 11.200 12.000 23.200
39 Violet Manser South Essex 12.400 —— 10.650 —— 23.050
40 Mabelle Dawson Park Wrekin —— —— 13.100 —— 13.100
41 Kacey Pratley The Academy —— 11.850
+0.5
—— —— 11.850

Junior Detailed Vault Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Poppy Stickler Clwb Cymru 4.6 8.950 13.550 13.250
4.0 8.950 12.950
2 Mercedes Moore Leeds 4.6 9.000 13.600 13.250
4.1 8.800 12.900
3 Ruby Evans Clwb Cymru 4.6 8.850 13.450 13.200
4.0 8.950 12.950
4 Veronika Kritski Plymouth Swallows 4.6 8.750 13.350 13.125
4.0 8.900 12.900
5 Mia Evans Park Wrekin 4.6 8.500 13.100 12.950
4.0 8.800 12.800
6 Madeleine Dodd Heathrow 4.6 8.650 13.250 12.925
4.0 8.600 12.600
7 Mali Morgan Clwb Cymru 4.6 7.900 -0.3 12.200 12.475
4.0 8.750 12.750
8 Leasha Pengkerego Ravenscroft Robin Hood 4.6 8.350 12.950 12.350
3.5 8.350 -0.1 11.750
9 Lexi Wood The Wire 3.7 8.700 12.400 12.125
3.3 8.550 11.850
10 Tommera Hendricks Europa 4.6 8.350 12.950 12.125
4.0 7.600 -0.3 11.300
11 Milli O’Hara Dynamic 3.5 8.700 12.200 12.075
3.5 8.450 11.950
12 Sacha Bailey Uttoxeter 3.7 8.750 12.450 12.075
3.5 8.300 -0.1 11.700
13 Rhianna Oldfield Gymmagic 3.5 8.400 11.900 11.950
3.5 8.500 12.000
14 Saraya Pearce Uttoxeter 3.7 8.500 12.200 11.875
3.5 8.050 11.550
15 Evie Goodbold Gymmagic 3.5 8.250 11.750 11.850
3.5 8.450 11.950

Espoir All-Around Results

Rank Athlete Club VT UB BB FX AA
1 Tiegan Trafford Abingdon 13.200 10.150 12.050 12.550 47.950
2 Sonia Runcianu Pinewood 12.350 11.200
+0.5
11.650 12.450 47.650
+0.5
3 Laura Szabo Park Wrekin 13.050 10.300 11.900 12.250 47.500
4 Abigail Martin South Devon 13.350 10.600 11.550 11.900 47.400
5 Jemima Taylor Clwb Cymru 11.900 9.800 12.450 12.850 47.000
6 Ema Kandalova Tolworth 12.650 11.500
+0.5
11.100 11.650 46.900
+0.5
7 Amelie Beadle-Gates Wickers 12.650 9.950 11.850 12.350 46.800
8 Shantae Amankwaah Bristol Hawks 12.150 10.300 11.850 12.300 46.600
9 Bethany Rayment Robin Hood 11.950 11.800
+0.5
10.600 11.600 45.950
+0.5
10 Ellie Cornforth Pipers Vale 12.600 11.650
+0.5
10.700 11.000 45.950
+0.5
11 Mia Bacon Robin Hood 12.300 11.100
+0.5
10.550 11.900 45.850
+0.5
12 Aaliyah Manning Pipers Vale 12.100 10.150 11.800 11.700 45.750
13 Poppy Blair Tameside 12.300 10.400 10.750 11.900 45.350
14 Ebony Gaddum Sandbach 12.150 10.750
+0.5
11.150 11.100 45.150
+0.5
15 Aniya Barrado Pipers Vale 12.450 9.150 11.800 11.700 45.100
16 Ffion Burgum Clwb Cymru 12.050 9.050 11.900 11.900 44.900
17 Tabitha Lees Horsham 11.200 10.050 11.750 11.900 44.900
18 Erin Cozens The Academy 11.850 9.400 11.200 11.950 44.400
19 Evie Breen The Wire 11.650 9.250 11.350 11.900 44.150
20 Scarlett Bullock Corby 12.950 9.850 9.500 11.800 44.100
21 Diaz Hector Amber Valley 12.150 9.400 11.500 11.000 44.050
22 Keira Pedelty Newcastle 12.400 10.300 10.150 11.150 44.000
23 Corinna Gooderham Abingdon 12.300 9.050 10.100 12.300 43.750
24 Daisy Wise Tolworth 12.200 10.250 10.600 10.600 43.650
25 Frances Stone Amber Valley 12.100 9.200 11.050 11.200 43.550
26 Esme Griffiths Robin Hood 11.750 9.250 10.450 12.000 43.450
27 Olivia Kenny Abingdon 12.150 10.100 9.650 11.550 43.450
28 Nyah Ramanah-Beck The Wire 12.300 9.400 10.550 11.100 43.350
29 Talia Clark The Wire 12.700 8.750 10.900 10.950 43.300
30 Georgia Stables Horsham 12.050 9.050 11.000 11.150 43.250
31 Nina Radjenovic Heathrow 11.700 9.000 10.900 11.600 43.200
32 Ella Theobald Pipers Vale 12.150 9.750 11.350 9.550 42.800
33 Isabelle Priestley The Meapa 11.200 8.200 12.000 11.350 42.750
34 Michaela Sides Sandbach 12.050 8.900 10.400 11.000 42.350
35 Brooke Stocker Horsham 12.050 8.300 9.850 12.050 42.250
36 Billie Netherton Newcastle 12.200 10.100 9.400 10.450 42.150
37 Isabelle Millen Woking 11.950 8.800 9.750 11.400 41.900
38 Zara Tonye Heywood Sparks 12.400 6.950 9.050 11.750 40.150
39 Amilie Barnes-Mathews Pinewood 10.950 9.300 8.850 10.500 39.600
40 Annabella Higgins Woking 12.100 7.800 7.600 10.900 38.400
41 Arabella Aston Horsham 11.650 5.900 9.050 10.950 37.550
42 Jessica Cashman Tolworth —— 9.150 11.600 —— 20.750
43 Ellen Symonds Norfolk Academy —— 11.200 —— —— 11.200
44 Ellie Lewis Clwb Cymru —— 11.150 —— —— 11.150
45 Lauryn Connor Harrow —— 10.550 —— —— 10.550
46 Charlotte Cooke Amber Valley —— —— 10.100 —— 10.100

Espoir Detailed Vault Results

Rank Athlete Club D E ND Total Average
1 Abigail Martin South Devon 4.6 8.750 13.350 13.175
4.0 9.000 13.000
2 Tiegan Trafford Abingdon 4.6 8.600 13.200 12.975
4.0 8.750 12.750
3 Amelie Beadle-Gates Wickers 3.5 9.150 12.650 12.525
3.7 8.700 12.400
4 Ellie Cornforth Pipers Vale 4.0 8.600 12.600 12.475
3.7 8.650 12.350
5 Laura Szabo Park Wrekin 4.0 9.050 13.050 12.425
3.5 8.300 11.800
6 Ema Kandalova Tolworth 4.0 8.650 12.650 12.375
3.5 8.600 12.100
7 Keira Pedelty Newcastle 3.9 8.600 -0.1 12.400 12.175
3.3 8.650 11.950
8 Billie Netherton Newcastle 3.5 8.700 12.200 12.175
3.3 8.850 12.150
Ebony Gaddum Sandbach 3.3 8.850 12.150 12.175
3.5 8.700 12.200
10 Mia Bacon Robin Hood 3.5 8.800 12.300 12.150
3.3 8.700 12.000
Poppy Blair Tameside 3.5 8.800 12.300 12.150
3.3 8.700 12.000
12 Talia Clark The Wire 4.0 8.700 12.700 12.125
3.3 8.550 -0.3 11.550
13 Ffion Burgum Clwb Cymru 3.5 8.550 12.050 12.125
3.3 8.900 12.200
14 Jemima Taylor Clwb Cymru 3.3 8.600 11.900 12.075
3.5 8.750 12.250
15 Bethany Rayment Robin Hood 3.5 8.450 11.950 12.075
3.3 8.900 12.200
16 Evie Breen The Wire 3.3 8.350 11.650 11.950
3.5 8.750 12.250
17 Zara Tonye Heywood Sparks 3.7 8.700 12.400 11.925
3.5 7.950 11.450
18 Isabelle Millen Woking 3.7 8.250 11.950 11.750
3.5 8.350 -0.3 11.550
19 Isabelle Priestley The Meapa 3.5 7.800 -0.1 11.200 11.475
3.3 8.550 -0.1 11.750

7 thoughts on “2021 British Championships Results

    • Yes!! Obsessed with one of the espoir gymnasts, Jemima Taylor – she has Maisie Methuen/Latalia Bevan vibes on beam and floor already and I think she’s only 12! And the juniors are fantastic too. Dying for a Welsh gymnast to make a major team this quad.

      Like

  1. Pingback: 2021 British Championships Results – Sangpejuang Sehat Alami

  2. Pingback: Achampong Wins British All-Around Title | The Gymternet

  3. Pingback: Noviembre de 2021 en gimnasia artística | Gimnastas.net

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s